Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Campionatul European de Fotbal 2020

Postări Recomandate

Brazilia - Peru: 1-0

Argentina - Columbia: 1-0

Ups! Am încurcat borcanele, asta-i din America de Sud. :laugh:

 

Revenim la ce ne doare pe noi, adică la Europene...

Am încercat să ascult niscai șoapte de la ghioc, însă nika. Ghiocul meu e în stand-by și cică nu vrea să-mi influețeze liberul arbitru, pentru că mi-ar strica bunătate de karma. :laugh: Așa că bag și io din top, după cum mă duce al meu cap:

Italia - Spania: 2-1

Anglia - Danemarca: 2-1

 

Cu varianta de rezervă: Câștigă Italia și Anglia, chiar și după prelungiri și, eventual, executarea loviturilor de la 11 m. 

Deci aș vedea o finală Italia - Anglia. Voi ce ziceți? :smile:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriies,tu lupti pe doua fronturi,ti-a iesit pronosticul la Copa America Brazilia-Peru 1-0.La Cehia-Danemarca ai fost aproape.

Prosticul pt diseara

Italia-Spania 2-0

Pt tine Vriies

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 04.07.2021 la 2:02, Vriies a spus:

Uei! Spuneți că vreți altceva decât echipele care au câștigat până acum un Euro. Și o luați în brațe pe Danemarca. Ei, bine, Danemarca, la fel ca Italia și Spania, face parte din ălea care au câștigat până acum un Campionat European! Dacă vreți neapărat „altceva”, atunci votați Anglia, care nu a câștigat până acum nika! :laugh:

Da exact stiu si eu povestea,in 92 au venit direct de pe plaja,au castigat,desi nici macar nu erau calificati:dance:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, exact! I-au chemat pe ăia de pe plajă, dn cauza evenimentelor din Yugoslavia de la acea vreme, recte, războiul civil care tocmai izbucnise. Yugoslavia ar fi fost atunci o mare favorită, însă a fost suspendată și, nah, așa se scrie istoria. Danezii s-au cam șucărit că au fost derenjați din concedii și luați de pe plaje. Și au zis așa: „Dacă tot ne-au deranțat, atunci hai să le tragem o tocană de bătaie!”

Și exact așa a fost! :laugh:

PeSe: Mercic pentru melodie! Se pare că în America de Sud, dacă argentinienii nu se vor împiedica mâine de columbieni,  vom avea finala Brazilia - Argentina.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și așa, ca o paranteză, până începe meciul din această seară, știți care echipă a câștigat de cele mai multe ori Copa America? Ei bine, nici Brazilia, nici Argentina, ci Uruguay care a adunat  15 titluri. Urmează Argentina, cu 14 și Brazilia la oareșce diferență cu 9. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai să vedem cum stă treaba și-n Europa, cu câștigătoarele Campionatului European. Având în vedere că în Europa, prima ediție a unui campionat între echipele europene a început mult mai târziu, adică în 1960 (decât cel din America de Sud, care a început în 1916!), ei, aici treaba e mai strânsă și stă cam așa:

1. Germania - 3 titluri

2. Spania - 3 

3. Franța - 2

4. URSS -1

5. Italia -1

6. Cehoslovacia - 1

7. Olanda -1

8. Danemarca -1

9. Grecia -1

10. Portugalia - 1

Au mai jucat finale Belgia și Yugoslavia. 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, meci de meci. Io aș fi văzut o finală din acest meci, însă asta e. Englezoii au fost pe partea ailaltă și parcă au avut un drum oleacă mai ușor. :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×