Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 8 minute, zod a spus:

China, India, Brazilia, Myanamar /Burma, Malaezia, Indonezia, Vietnam, Cambodgia, Iran, samd. 

Nu cred că vor putea din cauza unor țări enumerate de către mine mai sus.:derisive:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, zod a spus:

Trupele ucrainene sunt pregatite sa distruga podul Kerci care leaga Crimeea de Rusia pentru a putea ataca si elibera Crimeea, lucru care ar escalada fantastic situatia. 

Rusia pare incoltita si este pregatita sa actioneze necontrolat, iar sabotarea centralelor nucleare din Ucraina si transformarea lor in alte Cernobiluri este lucrul cel mai facil. 

Doar gura e de ei.  Deocamdata armata ucrainiana nu e in stare decat sa produca marfa proaspata pentru morgi si cimitire. 

Se pare ca acum armata ucrainiana mai are un inamic: Civilii din Donbass care nu se lasa "ptotejati" si nu accepta sa fie luati drept scuturi umane de teroristii kieveni. De asta Siverskul a cazut asa usor. Esta clar ca nu va mai exista un nou Mariupol. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 hours ago, titi_greucean said:

Nu. Guvernele au datoria sa protejeze nivelul de trai al cetatenilor lor, nu sa ia decizii fara a avea girul poporului pentru ca stiu ei ce e bine si ce e moral. 

Ei, nu mai spune! 

Unulamână, după părerea ta, firesc ar fi ca să nu se bage nimeni, indiferent de agresiunile Rusiei expansioniste la adresa altor țări suverane. Adicătelea, să-i lase pe ruși să ia, binișor, azi Ucraina, mâine Polonia, Finlanda, Republica Moldova, România, Cehia, Slovacia, iar poimâine să ia toată Europa. :laugh: Mda, intuiam răspunsul tău...

12 hours ago, titi_greucean said:

Guvernele au datoria sa protejeze nivelul de trai al cetatenilor lor, nu sa ia decizii fara a avea girul poporului pentru ca stiu ei ce e bine si ce e moral. 

Cu asta m-ai dat pe spate. Ai adus în discuție nivelul de trai... Pardon? Ce nivel de trai are Rusia, sub Putin? Poi, tocmai, că nivelul de trai al Rusiei e mult sub nivelul de trai din Occident. Cu ce și-a protejat Putin nivelul de trai al propriilor cetățeni după invazia Ucrainei și sancțiunile care vor decurge de aici? Ah, că speră să provoace o criză mondială, ca să-i tragă și pe alții în jos, la nivelul lui, asta e altă poveste. Rămâne de văzut...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
59 minutes ago, titi_greucean said:

  Se pare ca acum armata ucrainiana mai are un inamic: Civilii din Donbass care nu se lasa "ptotejati" si nu accepta sa fie luati drept scuturi umane de teroristii kieveni.  

Ah, poi din punctul tău de vedere e vorba numai de „teroriștii kieveni”. Dar de „teroriștii ruși” care au invadat un stat în scop expansionist, au dat cu bombe, rachete și toate cele, provocând moartea unor bătrâni, femei, copii și tot tacâmul, nu sufli o vorbă?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 ore, Vriies a spus:

Ei, nu mai spune! 

Unulamână, după părerea ta, firesc ar fi ca să nu se bage nimeni, indiferent de agresiunile Rusiei expansioniste la adresa altor țări suverane. Adicătelea, să-i lase pe ruși să ia, binișor, azi Ucraina, mâine Polonia, Finlanda, Republica Moldova, România, Cehia, Slovacia, iar poimâine să ia toată Europa. :laugh: Mda, intuiam răspunsul tău...

Cu asta m-ai dat pe spate. Ai adus în discuție nivelul de trai... Pardon? Ce nivel de trai are Rusia, sub Putin? Poi, tocmai, că nivelul de trai al Rusiei e mult sub nivelul de trai din Occident. Cu ce și-a protejat Putin nivelul de trai al propriilor cetățeni după invazia Ucrainei și sancțiunile care vor decurge de aici? Ah, că speră să provoace o criză mondială, ca să-i tragă și pe alții în jos, la nivelul lui, asta e altă poveste. Rămâne de văzut...

Ce treaba am eu ca roman cu nivelul de trai al poporului rus? Pe mine ma intereseaza ca guvernul meu care ar trebui sa reprezinte interesele mele ca cetatean roman, nu pe cele ale "partenerului strategic" aka ocupantului militar de peste ocean.  Eu ca cetatean am numai de piersut din sustinere asta prosteasca a Ucrainei. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, titi_greucean said:

Ce treaba am eu ca roman cu nivelul de trai al poporului rus? Pe mine ma intereseaza ca guvernul meu care ar trebui sa reprezinte interesele mele ca cetatean roman, nu pe cele ale "partenerului strategic" aka ocupantului militar de peste ocean.  Eu ca cetatean am numai de piersut din sustinere asta prosteasca a Ucrainei. 

 

Cea mai bună chestie pe care au produs-o rușii, dincolo de romanele lui Tolstoi și Dostoievski, tabelul lui Mendeleev și Valsul nr. 2 al lui Shostacovich, este votca. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 15.07.2022 la 19:02, Vriies a spus:

Ei, nu mai spune! 

Adicătelea, să-i lase pe ruși să ia, binișor, azi Ucraina, mâine Polonia, Finlanda, Republica Moldova, România, Cehia, Slovacia, iar poimâine să ia toată Europa. 

... Burkina Faso, Mozambicul, Botswana si Texasul desigur. 

PS: Adica amestecam state UE cu state UE-NATO, cu state exsovietice si din fostul Imperiu al Rusiei, samd!?! 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 minutes ago, zod said:

... Burkina Faso, Mozambicul, Botswana si Texasul desigur. 

PS: Adica amestecam state UE cu state UE-NATO, cu state exsovietice si din fostul Imperiu al Rusiei, samd!?! 

Cred că n-ai înțeles ideea și te-ai dus complet aiurea la...Burkina faso. :laugh: Nu știu de ce te-ai simțit dator să intervii în locul lui, probabil tot în spirit: Hai Rusia! Bre, voi sunteți una și aceeași persoană? 

Probabil că n-ai înțeles mare lucru, Ideea era că-l întrebam pe titi dacă i se pare firesc să nu se bage nimeni, indiferent de agresiunile Rusiei expansioniste la adresa altor țări suverane. Adicătelea, să-i lase pe ruși să ia, binișor vecinii. Adică, azi Ucraina, mâine Polonia, Finlanda, Republica Moldova, România, Cehia, Slovacia, iar poimâine să ia toată Europa? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 15.07.2022 la 19:17, Vriies a spus:

Ah, poi din punctul tău de vedere e vorba numai de „teroriștii kieveni”. Dar de „teroriștii ruși” care au invadat un stat în scop expansionist, au dat cu bombe, rachete și toate cele, provocând moartea unor bătrâni, femei, copii și tot tacâmul, nu sufli o vorbă?

Dupa logica asta, in 1991 NATO au actionat ca o organizatie terorista pentru ca au sustinut dezmembrarea Iugoslaviei, stat independent, membru Onu. De ce sprijinul  pentru separatistii croati, sloveni, kosovari, bosniaci era bun, dar pentru donbasisti, hersonisti di zaporojeni nu este bun? 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

Cred că n-ai înțeles ideea și te-ai dus complet aiurea la...Burkina faso. :laugh: Nu știu de ce te-ai simțit dator să intervii în locul lui, probabil tot în spirit: Hai Rusia! Bre, voi sunteți una și aceeași persoană? 

Probabil că n-ai înțeles mare lucru, Ideea era că-l întrebam pe titi dacă i se pare firesc să nu se bage nimeni, indiferent de agresiunile Rusiei expansioniste la adresa altor țări suverane. Adicătelea, să-i lase pe ruși să ia, binișor vecinii. Adică, azi Ucraina, mâine Polonia, Finlanda, Republica Moldova, România, Cehia, Slovacia, iar poimâine să ia toată Europa? 

Tie iti pare normal sa pui alaturi o tara NATO-UE alaturi de tari doar UE si la pachet alaturi de tari non-UE si non NATO?! 

Suverane sunt toate tarile, deci nimic interesant. 

Cat despre bagat ca musca-n zar, eu zic sa-i fi lasat pe americani ca oricum stiu ei mai bine si au si o lunga si vasta experienta in domeniu. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×