Sari la conținut
Forum Roportal
sturlubeata

Despre barfa si cum putem scapa de ea.

Postări Recomandate

A barfi nu inseamna a minti sau denigra..ci a vorbi despre ce a mai facut unul, altul..cu cunostinte comune.

De multe ori nici nu se poate numi barfa..alteori da in barfa pt ca..vezi mai sus.

Si sunt f serioasa. Nu eu am inventat faza cu psihoterapia in grup.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A barfi nu inseamna a minti sau denigra..ci a vorbi despre ce a mai facut unul, altul..cu cunostinte comune.

De multe ori nici nu se poate numi barfa..alteori da in barfa pt ca..vezi mai sus.

Si sunt f serioasa. Nu eu am inventat faza cu psihoterapia in grup.

Mai ,uite ce spune Dex-ul ...

 

A BÂRFÍ ~ésc 1. tranz. 1) A vorbi de rău; a calomnia; a cleveti; a blama; a huli; a ponosi; a detracta; a ponegri; a defăima. 2) A vorbi mult și fără rost; a pălăvrăgi; a trăncăni; a flecări. 2. intranz. A spune vorbe multe și fără rost; a trăncăni; a pălăvrăgi.

 

Nu prea se leaga cu ce spui tu:)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A palavragi?

Are mai multe sensuri.

A barfi nu inseamna neaparat a calomnia, a minti sau a aduce prejuducii persoanei in cauza.

Exista mai multe tipuri de barfa si depinde de fiecare om in parte cat il caracterizeaza sa exagereze sau sa inrautateasca barfa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi tu ca in barfa ,,usoara,, pe care o evidentiezi tu nu exista cate un dram de calomnie? Crezi tu ca cei ce-l barfesc pe individ si se amuza pe seama lui sunt niste oameni onesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O, Doamne. Dramatizezi.

Oamenii vorbesc despre oameni si asta nu denota implicit un rau.

Barfa nu are scopul precis de a batjocori sau calomnia..desi sunt persoane care folisesc barfa ca pe un instrunent sa isi atinga scopuri meschine.

Este o diferenta...si tine de intentie.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca barfa in trecut era folosita ca un fel de masinarie de stiri. Nu existau metodele moderne de raspandire la ce s-a mai intamplat lu Cutarescu, ce mai face Xulescu, asadar oamenii cand se adunau, povesteau despre unii si altii si ce mai era nou cu ei. Se informau. Zic si io.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×