Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Filozofie, logica si perspicacitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O  problema  inspirata  din Alice in Tara  Minunilor

 

Iepurele spune ca Motanul minte.Motanul  spune  ca  Alice  minte.Alice  spune ca  Iepurele  si  Motanul mint.

Cine  minte  si  cine  spune  adevarul?

 

Aceeași problemă (îmbrăcată într-o altă haină :) ) am dat-o și eu în postarea 145:

 

Bebe spune: Gogu minte!

Gogu spune: Lică minte!

Lică spune cu avânt:

Bebe şi cu Gogu mint,

Restul sunt doar vorbe-n vânt!

 

Judecând cu luare-aminte

Hai să spunem care minte!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun așa.

În cazul ăsta poate încerci o rezolvare la ce s-a dat până acum și vii și tu cu o problemă nouă.

 

Oricum, bine ai venit pe aceste meleaguri! :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau, nu pot sa citesc tot ce s-a scris pina acum, dar am vazut prima pagina, cu ideea pe care ai promovat-o

 

sigur, filozofia se bazeaza pe logica!

 

nu consider insa, ca si perspicacitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ai citit prima pagină, cu ideea pe care am promovat-o, presupun că ai înțeles demersul meu. 

 

Logica presupune, simplu spus, o gândire justă, un raționament corect, consecvent și temeinic. Dar în rezolvarea problemelor de logică volens nolens nu putem face abstracție de factorul „perspicacitate”. De aceea am considerat, atunci când am deschis acest thread, că ar fi mai nimerit să adaug la titlu și „perspicacitatatea”, ca un fel de condiție sine qua non. Plus de asta am sperat ca astfel să fac topicul mai atractiv.

 

Oricum, nu-i bai dacă nu simți chemarea să rezolvi probleme de logică și perspicacitate.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are „prea mare” legătură cu logica, spui? Atunci putem spune oare că ar putea avea măcar o „mică” legătură cu logica? Măcar una mititică, japoneză...

 

Ok, să revenim la topic.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, on topic

 

Uite un test de rationament (logica si perspicacitate):

 

Se dau 4 chestionare si raspunsurile posibile numerotate cu a,b,c,d.e.

 

 

 

1. Bunurile si serviciile dintr-o tara oarecare se ridica anual la valoarea de 500 miliarde de dolari.Care credeti ca va fi valoarea anuala a bunurilor si serviciilor din respectiva tara peste 1000 de ani?

a. mai mult de 1500 miliarde de dolari;
b.aproximativ "-"
c.mai putin de "-"
d.nu stiu


2. Avind in vedere progresul cercetarii stiintifice, peste citi ani credeti ca savantii vor putea obtine aur di alte elemente?

a.peste 10 ani
b.peste 50 de ani
c.peste 100 de ani
d.nu stiu


3.Un elev aduna o coloana lunga de numere , de cinci ori si obtine de fiecare data alt rezultat

 

 

care este rezultatl corect?

a.- 32 501

  - 32 503

  - 32 501

  - 31 405

  - 32 502



b. 32 501

c. 32 503

d. nu stiu



4. In consta greseala logica a urmatorului rationament:

Un an obisnuit are un nr.de 365 de zile.

Dl.X doarme cite 8 ore in fiecare zi calendaristica, deci 122 de zile (243 de zile fiind in stare deveghe).

La si de la locul de munca, Dl.X face o ora pe zi, iar 7 ore se recreeaza, plimbindu-se, citind,etc.

Aceasta inseamna inca 122 de zile, raminind dintr-un an 121 de zile.

Scazind 52 de duminici, mai ramin 69 de zile.

Daca luam in considerare si timpul pt.servirea mesei (apox.1 ora si 20 de minute pe zi), se ajunge la 20 de zile.


Au mai ramas 49 de zile pina la sfirsitul anului.
In fiecare vineri, Dl. X se invoieste de la lucru 4 ore, ceea ce inseamna 26 de zile

Daca luam in calcul si sarbatorile legale, si concediile medcale - in total un numar de 23 de zile

constatam ca Dl.X intr-un an de zile nu are timp sa munceasca




a. Se afirma ca Dl.X face o ora pe zi la si de la locul de munca, deci munceste!

b. Se iau in calcul aceleasi activitati de mai multe ori; de ex. doarme 122 de zile si apoi se scad 52 de duminici, ca si cind aceste zile nu ar dormi

c. Afirmatiile sint absurde : de ex., faptul ca se recreeaza 7 ore pe zi

d. Alte greseli logice



.....


acest test/chestionar este vechi, eu l-am folosit pe vremuri si a dat rezultul scontat pt.cei care au dorit sa-l faca

daca el exista pe acest topic, scuze, nu am citit!


Evaluarea se va face in functie de numarul de participanti respondenti; cel putin, 2-3.

 

Editat de Ciulendra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1-d  eu  nu  pot  stii  ce  va  fii peste  1000 de  ani  atata timp  cat  nu  cunosc rata  cresterii/descresterii  valorilor  bunurilor  si  serviciilor

 

2-din  cate  stiu  eu   se  poate  produce  aur   in  conditii  de  laborator  chiar  acum , dar   are  calitati  inferioare  celui  natural  si   costa   mai  mult  decat  acesta.

 

3-d

Editat de Egipteanu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×