Sari la conținut
Forum Roportal
Rebel XP

Lansarea unei carti pe piata

Postări Recomandate

Care sunt etapele lansarii unei carti?

Cati bani trebuiesc investiti la inceput?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar foarte scump, daca stii ce ai de facut si unde sa cauti...

Mai intai ar trebui sa ai tu tehnoredactata cartea, inclusiv coperta (tre sa ai un prieten care stie ce are de facut... daca nu chiar tu) si te duci cu formatul electronic la o editura (ai putea si tu sa mergi la o tipografie pentru a tipari - e mai ieftin pentru ca scadem comisiunul editurii, dar nu ai un ISBN al cartii si nu are cine sa o puna in librarii)... ashadar, editura tot e buna la ceva chiar daca costa mai mult.

Un pret orientativ pentru un tiraj mic e de vreo 7mil lei (la o editura mica)... dar chestia asta e cu mai multe taisuri... cu cat editura e mai mica cu atat are mai multe probleme cu promovarea cartii in librarii dar nu numai...

Eu am lucrat la o editura si imi pare rau de toti cei care au scos acolo o carte... au fost bani aruncati pe fereastra... daca nu exista o retea de distributie si o imagine buna a editurii ramai doar cu publicarea cartii, cu banii cheltuiti, dar cel putin nu-ti mai faci griji pentru urmatorii doi ani cand tre sa cumperi un cadou la cineva... ii daruiesti o carte!!!

Sper ca nu te-am dezamagit prea tare.... Oricum, felicitari pentru carte (banuiesc ca ai scris-o...) si mult succes!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×