Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ger-frig

"În cazul în care actualul model meteorologic La Niña, caracterizat de temperaturi de suprafață ale mării mai scăzute decât media în Pacificul ecuatorial, va persista până la Anul Nou – lucru care nu poate fi încă prezis cu certitudine – ar însemna, în mod normal, o a doua jumătate a iernii mai blândă."

*Cititi despre acest fenomen, curent oceanic La Niña = Fetita, care apare mult mai rar decat baietelul El Niño si se comporta mereu altfel.   Asta nu inseamna ca va fi mai grea iarna decat niciodata.  Eu tin minte iarna din 1987 sau pe cele petrecute la Suseni, Harghita unde crapau si stancii sau in Maramures la -27*C  dar si mai scazut de multe ori si nu aveam nici haine ca azi.  Chiar o sa merg si eu sa-mi cumpar un pulover gros si lung si niste bocanci cu talpa de parc'ar fi rotile masinii sau al tancurilor cu senile!!!   Vor tine cald piciorul si restul nu conteaza.  Mai cumpar si paturi/coverturi ca sa pun peste usi si geamuri din interior si benzi de lipit folosit de zugravi care nu lasa urme, dar imi vor trebui sa acopar si pomii pe care-i ajung sa nu-mi inghete fructele, ca s-a mai intamplat si aici geruri si pomi degerati la greu!!!   Fac iar o casuta speciala pentru pisici ca nu vor sa intre in casa, caut o cutie de carton si-l captusesc, le fac si cuiburi de dormit.   Mai pun inca 2 galeti de varza la acrit daca asa stau vremurile si ceapa foarte multa care degera repede etc., m-au pus stirile astea iar pe drum desi la noi s-a spus cava fi mult mai cald decat normalul din sezon, doar dupa va urma iar un uragan cu ploi si vant, dupa care se va raci la nivel de iarna locala.  Despre asta doar atunci se poate vorbi cand este aici conditi atmosferica si ploua pe casa si gradina mea, pana atunci e doar o previziune.

https://www.infofinanciar.ro/europa-in-pericol-de-a-ingheta-frigul-crunt-va-afecta-semnificativ-rezervele-de-gaz.html  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lightning strikes as a monsoon thunderstorm dumps rain over south Phoenix on Sunday, June 26, 2022.

Unu din asta a facut o galagie ce n-am mai auzit in viata mea, de 3 ori am sarit in sus, adica o forta externa m-a activat, credeam ca e sfarsitul Lumii.   A tras o ploaie extrem de serioasa de data asta, nu se vedea la 5 cm inainte, curgea rauri de pe acoperis ce nu cred ca am mai vazut.   Macar se curata de praf si negreala de la masini ca altfel cine urca cu furtunul???  nici Santa n-ar avea curaj pentru operatiunea asta.  Ho-ho-ho!!!   

E clar ca va cobori si temperatura si doar la anu' se va mai incalzi ca pe undeva a fost si grindina si alte pagube ca a suflat un vant egal cu tornado, tocmai cand omu' grebla frunze  :lol2: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Episodul 5 al zilei ploioase a fost deja extrem de rece la 6:00 PM, gheata si zapada domina, dar in alta parte au ramas, aici doar aerul rece a ajuns cu un Thunderstorm demn de un film despre Apocalipsa si cu asta a venit Toamna si la noi.   Nici pisicii n-au venit la cina de frig si de frica fulgerilor si tunetelor ca partea asta al norilor a venit dinspre Nord-West, Polar sau Arctic se poate numi curentul, cel de dupa amiaza era dinspre Sud, curentul La Niña.   

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inundatie2_RzV.jpg

Pe la noi nu tine umbrela, lumea n-are aceast obiect in casa.  Eu am una in masina ca si alte lucruri contra ploaie sau apa pe strada, cizme de cauciuc si haine uscate de schimb.  Ploua si acum dar lumea doarme, am primit azi apa de vor rasari si seminte din Epoca de Piatra in desert cum va iesi soarele.   

Era un miros de pirjoala afara, precis s-au ars case. 

https://evz.ro/cea-mai-rezistenta-umbrela-la-ploaie-si-vant-dupa-ce-criterii-trebuie-sa-o-alegi.html

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un cutremur de pamant de 5,5 grade pe scara Richter a avut loc la ora 06:50 AM, 3 Noiembrie 2022.                                                                                                                                                        Potrivit datelor prezentate de centrele de seismologie s-a simțit în România, Bulgaria si Ucraina.                                                                                 

Nu s-au înregistrat pagube materiale.

https://evz.ro/ora-06-50-cutremur-de-55-grade-in-romania-s-a-simtit-in-romania-bulgaria-ucraina.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2d2de250bed8498409c9cca79c6e3de4

A stormy week across the West continues Wednesday with a myriad of impacts, including significant mountain snow, valley rain, gusty winds and cooler temperatures.
Areas farther west behind the front will only see scattered snow showers in the mountains of California, Oregon, Washington and northern Idaho.   In Montana, heavy snow will be ongoing Wednesday morning across the Rockies in the western third of the state, according to the FOX Forecast Center. The snow is expected to negatively impact travel down to the passes as snow levels are expected to drop to about 2,500 feet.   According to the FOX Forecast Center, snow levels will initially start very high – above 9,000 feet – for the central and southern Rockies of Colorado, Wyoming, New Mexico and Arizona, so the precipitation will begin mainly as rain showers Wednesday night.

This will be the first snow of the season in northern Arizona, including Flagstaff.

Even the usually dry and sunny places across Southern California and Arizona will see light rain accumulation in cities such as San Diego, Phoenix, Yuma and Tucson. The rain will be across southern California Wednesday and Thursday morning and Arizona by Thursday afternoon.

*O sa va spun cat a plouat sau nins pe aici :lol2: ... a fost un vant racoros si nori in trecere peste Arizona azi.*

https://www.yahoo.com/news/western-snowpacks-keep-growing-significant-135638660.html

PS: - pe moment la orele 12:05 AM sint 19*C in Phoenix pe la mine, ca in diferite parti al orasului temperaturile sint altele, teritoriul fiind foarte mare.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi chiar ca avem o vreme de Potop sau o zi din alea cand la ora 11:00 AM era cerul total acoperit si se credea ca urmeaza noaptea decat miezul zilei. 

Acum sufla un vant care ridica totul ce nu-l atasat de ceva si-l arunca unde vrea, a si plouat o scurta vreme dar numai pe anumite pietre a cazut o picatura de apa, ploaie tipica din Phoenix cand foar in fata casei ploua nu si in spate :meeting:  despre zapada o sa ne spuna la stiri seara, acim sint ocupati sa masoare cati mm a nins la munte, pe langa zapada artificiala suflat acum 2 saptamani sa atraga schiorii!!! 

Sint 16*C, e frig pe aici pentru localnici.  

Snow is expected on Cascade Range roads this weekend and early next week.

*In Oregon e alta vreme dupa cum se vede si pe poza ... acum a iesit si soarele la mine, se vede si cer albastru pe ici-colo, iarna a trecut!!!*

The wildest weather of the season is expected to hit Oregon beginning Friday and lasting through the weekend, according to the National Weather Service in Portland.

https://www.yahoo.com/news/oregon-weather-heavy-rain-valley-203012742.html

Winter Dusts Flagstaff

"Let it snow! First storm of the season predicts the white stuff in northern Arizona this week."  

https://azdailysun.com/news/local/weather/let-it-snow-first-storm-of-the-season-predicts-the-white-stuff-in-northern-arizona/article_04082fae-5a0e-11ed-b162-ef7f391eeea2.html

A trecut in acest moment un alt episod de iarna, grindina a acoperit totul, pentru 5 minute sanatoase credeam ca sintem la Polul Nord, a tunat si fulgerat in mijlocul furtunii de gheata ca vara ... cama asa arata ploaia din Phoenix anafara sezonului de Musonic!!!   

"După-atâta frig și ceață, iar s-arată soarele!!!" ... si se va topi urmele "ghetarilor" ... la orele 13:58 PM ... temperatura a scazut pana la 14*C :eek: 

 

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa aceste conditii atmosferice, avem de iesit din casa sa duc niste sarmale la cunostinte, la locul de munca, le-am promis dar erau pe liber si azi au revenit.

Temperaturile sint in scadere libera cum vad deja-mi arata 12*C iar la noapte va ingheta si am de acoperit si pomii pe care-i ajung, restul vom vedea.  Mergem cu masina, altfel ar fi o problema si cu ce ma imbrac???   

Imi aduce aminte de mers la cumparaturi, dar marfa cea mai importanta este un "costum de baie" ca avem planuri cu fii-mea de mers la un spa si nu ma ia decat cu ceva nou pe mine.  Sper sa-mi gasesc ceva pe plac.  A primit invitatia cadou de la Hotel-ul unde s-a cazat, cu foarte multe beneficii!!!  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scenes of devastation can be seen on Friday, Nov. 4, 2022 in Powderly, Texas, along Lamar County Road 35940, west of State Highway 271, after a massive tornado hit the area. It caused extensive damage and destroyed a number of homes.

Scenes of devastation can be seen on Friday, Nov. 4, 2022 in Powderly, Texas, along Lamar County Road 35940, west of State Highway 271, after a massive tornado hit the area. It caused extensive damage and destroyed a number of homes.

https://www.yahoo.com/news/1-dead-dozens-hurt-tornadoes-082455321.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×