Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

PS: O sa iau o pauza de pe forum :huglove:

 

Vacanta minunata sa ai! Sa te intorci cu bine! :huglove:

 

https://www.youtube.com/watch?v=eyRxx60CEVw

 

https://www.youtube.com/watch?v=dJdkAwSRpoA

Multumesc! :giverose:

 

 

Cu drag! :) Multumesc si eu! :airkiss:

O zi frumoasa, tuturor!! :)

 

11012805_406945682830525_256935525232187

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

“Iubirea este singura reacţie ce demontează frica. Dacă nu crezi asta, încearc-o. Iubeşte orice persoană sau situaţie care evocă în tine frica, şi aceasta va dispărea. Este adevărat, nu atât datorită faptului că Iubirea e antidotul fricii, ci fiindcă frica este „absenţa Iubirii”. De aceea,ori de câte ori Iubirea este prezentă - frica nu poate exista.” Paul Ferrini

 

Citesc de cateva zile pe aici si Roportal imi pare in acest moment, o incapere cu luminile stinse. Unde se mai si aude din cand in cand, un buhuhuuuu de ti se face parul maciuca! 

 

Unora le plac dramele. Mie, nu! Unii prefera sa ramana prizonieri in propriile stari negative, pentru ca acolo se intalnesc cu umbra lor. E un fel toxic de-a face cunostinta cu tine insuti. Eu prefer sa vad in ceilalti numai binele, pentru ca asa ma descopar pe mine si aduc la suprafata tot ce e mai bun. Prefer sa pastrez doar gandurile care binecuvanteaza si care imi sunt de folos, aducandu-mi in suflet pacea si bucuria. Aleg sa fiu fericita, ca-mi face bine la sanatate! 

 

Oamenii in general, se plang de lucrurile pe care nu sunt dispusi sa le schimbe! Pai ori le accepti asa cum sunt, ori iti asumi responsabilitatea schimbarii. Pentru ca vaicareala si negativismul sunt nocive, ucid sufletul si tot ce e frumos in el. 

 

 So... pentru cei care s-au saturat de vaicareli, drame, taiat de vene pe lung etc...invoc aici IUBIREA si FRUMOSUL - regasite in ganduri, imagini, muzica etc

 

Pe cei care rezoneaza in directia asta, va astept si va invit sa postati si voi daca vreti. Si cei care nu rezoneaza sunt bineveniti, pentru ca ei au mai multa nevoie de Iubire, decat ceilalti. :) 

 

Bine v-am (re)gasit!  :airkiss: 

Uite...dacă se pune, vin și eu cu o umilă propunere :) După mine, aș spune că e vorba de unul din cele mai frumoase poeme care s-au scris vreodată pe această temă

 

Despre iubire – Kahlil Gibran – Profetul

 

Vorbeste-ne despre Iubire

Atunci Almitra zise: “Vorbeste-ne despre Iubire.”

Iar el isi inalta capul privind multimea, si o tacere adanca pogorâ peste toti. Apoi, cu o voce mare, incepu:

” Cand iubirea va face semn, urmati-i indemnul,

Chiar daca drumurile-i sunt grele si prapastioase,

Si cand aripile-i va cuprind, supuneti-va ei,

Chiar daca sabia ascunsa-n penaju-i v-ar putea rani,

Iar cand va vorbeste dati-i crezare,

Chiar daca vocea-i ar putea sa va sfarme visurile,

asemenea vantului de miazanoapte care va pustieste gradinile.

Fiindca, precum iubirea va incununa, ea trebuie sa va si crucifice.

Precum va face sa cresteti, ea trebuie sa va si reteze uscaciunile.

Precum ea se ridica la inaltimea voastra, alintandu-va ramurile

cele mai fragile care freamata in lumina soarelui,

Tot la fel va razbate pana in adancul radacinilor voastre,

Zdruncinand inclestarea lor cu pamantul...

  • Like 1
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

11042972_441452332688954_475133149253289

 

"Iubirea nu este întâlnirea a două corpuri, ci fuziunea a două chintesenţe.
Două fiinţe pot să nu se atingă, niciodată, nici măcar cu vârful degetelor, dar să simtă, între ele, o legătură puternică, indestructibilă, în timp ce altele, care dorm în acelaşi pat, de ani de zile, se simt singure, străine una faţă de cealaltă.
Atunci când două fiinţe se iubesc, cu adevărat, nimic şi nimeni nu le poate despărţi. Chiar dacă le separă mii de kilometri, în realitate, ele sunt mereu împreună.

În ciuda pereţilor, a munţilor şi a oceanelor, ele sunt împreună, pentru că ceea ce trăiesc se situează atât de sus, încât aceasta scapă limitărilor planului fizic." Omraam Mikhaël Aivanhov


Las si eu o piesa :)

 

 

Foarte mult imi place si piesa asta!! :) Multumesc!!

 

Iti las si eu una de la Holograf :) :

 


Uite...dacă se pune, vin și eu cu o umilă propunere :) După mine, aș spune că e vorba de unul din cele mai frumoase poeme care s-au scris vreodată pe această temă

 

Despre iubire – Kahlil Gibran – Profetul

 

Normal ca se pune!! :friends:  Esti binevenit!! :)

Intr-adevar e minunat! Mereu mi-a placut!! Multumesc ca l-ai adus aici. :)

Editat de Melissa Rebecca
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

10433117_412746555559532_434659077255745


"Dragostea se realizează deci atunci când se întâlnesc într-o trăire reciprocă deplină două subiecte în calitatea lor de subiecte, adică fără să se reducă reciproc la starea de obiecte, ci descoperindu-se la maximum, ca subiecte, dar cu toate acestea, dăruindu-se reciproc şi întru toată libertatea. Prin iubire pătrunzi în intimitatea celuilalt, în sâmburele fiinţei lui. Îl pătrunzi fără să-l nimiceşti, dimpotrivă, dându-i posibilitatea să crească. În iubirea ce o am eu de tine, care merge până la uitarea de eul meu, ca să te pun în locul lui pe tine, natura umană repartizată în persoane îşi biruieşte împărţirea şi se regăseşte pe sine în unitatea ei, fapt care-i produce o bucurie debordantă." Pr. Dumitru Staniloae

 

10984312_431454410355413_647482015500693


https://www.youtube.com/watch?v=mRinRtyXQRw

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa e. :) Multumesc frumos!! 

Sa-ti fie weekendul asa cum iti doresti! :flowers:

 

Iti las un catelus, ca data trecuta ti-am lasat un "catalus" :lol: si am vazut cand nu mai puteam edita. 

 

b356542ab91b4d740203f68ebb6474e7.jpg

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×