Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bun, informații de interes general cu privire la evoluția covidului

În Românica ajunserăm la 5 028 de cazuri/zi. Chiar dacă a greșit un picuț referitor la zile, tre să recunosc faptul că Stu a avut dreptate, asta e!

Mai departe, pare nasol în toată Europa...

În Franța, 41 622 de noi cazuri zilnice.

În UK, 20 530.

În Spania, alaltăieri, 20 986.

Italia - 19 143

Belgia - 16 746

etc.

Și tot așa, creșteri și creșteri peste tot, nu mai stau să enumăr.  Ideea e că ar trebui să ne obișnuim cu covidu. 

Aveți vreo altă părere?

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 minutes ago, gargbird said:

Wall Street.

Mercic! Io m-aș fi gândit chiar la Marele Zid Chinezesc, dar în fine...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Anglia creste, dar fac si proteste impotriva masurilor luate de autoritati. 

Plus ca in Norvegia au descoperit doua tulpini noi la virus, acum le investigheaza sa vada daca sunt si mai contagioase si la ce tratamente raspund...

plus, Italia iar are aproape 20.000 si peste 150 de morti...desi ei au trecut odata prin iad in primavara + armata a iesit in strada in diverse locatii. Cica la ei tinerii, care nu respecta regulile, se intalnesf in grupuri, se distreaza in grupuri mari, apoi ar aduce virusul acasa la parinti, bunici - ei ar fi cauza principala, mai degraba decat scolile.

La noi, in Sibiu a murit un om bolnav de covid in asteptarea unui loc la ATI, pentru ca in acel moment nu mai aveau liber la niciun ATI din tot Ardealul. Clujul sta f prost, desi are de la inceput mai multe locuri la ATI, s-au umplut iar, se pregatesc corturi pt curtea spitalului. 

Totusi, la noi cresterea, precum in primavara, nu e asa accelerata precum in Occident, avem o sansa daca aplicam restrictii ferme si tinem restaurantele si scolile inchise. 

La noi la birou, in sfarsit, s-au gandit sa reorganizeze birourile unde e mai mare inghesuiala, plus sa decaleze orarul de lucru acolo unde pot. oricum, masca se poarta doar cand iesi din biroul tau ...

Farmaciile intra in criza cu vitamina D, C, zinc, chiar paracetamol. De restul nu mai zic.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu va recomand sa aveti in casa toti paracetamol si PULSOXIMETRU, minim.

Ideal, niste Azitrox ( antibiotic pt caile respiratorii), anticoagulant si siropuri de tuse, zinc.

Daca simtiti ca raciti, dar nu aveti febra sau febra cedeaza usor la paracetamol - iar oxigenul in sange e ok - in principiu va puteti trara acasa, desi la orice semn de febra sau 2_3 simptom asociat, va recomand sa stati idolati si sa anuntati medicul de familie.

Daca scade nivelul de oxigen din sange sub 90 ( mai jos la astmatici) - sunati direct la urgente si spuneti acest lucru.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 28 minute, Stu' a spus:

In Anglia creste, dar fac si proteste impotriva masurilor luate de autoritati. 

Plus ca in Norvegia au descoperit doua tulpini noi la virus, acum le investigheaza sa vada daca sunt si mai contagioase si la ce tratamente raspund...

plus, Italia iar are aproape 20.000 si peste 150 de morti...desi ei au trecut odata prin iad in primavara + armata a iesit in strada in diverse locatii. Cica la ei tinerii, care nu respecta regulile, se intalnesf in grupuri, se distreaza in grupuri mari, apoi ar aduce virusul acasa la parinti, bunici - ei ar fi cauza principala, mai degraba decat scolile.

La noi, in Sibiu a murit un om bolnav de covid in asteptarea unui loc la ATI, pentru ca in acel moment nu mai aveau liber la niciun ATI din tot Ardealul. Clujul sta f prost, desi are de la inceput mai multe locuri la ATI, s-au umplut iar, se pregatesc corturi pt curtea spitalului. 

Totusi, la noi cresterea, precum in primavara, nu e asa accelerata precum in Occident, avem o sansa daca aplicam restrictii ferme si tinem restaurantele si scolile inchise. 

La noi la birou, in sfarsit, s-au gandit sa reorganizeze birourile unde e mai mare inghesuiala, plus sa decaleze orarul de lucru acolo unde pot. oricum, masca se poarta doar cand iesi din biroul tau ...

Farmaciile intra in criza cu vitamina D, C, zinc, chiar paracetamol. De restul nu mai zic.

Mda. Cam ciudatel acest Covid-19, cu "noile lui tulpine cu tot"! "Experimente peste experimente", spune multa lume deja si multa lume deja mai spune si ca "cineva-si bate joc de oameni"!

O sa vedem in continuare ce se va-ntampla, dar e din ce in ce mai clar ca "ceva nu-i cosher", cum se mai spune!

:smile:Muzica e unul dintre cele mai bune medicamente contra lu' "coro a lu' mamona", cum ii zicea cineva:

 

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bre, ăștia își bat joc de oamenii care muncește, clar! 

Io am intrat în LD (lucru la domiciliu) pentru o săptămână. Am paracetamol, am votcă, țuică de prună și bere și bere, semințe de in, așa că mă doare la bască! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Vriies a spus:

Bre, ăștia își bat joc de oamenii care muncește, clar! 

Io am intrat în LD (lucru la domiciliu) pentru o săptămână. Am paracetamol, am votcă, țuică de prună și bere și bere, semințe de in, așa că mă doare la bască! :laugh:

:laugh: Super! Bine punctat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I read your lips. Your lips 

13 minutes ago, Stu' said:

read my lips.

pulsoximetru.

Am și pulsoximetru, yes!

I read your lips. Your lips meant love to me...:smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×