Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Conferinte despre constiinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 5 ore, NicolaeT a spus:

 

De ce numesti iluzie studiul constiintei ?

De ce nu ar fi și aceasta teorie o iluzie? Daca fizica e, altele sunt..

Tu să-mi spui.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Stu' a spus:

De ce nu ar fi și aceasta teorie o iluzie? Daca fizica e, altele sunt..

Tu să-mi spui.

Pentru ca e experienta directa. Rosul e rosu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 24 minute, NicolaeT a spus:

Pentru ca e experienta directa. Rosul e rosu.

Îți zici tu .

Poate doar asa îți place ție să crezi? Și atunci ți-ai transformat qualii să îți sedimenteze teoria asta?

Eu nu vad niciun indiciu concret că teoria asta, e mai mult decât o teorie. Iar dacă există, ar putea să existe și ca iluzie si atât.

Ai auzit de legenda cu călugărul negru?

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, NicolaeT a spus:

Cum adica ? Vrei sa zici ca rosu nu e rosu ?

Ce este roșu?

Și după ce îmi spui ce e roșu, să îmi explici de ce nu ii spui galben.

Și după ce îmi explici de ce nu ii spui galben, să îmi spui la ce te ajuta că îi spui roșu și nu galben și de ce nu ar putea la fel de bine sa fie galben, nu roșu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 16 ore, Lucia N a spus:

Cu siguranta ca ti-ai pus intrebarile: "Cine Sunt?; "De unde vin?; Care-i scopul vietii mele in existenta? ; Exista un scop mai inalt si eu sunt doar o piesa de puzzle? ; De ce sunt prezent in acest corp pe Terra? ;  De ce am aparut acum?" De ce am fost nascut in Romania? De ce arata asa corpul?" s.a.m.d.

 Ca si constiinta ce esti ( ca asa sustii ) ai gasit raspunsuri clare? Intelegi totul sau doar in parte?

Pfff... problema identitatii e una dintre cele mai grele probleme. N-am nicio idee nici macar de cum s-ar putea aborda.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, Abbie2 a spus:

Ma gandeam sa te intreb cum e cu obiectele incarcate cu energie, presupunand ca relatarile sunt reale (nu am habar daca sunt). Au fost diferite obiecte despre care s-a scris ca ar fi cauzat decesul multora sau accidente imediat dupa ce cineva intra in contact cu ele. La fel si cu ramasitele umane (mumii, schelete etc). Daca doar constiintele sunt active iar obiectele sunt doar imagini, cum pot constiintele sa se ataseze de ceva ce nu exista?

In legatura cu fenomenul poltergeist - care e chiar documentat, unori observat de politistii chemati la fata locului - cum anume are loc? Cineva refuza reincarnarea? La fel si cu aparitiile.

Alta chestie legata de precognitie si cum nu e neaparat rezultatul interactiunii dintre constiinte. Unele evenimente au loc prin participarea la intamplare a unor persoane, care nu planuiau sa se afle intr-un anumit loc la un moment dat ci doar s-au nimerit acolo, hotarand poate cu 5 minute inainte sa mearga in acea directie.  Poate chiar acele persoane provoaca evenimentele, desi decizia lor de a fi acolo, repet, e spontana. Totusi cineva vede  asta dinainte, poate cu 3 zile in urma.

Intrebari grele care arata cat de departe e "stiinta" de a fi inceput macar sa studieze realitatea. Nu stiu sa raspund la niciuna.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 33 minute, NicolaeT a spus:

Rosul e rosu.

Pentru tine.

Asta îți spun.

Tu crezi ceea ce îți place ție să crezi. Și atunci, pentru tine, existența înseamnă ceea ce vrei tu sa insemne 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, NicolaeT a spus:

 ..."stiinta" ...

Edit. De ce ghilimelele?

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×