Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Cheltuieli cu mancarea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Brânză dulce de lapte de bivolita 1 kg/ 30 lei.

1 litru de lapte de bivolita / 10 lei.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Capsuni: - 2 cutii @ 0,454 grame = 3 dolari dar in fiecare cutie sint mai multe decat unitatea de masura ca se socoteste si scazamantul la legume si fructe.

M-am aprovizionat ca sint asa de mari ce n-am mai vazut, nu prea dulci dar au o culoare frumoasa.   Pana sa merg in magazin am mancat 2 lamai cu coaja cu tot

taiati felioare,  doar semintele au ramas in urma.  Acum am terminat o cutie de capsuni.  

Carnea lui Patrick s-a ieftinit pana la 3,99 dolari, cu 2 dolari mai ieftin dar pana pe 17 o sa mai scada.   

Varza de Bruxelles am gasit cu 1,99 pentru o libra am luat 2,5 kg sa am destul daca mergem la copiii de Paste.

Le curat, le oparesc si ce nu folosesc pe moment, intra in congelator.   

1 litru de Ulei de Floarea-Soarelui Organic costa 3,99 de dolari la Trader Joe's = János Negustorul,  un magazin mic si scump cu bunatati din multe tari Europeene.

Am luat 10 litri sa nu ma coste prea mult si benzina cu navetele ca folosesc mult la gatit in zilele urmatoare si n-am chef sa raman in pana de ceva. 

Am luat si Marar Verde o legatura mare costa 2,49 de dolari, sa am pe maine si in Salata de Castraveti ca si pe Varza de Bruxelles.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gyumolcs_zoldseg-1024x682.jpg

Caisele se dau pe bucata ca si Ardeii Grasi pe la noi, costa 3 dolari,  "Nana" de la Banana, nepoata mea le numeste asa ca il plac, sint ieftine cam 1 dolar/kg,!!!

Fasolea Verde la 10 dolari/kg ca Duminica au la masa pe Patrick cel Sfant si el ridica preturile la verzituri, am avut noroc ca l-a dat ieftin de 8 Martie de Ziua Femeilor. 

Merele sint aproape de 10 dolari/kg, de obicei un soi este mereu mai ieftin dar pana ajung acolo deja este vandut dar, avem noroc cu o traditie locala americana ca se dau bonuri ca nu mai era marfa in stoc, si la acelas pret le putem cumpara data viitoare!!!  Se numesc  "Rain Check".   

Andivele sau "Cicoarea de Bruxelles"  cam 25 de dolari/kg CHIAR DACA SE VA ARUNCA TOTUL LA GUNOI, NU-L DAU MAI IEFTIN, ASTA-I LEGEA PE AICI in multe alimentari.

Morcovii merg la 3 dolari/kg dar am cumparat si putreziti ce nu se vedea de afara,   Pastarnac = 10 dolari/kg,   Gulia=6 dolari legatura de 4-5-6 bucati, depinde de marime.  

Hrean radacina nici nu se gaseste de vre-o luna ... cat va fi la sosire, inca nu se stie ca evreii il cumpara ca pe bomboane pentru Paste!!!  

White gold: Belgian endive’s strong taste follows an intriguing harvest | The Bulletin  Ador salata de Andive cu maioneza de casa sau un ulei super gustos, piper macinat proaspat, zeama de lamaie, merge langa orice!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Supermarketurile și-au pregătit ofertele pentru Paști. 

*A se tine cont ca NU pentru Pastele Ortodox se pregatesc SuperMarketurile, ca tara lor de origine sarbatoreste doar acest eveniment din 31 Martie 2024!!!

Este ideal de cumparat si pastrat undeva bunatatile tipice pentru copiii mai ales, dar eu m-as juca cu copiii si in Martie ca la TV se va vorbi multe iar ei precis vor avea si nelamuriri.

Nu accept ideea ca de 2 ori se intampla un eveniment din "prostie umana" ca n-a fost repetat nimic din acele momente ca sa fie la 2 date diferite observat Pastele!!!

Cum se lamuresc copiii ca unii au uitat sa dea drumul la Celular si s-a descarcat sau de ce romanii nu sint la egalitate cu restul Europei in acest moment festiv???

Aprovizionarea de pe acum cu cartofi macar n-ar strica si cred ca vor fi si alte alimente reduse cum ne apropiem de sfarsitul lunii. 

Nu este necesar de tinut pe masa mancare gatit sa vada  "lumea"  ca este ceva pregatit pentru ocazie ca sa-l rupa masa!!!*

evz.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am economisit 100 de dolari azi la cumparat UNT ... pret original a fost,   9 dolari pe pachetul de 0,454 grame, l-au redus la 4 dolari dar au mai lipit un cupon de 3,01dolar ca data de valabilitate este doar pana la 2 Aprilie 2024. 

Nu era lume in magazin ca se uitau la o parada de Ziua marelui celebrat de azi, Saint Patrick,  dar eu ma uit in jur ca lumea si am descoperit minunea.   Am mai cumparat si altceva la pret redus , iar la total am avut un pic peste 100 de dolari economisiti.   Tocmai ca aveam nevoie pentru ruladele cu nuci si maci ca le facem din coca frageda si am nimerit magazinul, dar voi mai da si de pomana cu bunatati in stil maghiar.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai cumparat Ardei gras Rosu/Grena spre Negru, un soi nou sau doar un efekt de polenizare nu stiu dar se oferea 4 bucati = 5 dolari si cantareau 1,29 de grame.

In unele alimentari, cantarele digitale sint echipate si cu gradarea in KG ca sint multi din Canada si Asia pe aici, si au reclamat ca nu inteleg nimic din sistemul local. 

Sint proaspeti ca n-au fost ieri in magazine, tari, sanatoase si carnoase de care ma bucur ca trebuie sa dau jos coaja daca vreau sa le mananc crud, gatit se decojesc 

aproape singur.   Cojile curatate crud nu le arunc, cile pastrez in congelator in pungi speciale, transparente dar se inchid perfect. 

Le folosesc in supa de pui ca le voi strecura zeama la sfarsit si asa.     Mai intra si punga si cojile de rosii, ceapa, capete de usturoi si cotoare de ardei fara seminte,

cozi de patrunjel, de telina, cotoare de varza, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai ieftin in magazine este Fasolea Verde, doar 88 de centi/0,454 de grame si am ridicat o punga ca erau portionate.   In State de foloseste langa alte garnituri foarte des.

Marfa se numeste String Green Beans = seamana cu o sfoara, sint rotunzi tecile si nu prea lungi, tineri si fragezi, fara ate dar cu gust foarte bun, mai ales la prima recolta.

In alte zile a costat 3,99 de dolari, o sa mai cumpar si eu ca pana Duminica este acest pret valabil.   Merita sa le congelez ca nici vara nu sint mai ieftini.

Le-am fiert putin in supa de pui aseara, acum le-am adaugat la Salata de Boeuf in loc de Mazare si s-a si terminat, ceea ce nu s-a mai intamplat de secole.   Voiam sa am ceva

fancy pentru sarbatori dar cred ca deja celebram prin a manca ce-i mai bun.    Ma bucur ca m-am aprovizionat din timp ca tot ce-mi trebuie aste cu 2-3 dolari mai mult acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi s-a anuntat ca cel mai ieftin magazin se inchide unde initial totul a costat doar 99 de centi sau mai ieftin.   Alimente de toate felurile ca in oricare magazin doar carne nu vindeau sau tigari si din astea dar de tot ce aveam nevoie in bucatarie de la lingurita la plante si flori, marfa de Party, vase, sapunuri si creme, culori de vopsit parul, gardul, haine de copiii mici.  

Am observat ca de o vreme s-au scumpit, uleiul de floarea soarelui de 1 litru de la 99 de centi la 8 dolari ca e de masline, filtrul de cafea in palnie cum folosesc si eu 100 bucati erau 99 de centi acum 4-5 dolari, nici conserve de varza acra nu se mai gasea sau "Sare de Mare", nici matura sau altele de facut curatenie.    Aveau si Varza inainte mai mare de un cap uman dar a devenit vandut pe gramaj mai scump ca in alte magazine ca vine din Canada.   Mai mult containere de plastic cumparam de acolo si marfuri de spalat vase si haine ca anumite lucruri erau vechi, nu erau in zona buna si nu se cunosteau marfurile de clientii vecini.   De Vineri azi se vinde tot stocul si Adios, sint sigura ca vre-un evreu va deschide alta alimentara acolo!!!

Altfel multi handicapati fizic n-au cum sa mearga la cumparaturi ca la multi km este altul cel mai aproape.   

"The operators of the 99 Cents Only stores announced Thursday they will shut down all 371 of the locations throughout four states, Arizona, California, Nevada and Texas, with liquidation sales starting Friday." 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am scos din frigider Salmon Afumat Norvegian preparat in Grecia, feliat subtire, pachet foarte cunoscut ca-l cumparam de peste 20 de ani de cate ori trecem prin magazinul COSTCO.   Am ramas socata ca pachetul cu felii din plicul care este ambalaj exterior,  este pe jumatate ca cel dinainte de asta, ca eu nu arunc acele pungi, sint bune de pus carne in congelator sau altceva ca se si inchid perfect. 

Pretul era cu aproape 2 dolari mai mult ca inainte.   Ma simt furata si pacalita de niste escroci de evrei ca ei au cumparat recent si acel magazin.

Am observat si la Curmale ca au schimbat cutia de plastic pe jumatate si au ridicat pretul.  Sotul le mananca sa nu moara, eu n-as da bani pe marfurile astea. 

Precis ne vor ridica si pretul de membru si atunci nu se merita deloc plimbarea in acel magazin ca nu este deloc aproape.   

La fel sper ca si altii vor reclama noutatile!!!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In alimentara pentru zarzavaturi de Supa de Pui raman iar mirata desi n-ar trebui ca am cumparat 2 Pui in alt magazin cu 10 de dolari dar mari ca era inainte de Paste la pret redus.

Legumele care-l scot din anonimat zeama insa ma costa "o mana si un picior" = o vorba americana.   Am platit peste 25 de dolari ca din morcovi trebuia mai mult dar si rutabaga era mai mare ca si pastarnacul ca aici nu se vand maruntisuri ca din cauza caldurii se ofilesc chiar daca se uda pe rafturi ca sint aduse de departe si culese demult, din pacate, plus mai zac si in depozitele in oras si tocmai sint cele mai proaspete pentru clientii in majoritate necunoscatori.   Am acasa ceapa, ardei gras, rosii, cartofi, usturoi si ardei iute.   

1 bucata telina din frunze groase     = $ 2.99

1 legatura de patrunjel = 2.99x2       = $ 5,98

1 legatura @ 3 gulii de culoare mov = $ 3,99

1 lb = 0,454 de grame de morcovi    = $ 1,99

1 lb de pastarnac                                 = $ 3,99

1 lb de rutabaga                                   = $ 2,99

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×