Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Votul prin Corespondenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Romanii din diaspora vor cere dizolvarea Parlamentului, daca nu se aproba votul prin corespondenta

 

 

Reprezentanții românilor din Italia și Spania, prezenți la Universitatea de Vară de la Izvoru Mureșului (Harghita), spun că sunt pregătiți să ceară președintelui Klaus Johannis dizolvarea Parlamentului, dacă nu se vor aproba votul prin corespondență și votul electronic.

 

http://stirile.rol.ro/romanii-din-diaspora-vor-cere-dizolvarea-parlamentului-daca-nu-se-aproba-votul-prin-corespondenta-960447.html#ixzz3ikssZIcg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai devreme sau mai târziu, se va vota prin corespondenta sau electronic,

nu cred ca va mai fi un guvern cara sa-si asume nerezolvarea acestei situatii la viitoarele alegeri.

 

totusi, doua lucruri de remarcat aici:

 

-  vot masiv, ca la ultimele alegeri prezidentiale, probabil ca nu va mai fi (cum bine se arata si-n articol)

-  cine sunt românii din diaspora? nu poti reprezenta ce nu poate fi reprezentat. mie adunarile astea obstesti îmi provoaca  sila si o mare neîncredere.

 

 

din ce-am observat eu la ultimele alegeri (legat de cele doua puncte de mai sus):

 

-  la nevoie, indiferent de conditiile create de politic, exista un puhoi de lume care se poate exprima la urne, cu sau fara voia cuiva din tara.

   asta însa nu înseamna ca orice proces electoral e interesant pentru oricine.  absenteismul e si el un mod de exprimare, doar blegii nu-l iau în considerare.

 

-  nu-i nevoie de reprezentanti, de organizatii, de cluburi sau de alte minuni din astea ca sa iesi la vot, pur si simplu se-ntâmpla. 

   cine se crede a fi  un reprezentant, se poate trezi ca nu reprezinta de fapt pe nimeni.

 

 votul prin corespondenta si/sau electronic va veni, dar asta nu pentru ca face nu stiu ce diaspora presiune, ci pentru ca politicul s-a cam speriat de ce-a vazut data trecuta pe la ambsade  si consulate - cazuri penale, sa reamintim cum se cuvine, care înca asteapta rezolvarea în justitie.

 

 

si aici, înca o data, o poza amintire de la ultima coada de la München:

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nici n-as fi oprit din mers/condus daca vedeam coada asta la votare!!!


Mai au de invatat si politicienii ca se organizeaza ca lumea alegerile daca vor voturi. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te cred,

si eu am vrut sa ma duc dracului,

dar mi-am revenit repede, dupa ce mi l-am imaginat pe Ponta prezident. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La una din vizitele in Munchen de un Thanksgiving, s-a deschis un restaurant mexican pe o strada importanta si lumea statea

la o coada infinita in ploaie ca voiau sa guste taco si altele.   Prietenii voiau sa stam si noi, le-am explicat ca noi sintem familiari

cu specialitatea si nu stam in ploaie si zapada la coada.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi Diaspora se agita dupa puterea de a schimba ceva, sau a avea o functie sa exerseze asupra guvernului, va mai trece foarte mult timp pana cei de dinafara vor avea influente decisive in buna guvernare al oricarei tari/stat.

 

Cea mai usoara solutie este de a vota ca nu se poate controla exact cine voteaza din afara tarii prin corespondenta, mai departe insa situatia se complica, este necesar de supravegheat operatiunile zilnice de aproape, nu din Statele Unite sau Germania.   Diaspora mai are de invatat multe pana sa pretinda drepturi.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi Diaspora se agita dupa puterea de a schimba ceva, sau a avea o functie sa exerseze asupra guvernului, va mai trece foarte mult timp pana cei de dinafara vor avea influente decisive in buna guvernare al oricarei tari/stat.

 

Cea mai usoara solutie este de a vota ca nu se poate controla exact cine voteaza din afara tarii prin corespondenta, mai departe insa situatia se complica, este necesar de supravegheat operatiunile zilnice de aproape, nu din Statele Unite sau Germania.   Diaspora mai are de invatat multe pana sa pretinda drepturi.

Nu diaspora  vrea votul prin corespondenta!

Cei din SIE sunt interesati pentru ca este o procedura prin care pot frauda masiv cu sanse minime de a fi depistati.

De cand se primeste corespondenta si pana se deschid plicurile se pot inlocui acele voturi si se pot introduce voturi in numele celor care nu au votat.

Totul este sa gestioneze MAE elementele de siguranta si corespondenta si usa fraudei este larg deschisa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu diaspora  vrea votul prin corespondenta!

Cei din SIE sunt interesati pentru ca este o procedura prin care pot frauda masiv cu sanse minime de a fi depistati.

De cand se primeste corespondenta si pana se deschid plicurile se pot inlocui acele voturi si se pot introduce voturi in numele celor care nu au votat.

Totul este sa gestioneze MAE elementele de siguranta si corespondenta si usa fraudei este larg deschisa.

 

si votul in cabina sa poate frauda,

asta nu-i un argument.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si votul in cabina sa poate frauda,

asta nu-i un argument.

Nu suporta comparatie

Votul pe care-l pui acasa in plic poate fi comercializat, exercitat sub constrangerea membrilor familiei sau angajatorilor, sau  ajunge sa fie substituit de autoritati,

pe cand cu votul pe care-l lasi in urna supravegheata de cei care sunt adversari este mult mai putin expus la riscuri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×