Sari la conținut
Forum Roportal
r4ull

Aveti incredere in medicina romaneasca?

Evaluează acest topic

Medicina  

26 membri au votat

  1. 1. Aveti incredere in medicina romaneasca?

    • da
      9
    • nu
      17
  2. 2. Dacaar trebuie sa aveti o interventie chirulgicala care s-ar putea face peste tot unde a-ti faceo?

    • In Romania
      7
    • In Strainatate
      19


Postări Recomandate

Au mai putina spaga de luat si s-au cam saturat de munca lor. Intrebarea mea e cine le-a pus sa-si aleaga meseria asta?!

Nu le-a pus nimeni, dar majoritatea au facut-o si pentru spaga adiacenta profesiei, asa ca spaga e considerata deja un drept asociat profesiei. Asta le face sa fie nemultumite, indiferent cat primesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multi medici care merita tot respectul ...chiar si in Romania. Nu are rost sa comparam Romania cu alte tari mult mai dezvoltate...O fi ala visul nostru dar mai este mult pana atunci...si nu o zic din lipsa de optimism, ci pentru ca mentalitatile unor oameni din tara asta nu se schimba peste noapte.

In ceea ce priveste comportamentul si pregatirea personalului medical secundar...sunt de acord cu tine. Ceea ce am vazut intr-o sectie de terapie intensiva anul trecut m-a trezit la realitate. Nu mi-am imaginat ca poate sa existe asemenea oameni...care teoretic sunt acolo sa faca un bine. :blink: Tind sa cred ca asistentele din Romania sufera de un complex de inferioritate fata de medici si de unul de superioritate fata de pecienti...ceea ce e foarte grav.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt multi medici care merita tot respectul ...chiar si in Romania. Nu are rost sa comparam Romania cu alte tari mult mai dezvoltate...O fi ala visul nostru dar mai este mult pana atunci...si nu o zic din lipsa de optimism, ci pentru ca mentalitatile unor oameni din tara asta nu se schimba peste noapte.

Nu e vorba de comparatie. E vorba de costuri, pana la urma. Acolo, in tarile dezvoltate, ori ai asigurare pentru problema respectiva, ori platesti totul. La noi ai si asigurare, dar trebuie sa si platesti, desi asigurarile medicale inghit mai multe procente din venitul romanilor decat din veniturile salariale ale occidentalilor.

 

Mentalitatile in Romania se pot schimba numai de sus in jos, cand legislatia va impune lucrurile bune, asa cum ani intregi le-a impus pe alea proaste. In esenta, de asta avem nevoie de aderarea la Uniune, pentru ca nu suntem in stare sa luam decizii corecte singuri si e neaparat necesar sa ne fie impuse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:blink: Mentalitatile in Romania se pot schimba numai de sus in jos, cand legislatia va impune lucrurile bune, asa cum ani intregi le-a impus pe alea proaste. In esenta, de asta avem nevoie de aderarea la Uniune, pentru ca nu suntem in stare sa luam decizii corecte singuri si e neaparat necesar sa ne fie impuse.

si o sa asteptam aderarea la uniune...la sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-am incredere nici in medici, nici in nimic din medicina din Romania.

Am intalnit un singur medic extraordinar ca profesionist in viata mea, cel care mi-a salvat copiii de la moarte. N-a acceptat nici spaga pe care am vrut sa i-o dau. In schimb cu mine s-a purtat foarte urat, de parca eram eu de vina pentru ce se intampla.

In rest... N-as ezita sa plec in afara, daca as avea bani. Asa... n-am incotro. Am fost internata O SINGURA ZI pe banii statului in Italia si nu se compara. N-are rost sa mai zic ce fel ar fi fost sa fi platit spitalizarea. La noi, din experienta mea, cel mai urat se poarta personalul medical secundar, adica asistentele. Au mai putina spaga de luat si s-au cam saturat de munca lor. Intrebarea mea e cine le-a pus sa-si aleaga meseria asta?!

1)super.Sa speram nici sa nu ai nevoie .Daca te duci reticenta nu rezolvi mare lucru .

 

2)stii dif dintre medicii romani si cei din Italia sau de oriunde in alta parte ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mentalitatile in Romania se pot schimba numai de sus in jos, cand legislatia va impune lucrurile bune, asa cum ani intregi le-a impus pe alea proaste. In esenta, de asta avem nevoie de aderarea la Uniune, pentru ca nu suntem in stare sa luam decizii corecte singuri si e neaparat necesar sa ne fie impuse.

 

 

Atata timp cat suntem condusi de oameni "incompetenti"...care par ar avea idei bune la inceput..dar se pierd si se uita destul de usor. Ne laudam cu democratia dar inca se mai simte comunismul in actiunile si mentalitatile unor...vrem nu vrem :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot mai multi satmareni aleg sa se trateze prin bioenergie

 

Zeci de satmareni sau cetateni din alte judete ale tarii aleg medicina alternativa pentru a-si trata afectiunile. La Satu Mare bioenergiticianul Lenuta Marchis este cea mai veche din domeniu.

 

La aproape 56 de ani, sibianca ajunsa la Satu Mare prin casatorie a tratat diverse boli ajunse in faze terminale si chiar metastaze pe creier. Bioenergiticianul spune ca lucreaza pentru vindecare intre zile si luni, in functie de gravitatea afectiunii, dar si de implicarea pacientului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi necesar sa am vreo interventie medicala serioasa cand ma aflu in Romania, mai degraba as lua riscul sa crap pe avion inapoi spre casa, decat sa iau riscul de a fi spitalizata acolo, sau alternativa ar fi sa fac un urias transfer de fonduri ca sa pot mitui tot spitalul, ca sa am parte de tratament (medical si omenesc) cum se cuvine. Tratament de care in strainatate are parte pana si un cersetor, gratis.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am alta parere.

Fapt concret: la Cluj exista o clinica unde se fac tratamente la varice prin procedeu cu laser. Interventia costa 1000 de euro. Am intrebat pe doamna doctor care face interventia, de curiozitate, din ce categorii fac parte pacientii ei. Mi-a spus ca sunt dentisti si medici de alte specialitati dar cei mai multi sunt romani care traiesc in strainatate.

 

on topic: Am. Am incredere. Clujul e un centru medical important si acesta este unul dintre motivele pentru care locuiesc aici. Sunt convinsa ca am parte de consultatii medicale de top fata de tot ce exista in tara. Inafara nu ma pronunt ca nu cunosc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi necesar sa am vreo interventie medicala serioasa cand ma aflu in Romania, mai degraba as lua riscul sa crap pe avion inapoi spre casa, decat sa iau riscul de a fi spitalizata acolo, sau alternativa ar fi sa fac un urias transfer de fonduri ca sa pot mitui tot spitalul, ca sa am parte de tratament (medical si omenesc) cum se cuvine. Tratament de care in strainatate are parte pana si un cersetor, gratis.

asta cu gratis e la tine, e la mine, nu-i la toti

uita-te o tara mai jos, la vecinii tai cum crapa pe capete din cauza sistemului medical.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×