Sari la conținut
Forum Roportal
mun. Sacele

FESTIVAL INTERETNIC 7 SATE

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Primăria Municipiului Săcele, în parteneriat cu Asociaţia Cultural-Sportivă Izvorul şi Asociația HMIK, organizează în ziua de 31 august 2013 începând cu orele 13:00, Festivalul Interetnic 7 Sate, derulat în cadrul proiectului cultural cu același nume, finanțat de Administrația Fondului Cultural Național

Festivalul, care se va desfășura în Săcele, pe Strada Al. I. Lapedatu, reprezintă primul eveniment cultural comun al celor trei etnii care alcătuiesc comunitatea locală:românii (mocanii), maghiarii (ceangăii) și romii.

Programul evenimentului include:

ü Dansuri și cântece tradiționale cu participarea unor artiști și formații locale, aparținând comunităților română, maghiară și romă

ü Prezentare de obiceiuri și tradiții proprii celor trei comunități entice locale.

ü Prezentare de costume populare mocănești, ceangăiești și rome

ü Demonstrații meșteșugărești: țesături și broderie, pictură pe lemn și sticlă, sculptură în lemn, ouă încondeiate, accesorii pentru costume populare, atelier de păpuși

ü Demonstrații culinare: bulz și plăcinte mocănești, turtă dulce, tocană de cartofi ceangăiască

Vă așteptăm să descoperim împreună moștenirea culturală comună a celor 7 Sate, moștenirea noastră!

post-398030-0-02906200-1377524738_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie lasat uitarii traditiile satelor, sint cele mai frumoase amintiri pentru fiecare cetatean crescut in sanul comunitatii.

Ador aceste activitati, viata adevarata incepe la sate!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie lasat uitarii traditiile satelor, sint cele mai frumoase amintiri pentru fiecare cetatean crescut in sanul comunitatii.Ador aceste activitati, viata adevarata incepe la sate!!!

 

Foarte adevărat grăiești. Și noi, secuii, tot o “civilizație a satului“ suntem. :)
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte adevărat grăiești. Și noi, secuii, tot o “civilizație a satului“ suntem. smile.png

Dar va dati stapani smile.png jupani, daca fiecare stana, s-ar numi la ea stapana, iarba oilor si apa, le-ar primi prin legi de-a moaca (peiorativ).

Editat de Ridandle

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar va dati stapani :) jupani, daca fiecare stana, s-ar numi la ea stapana, iarba oilor si apa, le-ar primi prin legi de-a moaca (peiorativ).

Tu nu ești stăpân în casa ta? Noi de ce am fi altfel? Nu suntem pe aici de ieri de azi.

 

Nu știu dacă tu ști, dar iarba și apa, oile și implicit stăpânii lor, le cam primesc gratis. Numai iarna trebuie plătită lucerna și fânul ;)

 

 

Și după cum știu eu, nu sunt sigur, peiorativ înseamnă jignitor/“înjurătură“.

Editat de Szilárd
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×