Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu inteleg o chestie, niciodata nu am inteles-o,,,,de ce se pune problema ca relatia in care esti nu mai e potrivita decat dupa ce apare altcineva?...indiferent cum ai lua-o tot tradare ramane, tradare, minciuna, etc....de ce nu faci asta, de ce nu ai facut-o inainte de.....?,,,,de ce?...de ce respectul de  sine devine nul?pentru ca pana la urma despre asta e vorba... :drag:

 

Ce te face sa crezi asta? Numai pt ca anumite persoane aleg sa povesteasca despre relatia lor abia dupa ce cunosc pe altcineva, nu inseamna ca inainte si-au considerat relatia potrivita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Davi, pot spune ca incepe sa se faca lumina. Constientizez ca nu pot castiga ceva ( ex pe S) fara a pierde altceva. Sunt curioasa ce va spune S cand va suna. Voiam sa stiu daca di voi vedeti o alta conotatie decat cea profesionala in relatia mea cu S mai degraba in initiativa lui. Pentru ca daca e asa nu pot sa zicem sa merg mai départe decat acceptand adevaratele intentii ale lui S si nu facand pe nevinovata nestiutoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce te face sa crezi asta? Numai pt ca anumite persoane aleg sa povesteasca despre relatia lor abia dupa ce cunosc pe altcineva, nu inseamna ca inainte si-au considerat relatia potrivita.

simplu fapt ca nu divorteaza, adica sa tii un om de prost doar ca sa ai paravan mi se pare de neinteles,,,,din punctul meu e vedere :drag:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salvie, esti culmea. Ai tras concluzia curului din putul gandirii.

Ma duc sa-ti caut o piatra, poate-ti trebuie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie nu.....dar daca-ti lipseste poti cauta,,,,

 

 

n-am sa-mi schimb gandirea doar ca nu va place si daca nu sunteti de acord puteti  folosi pietrele

 

cat despre cur davi, am o greata de nici dunarea nu mi-o spala....si nu-s in calduri, eu gandesc cu ce trebuie.... :drag:

 

 

o  seara lina...era sa scriu mimozelor dar ma abtin

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu mosu' ala S nici nu conteaza ce e, probabil mai mult o inflacarare din partea ta, problema e cu mosu' de acasa:

 

- un om cu care nu am ras niciodata, care e mereu pasiv

- nu stiu ce sa vb cu el

- mi-a spus ca ce avem sa ne sarutam degeaba

 

(w00t)

 

Cum te-a cucerit? Cum te-a cerut de nevasta? De ce vrei sa-i faci copii?

 

A fost prima si singura ta relatie?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Robespierre, as aprecia sa folosesti alti termeni cand te referi la niste persoane, nu neaparat S sau sotul Meu, ci cu orice om avand in vedere ca asta ne diferentiaza de alte fiinte.

Nu vad de ce se pune accentul pe relatia mea, acest topic are in alt scop.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate. Nu mi-as dori sa divortez pentru ca asa cum am spus este un sot bun. lntre noi nu a fost pasiune nebuna ci mai degraba el m-a temperat. Datorita lui am putut sa ma ocup de mine. ne-am casatorit pentru ca era normal. Avem doar cununia civila despre cea religioasa nu mai vorbim. Parca nu as vrea. Dar am fost foarte atrasa de el. Era ceva impisibil de atins pentru mine. E greu sa explic ce Simt. Il vreau Dar am nevoie de cineva sa ma asculte, sa glumeasca iar el nu e genul. Stiu ca ma iubeste profund Dar nu vrea sa arate, ii e frica sa ma piarda pt ca stie ca nu sunt multumita.

Insa nu as putea nici sa am o relatie cu celalalt. Ma intreb cum fac alte persoane in asemenea situatii.

Pe bune? Nu din Iubire? Eu zic ca v-ati cam plictisit unul de altul si ar fi bine sa nu va complaceti intr-o relatie care nu va aduce satisfactia si fericirea de care aveti nevoie amandoi. Cred ca sotul tau e cam incuiat la cerebel . Cum poti spune despre o femeie imbracata sexy , in lenjerie etc. , ca este o ...  nu are rost , nu sunt adeptul despartirilor , dar sunt de parere ca femeia trebuie pusa pe primul loc intr-o relatie , si prosti sunt barbatii care nu fac asta . Tu ai nevoie de afectiune , pe care , crezi ca o poti avea de la acel S. Probabil ca o vei avea , dar sa nu ramai dezamagita cand te vei simtii doar folosita pentru un sex bun si un pahar de vin.

Mda... Am staruit in aceasta relatie zicandu-mi ca la 40 de ani va fi ce imi trebuie. dar cum pana atunci mai e trebuie sa traiesc prezentul. Cand ma destainuiam Altor persoane de incredere imi spuneau mereu sa ma gandesc ca sunt femei batute, inselate iar ca eu am tot ce imi doresc. Sa va prezint relatia din exterior: el 35 de ani, sufletist, muncitor, dragut mai mult decat directorul, are propria afacere in care ma implic si eu ( tin contabilitatea etc) fara sa am contract deoarece nu vreau. Un Tip ce pare misterios. Avem concedii impreuna. Situatia din intérior cum o percep eu: un om interesat numai de serviciu, tacut si nicidecum misterios. Un om cu care nu am ras niciodata, care e mereu pasiv. Vacante mereu la fel. Nu stiu ce sa vb cu el. Pot vb cu alti oameni cu orele ( inclusiv S) cu el nu am ce. A nu se intelege ca nu schimbam 2 vb. Un om care vrea sa ma schimbe: vestimentar, comportamental. Daca pun in balanta chestiile pro si contra nu stiu ce sa fac. Dar i-am zis chiar ieri ca Simt nevoia sa fiu sarutata cu pasiune ( nu am vb de sex ci doar de sarut de care imi e tare dor) si mi-a spus ca ce avem sa ne sarutam degeaba si ca din plictiseala fac asta. Cand cer ceva invariabil se simte jignit si imi spune ca de prea mult bine fac asa si ca nu apreciez nimic.

Asa incat ajung da cred ca nu se poate mai mult Dar in ascuns sper la altceva. Ce trist mi se pare sa admit totul. Acum cand scriu asta am impresia ca pana si literele striga amaraciunea mea.

 

Lasa l si pe sot lasa l si pe S si fa-ti viata frumoasa , flirteaza , indragosteste-te iesi cu fetele in cluburi , distreaza-te , femeie ai 25 de ani si te comporti precum o femeie la 40 cu 2 copii si viata inchisa.. plm gandeste-te si la viata ta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Mesaj formal: va doresc un 2015 excelent, asa cum am convenit revin pentru a avea vesti despre evolutia dumneavoastra profesionala. Sunt disponibil pana la pranz daca doriti sa sunati." Offf! Acest mesaj m-a omorat! 

 

Ce vezi de personal in mesajul asta?

Mie imi pare ca te agati de acest S doar din cauza situatiei de acasa, ca il folosesti drept pansament emotional, pentru ca nu s-a intamplat nimic intre voi pana acum, sa justifice anticipatia pe care ti-o provoaca. Poate gresesc.

 

Te rog sa iei in considerare varianta urmatoare, cu privire la comportamentul sotului - e posibil ca vazandu-te vesnic nemultumita si nelinistita, simtind ca mereu vrei ceva mai mult de la el, te evita fix de asta. Daca de fiecare data cand il vezi ii transmiti anxietate, energie negativa, iar viata lui cu tine devine o sursa de stres, e intrucatva normal sa fie pus pe fuga. 

 

Am trecut printr-o faza asemanatoare (mai putin partea cu amantul) acum cativa ani, dandu-mi seama ulterior ca problema era la mine, nu la el. Ai putea sa incerci sa nu depinzi emotional de el in asa masura incat sa te consumi pentru gesturi mici pe care le face sau nu - din obisnuinta, pun pariu - si sa te dezvolti in alte directii, pentru a investi energia psihica in altceva decat analizarea lui. 

 

Subscriu la ce a scris cineva mai devreme, nu retin cine, ca perioada ''curtarii'' intense trece in fiecare relatie sau casnicie; sansele sa gasesti pe cineva cu care sa dureze la nesfarsit sunt mici. Asta e evolutia naturala a unui cuplu, desi noi ca femei ne-am obisnuit sa asteptam romantism de telenovela perpetuu, ceea ce nu putem avea fiind monogame (daca suntem). La un moiment dat pasiunea si fluturii din stomac se transforma in calm si stabilitate, ceea ce - zic eu - nu e un lucru rau deloc. 

 

E posibil ca diferenta de 10 ani sa aduca unele probleme, insa iarasi, ele se vor estompa cu cat inaintezi tu in varsta. E firesc ca el sa fie mai linistit la 35 decat la 25, sa aiba unele tabieturi intepenite, sa fie mai putin impulsiv. E usor sa faci o lista cu toate defectele lui si tot ce te-a deranjat, sa vezi lucrurile in alb si negru, dar nimeni nu e perfect; daca si-ar scrie fiecare povestea vietii in greseli si defecte le-ar lasa altora o impresie proasta. Incearca sa il vezi cum e, nu cum vrei sa il vezi dintr-un impuls de moment, pentru ca te-ai hotarat sa il inseli sau sa te desparti.

 

Poate ti se pare insensibil sa iti spun asta - nu e, pentru ca te inteleg - dar ia in considerare faptul ca s-ar putea ca si el sa aiba dreptate. Poate vezi in el cauza nefericirii tale; eu am invatat in timp ca  depinde exclusiv de mine cu ma simt, nu de altii. As spune ca, din ce vad in jur, multe cupluri au la un moment dat problema asta a plafonarii si a rutinei, a nemultumirii, a tentatiilor etc. Nu suntem roboti. Ceea ce nu inseamna ca e cazul sa iti iei lumea in cap, sa faci ceva radical. Probleme vor fi in orice relatie.

 

Ai mentionat nesiguranta, dorinta de validare din partea unui barbat. Asta inseamna ca nu ai suficienta incredere in tine. Lucreaza la asta, fara sa implici barbatii si  atitudinea lor fata de tine; cat timp vei depinde de validarea altora nu iti va fi bine, vei face un scop din a o cauta, sacrificand alte lucruri, iar asta iti va da viata peste cap.

 

Multa bafta.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×