Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Nu sunt destul de normal/a ca sa fiu considerata normal/a, si nici destul de nebun/a ca sa fiu considerat/a nebun/a

Postări Recomandate

Ce sa fac?

M-am hotarat, ori ori.

Cum sa fac sa dezechilibrez aceasta balanta intre nebunie si normalitate?

Va rog, daca puteti sa imi dati sfaturi gandite de voi, nu citate din Tony Poptamas.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simplu. Renunti la ideea falsa de normalitate si nu iti mai faci probleme comparandu-te cu mastile altora (pentru ca nici ei nu se manifesta asa cum sunt).

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca renunt la ideea de normalitate, trebuie sa renunt si la viata de om normal? Job, prieteni, socializare, hobby, etc? Sau pot accepta ca sunt nebun/a si sa traiesc la fel ca cei din jurul meu care sunt sau se considera normali?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este un diagnostic, este o realitate, asa cum o vad eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa fac sa dezechilibrez aceasta balanta intre nebunie si normalitate?

 

Stabilesti pentru tine ce ar fi normal, nu pentru altii ca este o mare diferenta intre notiuni ... si de acolo te orientezi.

 

Ai vazut sporturi extreme ... amatorii acestori placeri, pe altii-i cred nebuni care n-au curaj sa sara din prapastie cu o masina in mlastina, sa zicem.

Cam asta e realitate cu normalitate, unitatea de masura tu bati in cuie.   Daca pentru tine este normal, asta conteaza. 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea are fantezia asta ..de a se considera 'a-normal'

Ah, ca suna mai bine 'nebun' o fi..

 

 

Nici nu ar trebui sa iti pui asa problema.

Cu totii suntem diferiti, putini au insa curajul sa isi traiasca autenticitatea.

Totul depinde de tine. Implinirea asupra propriei existente nu ti-o dau altii.

Editat de stupid_me
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intre normalitate si "anormalitate" este o lama  de cutit, majoritatea dintre noi facem echilibristica fara sa ne taiem toata viata!

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca renunt la ideea de normalitate, trebuie sa renunt si la viata de om normal? Job, prieteni, socializare, hobby, etc? Sau pot accepta ca sunt nebun/a si sa traiesc la fel ca cei din jurul meu care sunt sau se considera normali?

 

Repet ca nu are rost ca cineva sa isi compare personalitatea reala cu mastile altor persoane (pentru ca in mare numai asta vede; masti; nestiind daca ceva in spatele lor e autentic). Nu poti sti ce e normalitatea (daca exista asa ceva) analizand cum par altii. Ar trebui sa stii cum sunt cu adevarat.Ori asta... o stiu doar ei.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×