Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Romania in supercontinentul Pangaea

Postări Recomandate

N-aș spune că la religie ai parte de sf, poate cel mult de f. Dar asta e altă discuție...

 

Faptul că Wegener  nu a luat în calcul sau nu a reușit să explice în detaliu o serie de lucruri, precum acest mecanism de convecție, nu-i diminuează din merite.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu sunt de parere ca a avut meritul lui, sau cel putin a facut o observatie corecta in ceea ce priveste aparentele. Adica deriva continentelor - continente insemnand ce se vede la suprafata oceanelor. Nu stiu prin ce mecanism si pe ce se gandea el ca plutesc, de puteau fi in deriva. Il admir pe om ca a indraznit sa vina cu asa o idee la o vreme cand lumea era destul de... rigida in conceptii. Ca nu era vorba de continente care plutesc, ci de placi oceanice si placi continentale, e alta treaba. Dar asa e cand vine vorba de stiinta, nu poti sa ceri sa iti fie acceptat ca teorie ce propui fara sa vii cu explicatii si argumente si dovezi. Daca ar fi intuit Wegener celulele de convectie, expansiunea si subductia...

Da, la religie am parte de fiction, science mi-l iau din alte locuri, deci la SF nu am ce sa fac.

Editat de Enki
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu sunt de parere ca a avut meritul lui, sau cel putin a facut o observatie corecta in ceea ce priveste aparentele. Adica deriva continentelor - continente insemnand ce se vede la suprafata oceanelor. Nu stiu prin ce mecanism si pe ce se gandea el ca plutesc, de puteau fi in deriva. Il admir pe om ca a indraznit sa vina cu asa o idee la o vreme cand lumea era destul de... rigida in conceptii. Ca nu era vorba de continente care plutesc, ci de placi oceanice si placi continentale, e alta treaba. Dar asa e cand vine vorba de stiinta, nu poti sa ceri sa iti fie acceptat ca teorie ce propui fara sa vii cu explicatii si argumente si dovezi. Daca ar fi intuit Wegener celulele de convectie, expansiunea si subductia...

Da, la religie am parte de fiction, science mi-l iau din alte locuri,

 

 

deci la SF nu am ce sa fac.

În mare parte îs de acord cu tine, așa că „aprob pozitiv” :)

 

Aici nu-s de acord. Adică, la sf ai ce să faci. De exemplu, poți face o serie de speculații bazate atât pe science-ul pe care, cum spui tu, ți-l poți lua din diverse locuri, cât și pe propria-ți intuiție.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am gasit acest site, in care iti spune nu numai unde era Romania in supercontinentul Pangeea, iti alegi un oras de oriunde din lume, iti alegi perioada pana la 750 milioane de ani in urma si iti arata unde se afla, si configuratia continentelor.

Have fun!

https://dinosaurpictures.org/ancient-earth#240

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Enki said:

Azi am gasit acest site, in care iti spune nu numai unde era Romania in supercontinentul Pangeea, iti alegi un oras de oriunde din lume, iti alegi perioada pana la 750 milioane de ani in urma si iti arata unde se afla, si configuratia continentelor.

Have fun!

https://dinosaurpictures.org/ancient-earth#240

Am găsit Bucureștiul, dar n-am găsit Budapesta. 

Suntem mai vechi ca ei, clar! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incet se mai invartea Pamantul pe vremuri ... cred ca ai gasit rauri care fac granita azi al romaniei cu rusia, bulgaria, Tisa la Nord si in Ungaria ... eu imaginez unde ar fi Budapesta dar Dunarea lipseste parca din ecuatie, de aceea nu sare in ochi "puszta" = desert dintre Tisa si Dunare.   Atunci si California avea cu totul alta pozitie decat azi, era indreptat spre Canada, azi spre Mexico, etc.  Arizona nu s-a miscat deloc de atunci, Phoenix nici pe atat, dar unde este Zurich, Elvetia???  este un miracol... :surrender:     

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×