Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 23 minute, Vriies a spus:

Aici, da, ți-a ieșit! 

Vezi? E vorba de încercări și muncă, tătuțu! :o:

pfff  am scris asta in 2 timpi si 3 miscari.

asa a curs.

de curgea altfel, o scriam altfel.

Eu cred ca munca o fac permanent cu mine, e mai important sa curga. De ,,estetizat'' poti estetiza apoi zi si noapte.

Chestia e ca eu nu simt nevoia sa le imbrac din nou.

Eminescu avea o poezie cu 90% dintre cuvinte taiate si la fiecare vreo 20 de variante - sinonime sau cu sens usor diferit. Am vazut dovada cu ochii mei intr-o camaruta de langa Varatec. Abia apoi le publica, probabil.

Eu, in schimb, nu public. Volumul de poezii l-am publicat pentru sufletul meu, atat. Nu pentru a fi publicat. Nu l-am dat la concurs, cum ar veni. Nu am incercat sa il duc la raft, nici sa ii fac reclama. Rar scriu in cenacluri dedicate. Nu am ambitii de acest fel. Scriu ciorne. Si aici fac la fel.

Abia astept sa votez maine, sa inchei odata!

 

 

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am participat la un concurs literar, dar nici măcar nu s-a obosit cineva să-mi confirme că lucrarea mea a ajuns acolo, deși am respectat absolut toate criteriile: 4 exemplare, scris la două rânduri, font de 14, versiune pe CD. Niște bulangii nesimțiți.

Dacă vreți, pot să postez capodopera mea chiar aici, pe topicul ăsta.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 minutes ago, Stu' said:

 

Eminescu avea o poezie cu 90% dintre cuvinte taiate si la fiecare vreo 20 de variante - sinonime sau cu sens usor diferit. Am vazut dovada cu ochii mei intr-o camaruta de langa Varatec. Abia apoi le publica, probabil.

 

Mda, Eminescu muncea mult. Exact asta spuneam și eu. Dovadă stau Caietele lui Eminescu, pentru care Noica a tot militat ca să fie publicate. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, gargbird said:

Eu am participat la un concurs literar, dar nici măcar nu s-a obosit cineva să-mi confirme că lucrarea mea a ajuns acolo, deși am respectat absolut toate criteriile: 4 exemplare, scris la două rânduri, font de 14, versiune pe CD. Niște bulangii nesimțiți.

Dacă vreți, pot să postez capodopera mea chiar aici, pe topicul ăsta.

 

Io n-aș vrea s-o postezi aici. Aș prefera s-o postezi, mai degrabă, pe topicul tău.

 

Dar acum, nah, că tot m-ai făcut curios, se poate posta și aici.

Stu, ce zici? :laugh:

 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, gargbird a spus:

 

Dacă vreți, pot să postez capodopera mea chiar aici, pe topicul ăsta.

 

Mai intrebi? :)

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Vriies a spus:

Mda, Eminescu muncea mult. Exact asta spuneam și eu. Dovadă stau Caietele lui Eminescu, pentru care Noica a tot militat ca să fie publicate. 

Alta istorie 

Alt impact.

Alt sens.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Stu' said:

Alta istorie 

Alt impact.

Alt sens.

Ne, ne! Cred că tu, totuși exagerezi un picuț atunci când spui că „îți vin poeziile”... așa...pe bandă rulantă și tu nu faci ulterior nici un efort întru rimă și pasul metric.

Spre deosebire de tine, Eminescu muncea mult la o poezie și nu se rușina.:laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki. Hai , garg, bag-o colea! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 minute, Vriies a spus:

Ne, ne! Cred că tu, totuși exagerezi un picuț atunci când spui că „îți vin poeziile”... așa...pe bandă rulantă și tu nu faci ulterior nici un efort întru rimă și pasul metric.

Spre deosebire de tine, Eminescu muncea mult la o poezie și nu se rușina.:laugh:

pai majoritatea sunt fara rima si fara ritm consacrat.

totusi, eu un ritm anume simt ca il impun, asa cum respir...

Am incercat sa modific unele poezii. Nu-mi place. Nu stiu mai apoi, acum nu-mi place. Mie imi plac asa simple cum sunt, autentice, schioape, aritmice pe alocuri...nu stiu cum sa iti mai explic. Sunt ca mine.

90% dintre ele le scriu asa cum le vezi. Curg si gata.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×