Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Vreau sa ma ingras!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu stiu ca uscatii nu mananca de felul lor ca un grasan. Cunosc si eu un specimen si stiu ce baga in gura. Pur si simplu din modul de alimentatie nu se poate ingrasa. E ca la grasi. Ca sa slabeasca trebuie sa schimbe stilul de alimentatie. Si slabii, tre sa schimbe stilul de alimentatie ca sa puna kile. Dar oare in acest ultim caz merita? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm.

Eu cred ca nu e cazul sa iti fortezi organismul pentru un aspect anume. Consider ca daca nu te preocupi in mod particular de proportionarea corpului tau, orice schimbari si socuri isi au unele consecinte care ...dureaza. Lasa-i timp si accepta-l asa cum e, pana cand ti se va regla din nou. Important este sa te hranesti sanatos, sa il asculti ce-ti cere si mai ales sa vezi in mancare si sport - niste aliati, nu incrancenare.

Rabdare.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Rodica: eu cred ca merita sa lupte sa puna cateva kg pe ea. asa cum dpdv medical nu e sanatos sa fi supraponderal, asa nu e nici sa fi subponderal.

 

 

eu m-am uitat la aproape toate episoadele supersize vb superskinny de pe Channel 4 de la englezi, am ramas tampita sa vad la ce boli sunt predispusi subponderalii. le stiam p-ale obezilor, dar mie niciodata nu mi-a basit mintea ca au probleme cu colesterolul, osteoporoza si multe altele.

 

vedeam doctorii aia ca scadeau cantitatile pt supraponderali, dar tineau la 5 mese/zi, dar si subponderalii aveau 5 mese cu continut mai ridicat de calorii fata de ce obisnuiau sa manance. mai des si ceva mai mult e solutia, asa cum la grasi mai des si mai putin e solutia. aduceau persoanele alea inapoi dupa 3 luni si le cantareau.  imi amintesc ca in medie luau 3-5 kg in astea 3 luni, dar spuneau persoanele alea ca si-au schimbat total felul de a manca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram mica, din gradinita eram extrem de slaba si pana sa fiu gravida am fost mereu sub greutatea normala.

Dupa ce am nascut cu greu am reusit sa revin spre greutatea normala si iar eram cu fiul in burta ...

nu m-am gandit la formele mele nici un pic, n-am avut timp ... iar dupa ce l-am nascut pe el a inceput calvaria cu

slabitul ca nu se mai reducea burta deloc si aratam ca inainte sa-l nasc.  

Pentru ca amandou sarcinile au fost toxice mi-a explicat un doctor s-a intamplat asta si organele interne nu au

avut timp sa revina la normal bla, bla, bla, am mancat la mere cu kilogramele zilnic care m-au ajutat sa scad plus 

am fost in spital 2 luni la operatie si acolo m-au pus pe un regim de NIMIC de mancat si m-au slabit natural,

dar numai ei stie ce au bagat in IV = IntraVenous.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca-i adevarata explicatia cu sarcina toxica, prima mea sarcina n-a fost toxica si mi-am revenit mai greu decat la a doua, in vreo 6 luni, abia in 9 eram bat, iar  a doua sarcina  a fost toxica si in 3 luni dupa nastere aveam 48 de kg si dupa alte cateva luni 46, iar burta mi-a disparut la cateva zile dupa nastere, nici de la primul n-am ramas cu burta, de altfel. E-adevarat ca dupa al doilea copil faceam kilometri pe zi, era singura metoda prin care reuseam sa-l linistesc pe ala micu', cum ma opream, cum urla cat il tineau bosogii si tot adevarat e ca n-am pus gura pe carne timp de 5 luni, mancam doar iaurt facut de mine, supe de legume, cartofi, rosii si oua, iar cand a aparut lubenita, bagam lubenita la greu. Nu, n-am tinut regim, asta era tot ce-mi permiteam, dar in niciun caz n-a fost afectata calitatea laptelui, eu i-am hranit la sani pe amandoi pana dupa 1 an, n-au gustat altfel de lapte, si ambii au avut greutatea normala. Parerea mea e ca tine doar de musculatura abdomenului si de cea a uterului existenta sau inexistenta burtii, am vazut femei slabe si cu burta precum grasele. 

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zici ca daca ma las de astea ma ingras vreo 10 kile? Nu cred ca as putea renunta la ele dar pot incerca daca e ceva sigur si probat. 

Mananca mult, in special fast-food. Mananca inainte de somn. Devino nepasatoare fata de orice in afara de binele tau... Si o sa pui niste multe kile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca-i adevarata explicatia cu sarcina toxica, 

 

Nu trebuie sa crezi decat Biblia, asta a trecut demult, fiecare sintem altfel constuiti si devenim alte dupa nestere desi procesul este UNA. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa crezi decat Biblia, asta a trecut demult, fiecare sintem altfel constuiti si devenim alte dupa nestere desi procesul este UNA. 

Tocmai mi-ai dat dreptate, prea multe lucuri pe care le spun doctorii nu se adeveresc, asta e ceea ce am vrut sa spun. Si nu, nici macar procesul nu e acelasi pt. toate, unele nu simt nimic, altele se chinuie o gramada.

 

Blues, scuze pt. off-topic. A naiba sa fiu daca eu as vrea sa ma ingras in cazul in care as fi in locul tau, cel mai bine m-am simtit cand eram sub greutate (adica cea mai mare parte din viata) si greutatea pe care o am acum, asa-zis normala (consider IMC-ul o mare prostie), nu mi-a adus niciun beneficiu, dimpotriva. Daca tu nu ai nicio problema de sanatate, te simti viguroasa, nu mai cauta sa te ingrasi. :)

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai renuntat la idee. Mai bine cu picioare subtiri decat cu burlane, poti purta aproape orice pantaloni vrei, cand le vad pe fetele astea tinere cu picioarele sugrumate in pantaloni stramti si elastici, imi vine rau. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urasc atarnaturile, asa le zic eu, am noroc ca am o conformatie care nu prea lasa loc la asa ceva, dar nici eu nu sunt genul care pune proportional, pun mult pe sani si fund si prea putin la picioare. Burta nu pot sa ma plang ca fac, insa se ingroase talia si am o senzatie nasoala de greoi, de-aia si eu ma plac tot in varianta cat mai scoaba.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×