Sari la conținut
Forum Roportal
TSZ333Tam

autonomie si regionalizare MAGHIARA

Postări Recomandate

De mene de se zice ca mi-s extremist mult mi-o pace o vede amu ce oti ave de zis despre urmatorul articol

 

Mirati-va si uitati-va ce se spune despre stramosii mei.

 

Apar hunii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca hunii erau destul de deosebiti ca aspect fizic si chiar foarte delasatori in privinta igienei dar nu cred ca decat atat avea de spus acest domn despre marii huni

 

 

Huh ? :blink:

Nu te supara, dar ce ai scris e o omleta fara inteles, e o insiruire fara sens... sau poate nu mai inteleg eu romaneste... :good:

Ca parte din faza cu Miami a fost o gluma, am inteles... cam atat! Daca cineva mi-ar putea traduce, i-as fi recunoscator...

 

 

intelegeti chiar foarte bine dar ... incercati sa imi gasiti orice cusur...

as mai avea de zis dar ma abtin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-ai nici o sansa pentru ca personajul cu identitate multipla aproape nu stie ungureste, acum invata si sta in Bucuresti. Dar se da cunoscator al Ardealului. Pardon, al Tr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmmm....dragutel topicul si tot ce s-a scris pe aici ...face un bun material de citit,. recunosc eu il citesc de divertisment deoarece nu consider ca am destule cunostinte in domeniul regionalizarii. lasand la o parte faptul ca unele mesaje sunt incoerente, mai este ceva ce eu nu inteleg pe acest forum si oriunde...limba maghiara. vad ca aici sunt cunoscatori ai acestei limbi si ii felicit pentru asta dar nu toata lumea cunoaste limba si sincer eu as vrea sa stiu ce ati scris. de ce am postat doar aici in privinta asta...pentru ca nu stiu maghiara, dar cred ca rationamentul se poate extinde asupra tuturor limbilor straine inclusiv asupra englezei pe care eu personal am folosit-o. deci, in semn de respect fata de cei ce citesc subiectele acestui topic va rog nu sa eliminati expresiile in limbi straine ci sa le traduceti. realizand ca in momentul cand scriu asta eu am semnatura in engleza voi face eu primul pas si o voi traduce pentru a nu limita mesajul transmis de ea doar la cunoscatorii acestei limbi. cu respect sreaphimovic :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante

 

 

Avand in vedere ceea ce vreau sa exprim precedentul titlu este indeajuns de sugestiv.

Ajunge cu off-topic-ul

Stimabilul Wagner si eu suntem doua personaje ineteresante distincte care nu au in comun decat niste idei mai mult sau mai putin asemanatoare.

A spus-o domnul Wagner dar eu nu am vrut sa ma bag insa daca dansul a inceput am sa contiuni eu, am sa continui cu problema ip-ului

In primul rand o anume firma ofera clientilor un pachet de servicii date al caror ip se schimba la fiecare conectare si care nu determina intotdeauna orasul in in care se face logarea.

Dumnevoastra inseamna ca sunteti mana in mana cu moderatorii ca sa preiau si eu ceea ce a zis colegul Wagner, acest lucru nu este tocmai in regula pentru ca astfel de informatii sunt relativ secrete.

Nu aveti dovezi ca eu sunt din alt oras sau altcineva iar acest implicit denota dezinformare intregului colectiv.

Eu din acestea nu pot intelege decat ca eu un maghiar sunt mai interesat de problemele tarii acestei decat dumnevoastra, eu ma chinui si fac cercetari iar dumnevaostra veniti cu insinuari defaimatoare la adresa mea si domnului wagner in loc sa ne aduceti la cunostinta sigestii si sa incercati sa purtati un dialog constructiv.

In ceea ce priveste limba mea maghiara nu aveti informatia daca eu stiu sau nu limba respectiva. Am observat ca va legati si de limba romana, vorbesc trei limbi iar toate acestea sunt vorbite corect.

Incetati sa dati si mai multe motive altor popoare sa urasca notiunea de roman

De aceea sufera intreaga tara, din cauza unora ca dumnevoastra si ca altii.

 

Cu stima Tam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rakoczy, intamplator iti imparatasesc parerile in ce priveste regionalizarea. Da, doresc regionalizare! Da, doresc o impacare istorica cu maghiarii din Romania! Ii urasc pe extremistii romani cu aceeasi intensitate u care ii urasc pe cei maghiari. Am curajul sa spu ca imi doresc si o Romanie federala, cu un Ardeal autonom, un Banat autonom, o Oltenie autonoma samd. Nu ma impotrivesc DELOC enclavizarii maghiarilor in HarCov, cu toate ca s-ar gasi destui idioti care sa nu mai vrea sa aiba nimic de a face cu romanii si sa refuze limba romana in sine uitand ca romanii sunt piata lor de desfacere si romanii sunt clientii pensiunilor lor. Toate aceste chestiuni le discut deschis cu prietenii si amicii mei maghiari.

 

Ceea ce ma deranjeaza insa e ca exact ca in oricare alt domeniu de activitate sau curent de opinie se gaseste un neavenit de obicei care poarta un stindard fals. El trage dupa el adeptii slabi de inger si strica pur si simplu ideea de lupta prin strambare.

 

Te plangi aiurea moderatorilor. Identitatea ta multipla a fost dezvaluita deja de catre moderatorii SP. Curios mi se pare insa ca nu am facut niciodata vreo asociere a ta cu Tamas si nici invers. Cu toate astea atat cel care poarta pseudonimul Tamas cat si cel care poarta pseudonimul Rakoczy se plang de acelasi lucru. Curios, nu?

 

Toate bune Bufteanule!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmmm....dragutel topicul si tot ce s-a scris pe aici ...face un bun material de citit,. recunosc eu il citesc de divertisment deoarece nu consider ca am destule cunostinte in domeniul regionalizarii. lasand la o parte faptul ca unele mesaje sunt incoerente, mai este ceva ce eu nu inteleg pe acest forum si oriunde...limba maghiara. vad ca aici sunt cunoscatori ai acestei limbi si ii felicit pentru asta dar nu toata lumea cunoaste limba si sincer eu as vrea sa stiu ce ati scris. de ce am postat doar aici in privinta asta...pentru ca nu stiu maghiara, dar cred ca rationamentul se poate extinde asupra tuturor limbilor straine inclusiv asupra englezei pe care eu personal am folosit-o. deci, in semn de respect fata de cei ce citesc subiectele acestui topic va rog nu sa eliminati expresiile in limbi straine ci sa le traduceti. realizand ca in momentul cand scriu asta eu am semnatura in engleza voi face eu primul pas si o voi traduce pentru a nu limita mesajul transmis de ea doar la cunoscatorii acestei limbi. cu respect sreaphimovic :blink:

Aveti perfecta dreptate stimate domn si sunt primul care imi cer scuze pentru disconfortul pe care involuntar am pricinuit. In semnatura mea este primul vers al unui vechi Imn Maghiar ( religios, dar si actual) adica: "Dumnezeu sa binecuvanteze pe maghiari".

Cu respect, :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×