Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dinozaurii nu au mai trait, dar alte animale au trait, au supravietuit, s-au adaptat in continuare! 

app, psihologia e stiinta umanista, nu exacta, iar evolutia este acceptata limitat, adica acolo unde sunt dovezi, intre limitele (a, b). Exista argumente evolutioniste, nu adevaruri evolutioniste. Asa cum exista argumente neurostiintifice. Argumente, nu adevaruri. 

Inca nu stie nimeni 100% cert ce este psihicul uman, iar daca nu ma crezi pe mine, poate il crezi pe rectorul de la departamentul de psihologie cognitiva - si el a spus-o! sau pe proful de la genetica, sa iti spuna el cum a revolutionat neuroplasticitatea dar mai ales epigenetica domeniul lui!

psihologia e stiinta umanista, iar biologia nu are ca teorie strict teoria evolutionista asa cum a fost ea definita de darwin. a devenit mai toleranta intre timp. 

faptul ca dinozaurii nu s-au mai putut adapta la mediu le arata o limita de adaptabilitate la mediu, dar nu spune de ce au ajuna sa aiba acea limita, ce s-a intamplat cu adn ul lor. 

nu imi place deloc cum te-ai legat de faptul ca urmez in prezent facultatea de psihologie. dar deloc.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Stu' said:

dinozaurii nu au mai trait, dar alte animale au trait, au supravietuit, s-au adaptat in continuare! 

 

Extincția dinozaurilor, cum spuneam, a fost aproximativ acum 65 milioane de ani și cel mai probabil a fost cauzată de o schimbare bruscă de mediu. Probabil un impact cu un meteorit. Și reiterez, când factorii de mediu nu mai permit evoluția, (cum ar fi în urma unei catastrofe planetare de acum aproximativ 65 milioane de ani, , de exemplu, care a dus la  extincția dinozaurilor), atunci  specia ajunge la extincție. Sigur că alte animale au supraviețuit și s-au adaptat, printre care mamiferele, că doar și asta înseamnă evoluție. 

2 hours ago, Stu' said:

 

app, psihologia e stiinta umanista, nu exacta, iar evolutia este acceptata limitat, adica acolo unde sunt dovezi, intre limitele (a, b). Exista argumente evolutioniste, nu adevaruri evolutioniste. Asa cum exista argumente neurostiintifice. Argumente, nu adevaruri. 

 

Da, psihologia este știință umanistă, care bineînțeles că acceptă evoluția, mai ales că sunt dovezi concludente în acest sens. 

Că tu nu accepți evoluția, e altă problemă.

2 hours ago, Stu' said:

 , iar biologia nu are ca teorie strict teoria evolutionista asa cum a fost ea definita de darwin. a devenit mai toleranta intre timp. 

 

Comunitatea științifică nu recunoaște validitatea acestor opinii contrare, invocând faptul că cei care critică evoluția au interpretat greșit conceptul de teorie științifică. O controversă despre evoluție există doar la nivelul publicului larg, cum ar fi aici pe forum, însă în comunitatea științifică nu există nicio controversă despre evoluție ea fiind considerată drept unul dintre cele mai sigure fapte stabilite de biologi.

2 hours ago, Stu' said:

 

nu imi place deloc cum te-ai legat de faptul ca urmez in prezent facultatea de psihologie. dar deloc.

Îmi pare sincer rău că te-am dezamăgit și că ești așa de supi. Speranța mea este să revii la sentimente mai bune și să-mi dai un semnal când se va întâmpla acest lucru. 

Până atunci...să fii sănătoasă, pa, pa și la revedere. 

 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Vriies a spus:

Extincția dinozaurilor, cum spuneam, a fost aproximativ acum 65 milioane de ani și cel mai probabil a fost cauzată de o schimbare bruscă de mediu. Probabil un impact cu un meteorit. Și reiterez, când factorii de mediu nu mai permit evoluția, (cum ar fi în urma unei catastrofe planetare de acum aproximativ 65 milioane de ani, , de exemplu, care a dus la  extincția dinozaurilor), atunci  specia ajunge la extincție. Sigur că alte animale au supraviețuit și s-au adaptat, printre care mamiferele, că doar și asta înseamnă evoluție. 

"meteor craters in arizona" ... cauta sub acest titlu sa vezi cate au lovit acest STAT pe vremuri, unul din cei multi i-a dus si dinozaurii in lumea celori fericiti ...

Se pot vizita aceste locuri, doar ai de mers pe jos, eu nu m-am dus ca n-am avut timp, iar acum mi-e deajuns ce vad la TV.   Copiii mei au fost si le-a placut aventura ca se poate cobori in crater intr-o fuga, dar e mai greu de ajuns la suprafata.  A fost si intr-un film cu Ted Danson unul din cratere implicat, si el locuieste iarna in Arizona ca e mai placut decat in California.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vri, tu stii ca eu nu sunt atat de sensibila, dar asta nu inseamna sa tac atunci cand ma deranjeaza atitudinea ta. Poti alege sa fii mai atent pe viitor sau poti alege sa nu iti pese, nu m-am suparat pe tine, doar am fost sincera. 

Apoi, te rog nu mai insista ca eu nu inteleg sau eu nu ,,cred'' in teoria evolutiei. Nicaieri nu am spus acest lucru. Sunt constienta de argumentele evolutioniste si de cercetarile in domeniu, dar asta nu inseamna ca viziunea mea asupra evolutiei nu poate fi mai completa si nu poate include asa zise involutii spontane ( app de mutatiile spontane sunt considerate ca o eroare genetica, deci nu cu sens evolutiv - desi nu exista dovezi in acest sens, daca ma intrebi pe mine, e doar o presupunere in lipsa unor ,,mobile'' identificate) dar nu dosr spontane. E posibil ca natura sa isi faca multe calcule premeditate , chiar daca noi le vedem doar pe cele ,,imediate'' si exacerbam cauza unui fenotip. 

Ca sa te linistesc, te asigur ca iau aceasta facultate in foarte serios, chiar daca e la ID- fac practica in 3 locuri per semestru, nu doar in unul, merg eu insami la terapie si, fara sa fi vrut, am obtinut bursa de merit de la inceput ( asa fac cei de la UBB, considera ca si cei de la ID sunt stimulati de burse onorifice, chiar daca nu au valoare mare dpdv financiar). Nu am de gand sa promovez pseudostiinta,- am istoric in cercetarea din stiintele reale! , dar daca sistemul bio-psiho-social nu raspunde la toate intrebarile, ar fi ignorant din partea mea sa nu ii intrevad o ,,cuantica'' in completare. Nu, nu propun ca altii sistemul bio-psiho-social-spiritual, ci mai degraba pot accepta ca este un sistem bio-psiho-social-cuantic care inca e departe de a fi cercetat, dar epigenetica poate fi deja un raspuns ca el se manifesta  si nu tine cont de concluziile  pe care le legam noi atunci cand limitam sistemul la cauze simple si aparente. Repet, sistemul e inclus intr-un tablou mai mare, asta nu inseamna ca e fals, dar nici nu aduce garantia ca e suficient sau perfect interpretat in ansamblu macro.

Am mentionat de bursa, pentru ca imi apara viziunea asupra psihologiei in fata stereotipurilor de genul celui caruia vrei sa ma supui tu. Invat, inteleg, dar nu ma supun. Gandesc critic. 

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×