Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Eutanasia si sinuciderea asistata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

VATICAN NEWS: Vaticanul: „Eutanasia, o crimă împotriva vieții; nevindecabil nu înseamnă incurabil”

Mda, asa este daca ne luam dupa carti sfinte, insa in viata reala cine vrea sa ingrijeasca o tona de carne si oase in unele cazuri, cum sa-l intoarca sa-l curete, pe cine sa plateasca cand n-au din ce plati curentul, cand pitalele nu-l mai vor.   In ce conditie sa astepte moartea cand durerea este infernala si nimic contra sa-i aline macar.   In acele cazuri NU vine Papa de la ROma cu Garda Elvetiana sa faca munca voluntara!!!   Vorbele sint ieftine, stim deja.  Eu ma aplec spre metode americane, sint  "Hospice" institutii unde se moare asistat garantat in 5 zile maxim fara durere ca se da morfina, se curata pacientii, nu miroase deloc urat in saloane sau cladire, se poate sta in permanenta langa pacient, prieteni sau oricine, e munca curata.   Vine masina de la Pompe Fumebre si ridica corpul, totul este organizat dupa vointa rudelor.   

Ultima oara un coleg al sotului a fost acolo cu o boala cand crestea in volum si a ajuns asa de lat pe langa ca era inalt ca sotia de marimi normale nu stia ce sa-i mai faca si nici nu se putea opri marirea corporala.    Nu mai intra nici in casa.   Eu nu m-am dus s-l vad,  desigur toate organele erau pe dos si se opreau unu dupa altu, asa a ajuns acolo din cabinetul medicului.

Cine nu a fost atins de asa ceva vorbeste mai usor mereu.    Eu am vegheat pe langa multe cunostinte, rude, prieteni.

 

https://evz.ro/vatican-news-vaticanul-eutanasia-o-crima-impotriva-vietii-nevindecabil-nu-inseamna-incurabil.html

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi sunt crestin, sustin neconditionat recurgerea la eutanasie, in  situatii extreme.Sper ca legea eutanasiei sa fie cat de curand aprobata in parlament.

Editat de Canaris2
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×