Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Au devenit cunoscute si in Europa dar mai dureaza o vreme sa fie si populare precum in America.   Sint ideale pentru diferite petreceri de copiii ca nu necesita mare cunostinta de bucatar si le place tuturor sa-si ruleze un mic tortilla cu cate ceva.   

Merry Piglets in Jackson Hole, Wyoming Café Corazon in Milwaukee, Wisconsin

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cinco de Mayo ... 1862, dar si azi este una din marile sarbatori mexicane observat pe unde traiesc dar si alti latino se alatura la o bere langa gratar.

Cel putin la mine in oras in toate alimentarile pepene verde cu miez rosu se vinde foarte ieftin pentru ocazia asta, ca de pe mesele mexicane nu prea lipseste acest fruct sau leguma care cum doreste.  Il taie felii subtiri cu coaja cu tot, nu este doar ultimul fel de savurat, ci cu restul felurilor de pe masa ca este cam ultra iute totul intr-o familie traditionala.   Ei spune ca ce vand in localurile americane este Baby Food, ca n-are iuteala sa ia foc casa, altfel nu le place. 

Am fost invitata de cateva ori la un party din asta dar am stat putin ca si acel fum de la gratar ma supara ca arde iuteala, ma inteleg acei oameni, am facut prezenta si am dus dulciuri la copiii.   Mai fac si Menudo, de care la fel nu pot sa aud multe detalii, gatesc si mananca in curte indiferent cine vine la masa.    Mancarea uneste oamenii de multe ori dar le si separa de atatea ori ca nu sint de toate zilele bine reclamate si cunoscute.   

Muzica si dansul nu poate lipsi de la nici o petrecere, pacat ca nu este in weekend, dar multa lume nu lucreaza asa ca e loc de sarbatorit.

Nu stiu daca s-a mai discutat aici despre "Pinata" e distractie pentru copiii: - din carton si hartie creponata se face o forma de ardei, portocala, pepene, sau animale, minge, se umple cu bomboane, de leaga de un pom sau undeva sus, vin copiii cu ochii legati in mana au un bat, se ameteste prin invartit putin copilul sa piarda sensul cam unde ar fi obiectul de lovit si telul este sa se rupa sa cada bomboane sau ce au bagat acolo, depinde de ocazie.   Am auzit ca si in U.K. a devenit foarte la moda traditia asta, dar nu stiu decat din ziar.  

Mancarea poate fi orice, intre Avocado via Taco si Wienerschnitzel, Bere Korona si Grand Marnier la bauturi sau cu ce sint obisnuiti in acea zona, ca exista si specialitati COLONIALE care aduc spre Europa, Austria, de unde era ultimul lor Imparat, Maximilian I.    

Eu celebrez in felul meu ca nu pot nici sa pronunt ce ei mananca din cauza iutelilor!!!   Prepar Taco, deja carnea este la marinat in suc de ananas, portocale si Lime, le voi pune pe gratar, am cumparat tortillas de faina, si toc diferite salate printre care si salata de ardei copti ca si ei mananca asta doar varianta extra-super iute. 

Fac o umplutura si cu carne tocata, orez si fasole boabe uscate ca fara astea ei parca n-au mancat nimic, asta in caz ca am de servit pe cineva, sa am gata.   Daca in weekend mergem la fiul, comand in macelaria lor Carne Asada marinat si grilat ca ei au experienta si-mi face cum spun eu, iutelile mi le da separat in containere bine inchise si zeci de feluri de garnituri mai sint intr-o cutie mare, dar are loc in portbagaj, sa nu mai stam la gatit cand ajungem acolo.    

 Cinco de Mayo Recipes & Party Ideas : Food Network | Food Network

  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Slide 9 of 31: - Rating: 4.0/5 (306 reviews) - Detailed ratings: Food (4.0/5), Service (4.0/5), Value (4.0/5), Atmosphere (4.0/5) - Category: Mexican, Southwestern - Price: $$ - $$$ - Address: 4144 E Indian School Rd, Phoenix, AZ 85018-5313 - Read more on Tripadvisor

Mie nu-mi place sa vad totul intr-o farfurie!!!   Nu mananc in acele locuri unde curge din farfurie mancarea, dar nu se stie cu ce s-a umplut.  Salata peste ceva sos fierbinte, Taco crocant tot langa ceva cu sos iute si gust de nemaiauzit, vazut si gustat, etc., peste care e Guacamole, branza, smantana si altaledar n-are usturoi aproape nici un fel de mancare.   Mai pretind sa si platesc pentru???   Eu am farfurii destule si de toate marimile, castroane si alte strachini si-mi place sa gust individual fiecare fel in modul cum a fost conceput.   Decoratia din localuri nu-mi schimba ideile. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Susan K review of Wild Alaskan Company

Pe farfurie sint Fish Taco din Cod cu avocado, varza si ceapa rosie, cilantro.  Se reclama Cod dar este o mancare foarte solicitata in State mai ales in statele granita cu Mexico.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Specialitatea mea mexicana planificat pe ziua de azi la micul dejun, Taco cu Pui, a devenit cina daca tot am preparat ingredientele.   Foarte putin a ramas ca nu-i era foame asa de tare omului, s-a saturat de pepene galben chiar inainte de cina, altfel nu era de ajuns.   Asa o sa aibe pe ce pune mana ca o gustare in mijlocul noptii, cand joaca carti, Solitar.   

A stat la marinat puiul, felii de ceapa, de ardei gras, patrunjel verde, rosii in felii, usturoi, sare-piper, putina varza alba tocat fin, amestecat si adaugat o zeama de o portocala si putin de ananas, ca este ieftin la noi acest fruct.  Nu prea mult au stat in frigider doar 1 ora si pe urma am pus in strecuratoare inainte sa-l pun in tigaie in ulei la calit pe foc mare si amestecat sa nu se arda.  Am adaugat si unt sa-i schimbe gustul si am presarat cu boia dulce, am acoperit sa se faca si ardeii grasi ca abia se incalzeau, am adaugat si zeama strecurata, pe foc mai mare care a ajutat la fragezire.   Nu prea mare focul totusi, dar depinde cine cu ce gateste.

Am mai facut orez alb, fasole batuta cu ceapa prajita pe deasupra, am tocat salata verde, ceapa, rosii, varza cruda, ridichi, avocado, varza rosie care era intr-o maioneza cu usturoi si din fiecare am pus pe o tortilla incalzita, prajita-mi place mie si rostogolit sa nu-mi cada dintre degete ingredientele sau sosurile.  Smantana se mai pune si sosuri iuti si cine ce mai vrea.  

In restaurante sau case de mexicani, ardeiul iute este primul ingredient, de asta eu nu merg prea des acolo ca ei n-au retete fara iuteala si nici ardei iute mai putin iute :eek: ca in localurile din India.  Mie-mi place stiuletul de porumb fiert sau grilat, dar nu in supa sau langa orice si mai sint cateva chestiuni ce nu pot sa sufar, doar in varianta mea.  Scortisoara e una din ele in supa.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut de lucru cu mancarea speciala mexicana.   Orezul s-a terminat si omului asa de mult i-a placut toate alea insirate pe masa ca nu se mai satura!!!   A si mentionat ca NICIODATA n-am mai facut asa o mancare buna, si nici de data asta nu pentru el am facut ci baietilor in echipele din meci  :eek:   asa ca eram iar in bucatarie la pregatit orez, dar nu alb, ci un fel de pilaf, indoit cu supa de pui, are alt gust deja ceea ce la fel n-a mai mancat, si doar al lui a fost cu toata cratita.    El isi mai comanda mancare mexicana insa este din local mexican cu aromele specifice, eu folosesc ce-mi place mie care difera de cel mexican poate de asta i-a placut mai mult.     

Mai incolo in zi o sa prepar linte in stil Indian cu orez, tortilla sau paine, dar tot cu aromele mele ca s-a termiant si fasolea batuta.   Pentru mine insa dovleac in stil maghiar cu marar.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fotó: Shutterstock

Guacamole ... este numele a ceea ce se gaseste in acel castronas.   Se obtine prin sfaramarea fructului copt si moale Avocado la care se adauga fiecare ce-si mai doreste si-i place.           Ardei iute ca mexicanii mananca extrem de iute, zeama de Lime/Lamaia verde, ulei de masline sau de care place, sare, piper, boia pe deasupra doar pentru culoare, ceapa tocat foarte marunt, rosii la fel, unii pun si oua fierte tari tocati dar si castraveti acri si porumb din conserva bine uscati sa nu aibe si zeama din conserva.                                                                                 

Se manaca traditional cu mana, cu una din acele chipsuri de paine mexicana, tortilla cheaps. Se vinde ca si potato cheaps, in fiecare magazin alimentar ocupa loc foarte mare ca sint foarte cautate.    Se poate intinde si pe o felie de paine prajita, n-am incercat cu mamaliga dar cred ca merge perfect.   Mexicanii NU mananca mamaliga, nu cunosc specialitatea asta.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In perioada asta sint in sezon aceste fructe ca si citricele, se vand foarte ieftin,  3-4 bucati la 1 dolar ca se mai tin in casa pana devin usor de sfaramat cu furculita.   Se si cumparala greu ca a devenit senzatia secolului pana-n prezent, si sotul meu spera sa nu moara niciodata ca le mananca zilnic la micul dejun.   2 bucati tocat in cubulete cu Praf de Curcuma/Turmeric Organic pe deasupra, care la fel este parte din Senzatia Secolului, ca tine bolile departe, asa se reclama cel putin si aduce venituri la fel de senzationale comerciantilor.    

Harry Styles il recomanda cu Cilantro sau verdeata la indemana ca si el adora acest fruct.  Cred ca ar merge si cu Leustean de minune ca este o verdeata exotica!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Quesadilla cu ton la conservă și porumb dulce    https://sodelicious.ro/retete/quesadilla-cu-ton-la-conserva-si-porumb-dulce/     

"În afară de brânză (queso în spaniolă) = Telemea nesarata, adica branza proaspata scursc de zer"  in Romania nu se gaseste si asta langa cel sarat?   Poate nu are consistenta de Telemea dar e una din branzeturile mexicane.  

Eu n-am auzit de aceasta combinatie la categoria:  Quesadilla cu ton la conservă și porumb dulce, n-au reclamat nici la TV,  la copiii faceam foarte multe ori ca le placea.   Faceam si salata de tuna cu porumb si toate alea si-l mancau tu tortilla, dar era o alta zi.   Ca sa fie buna Quesadilla, se unge cu unt o tortilla mare din faina alba si se pune in tigaie, cu partea fara unt, se presara peste unt orice fel de branza are fiecare, ceapa in felii subtiri, se pune de obicei orice ramasita de mancare ce ramane de la ultima masa, chiar si orez, fasole batuta sau boabe, inca branza, rosii in felii subtiri, se acopera cu partea cealalta. 

In tigaie doar pe jumatatea tortillei se pune umplutura!!! 

Se intoarce de cateva ori pana se rumeneste bine si se incalzeste umplutura, dar inainte se da prin microunde ca nu-i timp in tigaie.   Eu la copiii mei le pregateam carne tocata sau friptura la gratar cu orez si legume deja catite: ciuperci, ardei gras, ceapa, usturoi, asparagus.  Le placea foarte mult chiar si numai cu branza si din conserva cu masline feliate sau salata de ardei copti.   Deloc nu este pretentioasa specialitatea asta.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ingredients for tamales including masa harina, corn husks, lard, broth, baking powder and spices.

Abia astept sa citesc parerile gospodinelor din Romania dupa ce au executat bunatatea reclamata de Informatia Bucurestiului ... :-)))

Pe poza sint ingredientele de baza pentru "lenesi" americani care vor sa economiseasca bani, sa nu le cumpere din locurile comerciale sau private.

Eu as recomanda inainte de a incepe o specialitate atat de interesanta, de imaginat cam ce gust are produsul finit???  

Coaja de pe un stiulete de porumb fiert cu "mamaliga" amestecat cu untura de porc, iuteli si carnarii de toate felurile cu fasole batura intr-o oala, aburiti, etc.

Cilantro este verdeata zilei, pe cati romani am intalnit aici, toti fugeau de aroma plantei, sa nici n-auda de asa ceva in farfurie ca le vine rau!!! 

Are si varianta DULCE pentru copiii si DESERT cu stafide si alte fructe tropicale uscate si tocate, etc., insa eu nu le vreau gusta ca mi-e de ajuns aroma cand sint aproape de vre-un loc unde se fierb si se vand.   N-o sa le gust in viata mea, noroc ca nu poftesc la toate alea si una este mancarea mexicana. 

Eu mai prepar pentru copiii si vizitori Burritos dar dupa reteta mea, nu al lor ca nu cheltui bani si lucrez degeaba!!!   Vreau sa mananc si eu. 

Asa procedez cu toate retetele Internationale, ca-s Chinezesti sau Arabesti, din India, sau Cous-Cous Marocain, in oala mea intra doar ce eu mananc cu placere.

Precis reteta se prepara cu mare succes in redactia ziarului, dar restul cititorilor ar face mai bine sa incerce intr-un local mexican, sper ca deja este la Bucuresti, daca nu in Germania este la Munchen si nu mai stiu, ca nu prea vizitez in ultima vreme.    Le-ar scuti de niste neplaceri inutile, presupun.   

In meniul mexicanilor, asta NU este o placinta, ci o mancare precum Sarmalele bine cunoscute.   In Amerika, in preajma sarbatorilor de iarna  si altele crestinesti, se gasesc in toate alimentarile intr-un loc special toate ingredientele pentru mancarurile lor traditionale ca fiecare magazin alimentar are si un spatiu mexican, evreiesc cu produse KOSHER, Japonez, Chinezesc, Italiano este cel mai spatios raft cu sosuri de spaghetti in zeci de feluri ca se pastele uscate, etc. 

Insa, traditional reteta de Tamales incepe din alt unghi, cel care dateaza din "anul 5000 î.e.n." !!!

Se ia o galeata de boabe de porumb alb, si se inmoaie in 8-10 galeti de apa ca se impart boabele.  Se schimba apa des si se spala pana se umple fiecare galeata pe jumatate.  

Le pun in 2 galeti si mai mari si pe spatele unui Magarus se duce la marginea satului unde se afla un echipament de macinat aceste boabe umflate care dau acel ceva numit "Masa" iar in reteta ziarului s-ar identifica cu apa calda amestecat cu malai ... Oooops!!!!  S-au mai modernizat multe de la "anno 5000 î.e.n." pana azi!!!

In cutia din poza se afla un praf uscat din Masa care deloc nu este malaiul bine cunoscut pentru Mamaliga.  Din acea "Masa" amestecat cu multa untura de porc si alte arome se intind foi care seamana cu cel de taitei., dar vor fi taiati in triunghiuri sau dreptunghiuri si puse pe plita fierbinte la copt rapid, se obtine Tortilla Chips!!!   Se consuma cu diferite "Salsa" de la iute la extrem de iute si se ofera in localurile lor ca le-ai comandat sau nu.   

Sint niste sfaturi utile inainte de o aventura pentru a descoperi Mexico!   

https://retetesivedete.ro/placinte-tamales-preparatul-culinar-la-fel-de-vechi-ca-istoria-prima-data-s-au-gatit-in-anul-5000-i-e-n-e-ceva-de-vis.html

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×