Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Adrian Năstase eliminat din Universitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sustin un principiu conform caruia un condamnat care si-a ispasit pedeapsa are dreptul sa fie reabilitat si societatea are aceasta obligatie... morala, sa spun.

 

 

Nimeni nu vrea un angajat care a servit timp in puscarie, in State abia-l angajeaza magazinele sa adune carucioarele din parcare, sa curete wc-urile si sa arunce gunoiul. De ce ar trebui el sa fie considerat special??? Pe un alt abia eliberat nimeni nu-l protejeaza sa obtina o munca macar pe santier, poa' sa fure iar bucata de paine pentru care va fi iar inchis ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu vrea un angajat care a servit timp in puscarie, in State abia-l angajeaza magazinele sa adune carucioarele din parcare, sa curete wc-urile si sa arunce gunoiul. De ce ar trebui el sa fie considerat special??? Pe un alt abia eliberat nimeni nu-l protejeaza sa obtina o munca macar pe santier, poa' sa fure iar bucata de paine pentru care va fi iar inchis ....

 

Si asta ti se pare ok? Adica pentru ce a stat la zdup? Nu pentru ca a fost pedepsit pentru faptele sale? Cat sa mai plateasca? Toata viata, stiu, asa e si aici.

 

Si nu am zis ca ar fi special Adrian Nastase. Ziceam de principiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu vrea un angajat care a servit timp in puscarie, in State abia-l angajeaza magazinele sa adune carucioarele din parcare, sa curete wc-urile si sa arunce gunoiul. De ce ar trebui el sa fie considerat special??? Pe un alt abia eliberat nimeni nu-l protejeaza sa obtina o munca macar pe santier, poa' sa fure iar bucata de paine pentru care va fi iar inchis ....

tocmai pe americani ii dai ca exemplu?

 

pai, pentru o natie care spune ca 'suntem deschisi si vrem egalitate intre oameni' - 'noi respectam drepturile omului', cred f puternic ca americanii sunt f rasisti. apoi cand ma gandesc ca in usa inca se mai practica pedeapsa cu moartea, ma ia cu tremurat.

hai sa nu mai vb despre justitia Americana, ca pute acolo ca niciunde.

 

(nu ma intreba de unde stiu eu, ca iti spun :din filme :lol: )

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sustin un principiu conform caruia un condamnat care si-a ispasit pedeapsa are dreptul sa fie reabilitat si societatea are aceasta obligatie... morala, sa spun.

 

Amu ca o societate comerciala dintre cele mai profitabile din tara cum e Universitatea Bucuresti nu-l mai vrea ca angajat... asta e. Nu o poate nimeni obliga sa-l mentina pe post. Dar motivatia, repet, mi se pare o nedreptate.

Reabilitarea exista, si se face pe cale legala dupa un anumit termen. Cea morala, tine de oamenii.

Dar, daca sintagma de "onoare" nu s-ar fi perimat cu mult inainte de cei 23 de ani care au trecut, pana in prezent, si ar mai fi insemnat ceva pentru oamenii simplii, nu ai mai fi considerat ca este o nedreptate faptul ca nu mai corespunde cerintelor postului de profesor al unei facultati de drept!

 

Universitatea a specificat motivele pentru care i-a reziliat contractul de munca. Cu toate ca sa stii ca se pot insera aditional la CM si anumite clauze, precum "atingeri aduse imagini publice". Si cum UB este o institutie de invatamant, are o imagine si reputatie de pastrat. Si nu pe motivul acesta i-ar fi reziliat contractul de munca.

 

Si asta inseamna automat ca nu mai ispaseste pedeapsa?

Da! Ia-o pe rand cu fiecare sintagma.

Eliberat - inseamna ca i sa dat drumul, deci nu mai are statutul de detinut. Si, conditionat - este eliberat cu anumite conditii, gen - sa nu mai savarseasca o asemenea fapta, sa nu mai faca nus ce ..etc.

Drept urmare este liber.

 

(nu ma intreba de unde stiu eu, ca iti spun :din filme :lol: )

E clar! Ai vazut prea multe filme . :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sustin un principiu conform caruia un condamnat care si-a ispasit pedeapsa are dreptul sa fie reabilitat si societatea are aceasta obligatie... morala, sa spun.

Amu ca o societate comerciala dintre cele mai profitabile din tara cum e Universitatea Bucuresti nu-l mai vrea ca angajat... asta e. Nu o poate nimeni obliga sa-l mentina pe post. Dar motivatia, repet, mi se pare o nedreptate.

 

 

reabilitarea nu înseamna sa-i oferi acelasi loc de munca.

societatea nu are nicio obligatie sa-l puna tot la catedra, de unde pâna unde?

 

apoi exista anumite cerinte peste tot, unele firme chiar se intereseaza daca ai cazier sau nu.

 

 

caz:

am o firma, un angajat ma fura si face puscarie.

dupa n ani, se elibereaza si vine la mine sa-l angajez din nou.

ghici ce raspuns îi dau? ai voie din doua încercari....

Editat de aramis
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ghici ce raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mandru de Universitatea noastra...naiba macar atat sa mai avem...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Da! Ia-o pe rand cu fiecare sintagma.

Eliberat - inseamna ca i sa dat drumul, deci nu mai are statutul de detinut. Si, conditionat - este eliberat cu anumite conditii, gen - sa nu mai savarseasca o asemenea fapta, sa nu mai faca nus ce ..etc.

Drept urmare este liber.

 

 

 

Conditiile alea nu sunt oare legate de limita libertatii lui in acesta perioada pana se termina pedeapsa? De exemplu ca nu are voie sa paraseasca tara. Sau ca nu are voie sa se indeparteze de localitatea de domiciliu peste o anumita distanta.

Intreb :aranjare:

 

 

 

caz:

am o firma, un angajat ma fura si face puscarie.

dupa n ani, se elibereaza si vine la mine sa-l angajez din nou.

ghici ce raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti intelege macar ca problema e mult mai complicata decat pare?

 

daca-mi explici, poate.

daca doar fluturi steagul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×