Sari la conținut
Forum Roportal
observant

Muzica indiana

Postări Recomandate

Muzica Indiei: vasta, multimilenara si inradacinata in arhetipalitatea inconstientului colectiv. Am o enciclopedie pe un CD cu cele peste 300 de tipuri de muzica din subcontinentul indian, pe zone, traditii si diferite instrumente vechi. Enervanta, intriganta, obsesiva sau miorlaita, dar mereu stimulativa pentru sinapse. Muzica Indiei isi merita propriul topic.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Favorita mea ramane, de departe, aceasta melodie cantata de Aishwarya Rai Bachchan in romaneste, pentru ca asta arata ca indienii vorbesc o romana necizelata, probabil limba protodaca a arienilor care au migrat de prin anii 2000 inaintea erei noastre in Punjab, civilizand triburile primitive din zona.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand urmaresc un film indian mereu imi atrage atentia faptul ca ei au cuvantul "dușman" care inseamna in romaneste... "dușman". Si nu este dusmanul/antagonistul/vrajmasul/rivalul una dintre cele mai vechi realitati din lume, inca de la formarea indivizilor si popoarelor?

https://www.shabdkosh.com/dictionary/english-hindi/dushman/dushman-meaning-in-hindi

 

Sa nu uitam de aceasta compilatie de cantece indiene care arata ca indienii vorbesc o romana aproximativa.

 

 

Editat de observant
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, observant a spus:

Am vazut de atatea ori acest film in copilarie, incat la orice ora din noapte sau zi stiu sa il cant cu versurile complete. :)

Si eu l-am vazut de am pierdut sirul, dar stiu doar refrenul. Saptamani de-a randul chiuleam cu doua colege de la ultimele ore o data pe saptamana si luam bilete de la bisnitari, altfel nu aveam nicio sansa sa prindem. Eram indragostite toate 3 de fratele cel mare si visam sa ajungem in India sa-l intalnim. :biggrin:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×