Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Cat insiști pe o prietenie ?

Postări Recomandate

Cand scrisai relatie personala nu ma gandii la un palat si munte de bani, ma gandii la o persoana multumita de situatia materiala si familiala.

 

Ca sa fii fericit trebuie sa te simti bine in pielea ta, nu sa alergi dupa iluzii desarte.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am doua prietenii, una dureaza de 25 de ani, alta de 11.

In cazul celei de 25 de ani, nu e nevoie sa insist, prietenia ... curge de la sine, se transforma o data cu noi, desi in ultimii 13 ani am locuit in aceeasi zona doar 2 ani. Pastram legatura, uneori de auzim f des, alteori mai rar, la cateva saptamani, dar e acolo si e in mintea mea precum o aplicatie care ruleaza in background. Niciuna dintre noi nu e perfecta in toata chestia asta, dar prietenia dintre noi este, pentru ca intre mine si ea nu se interpune nimic altceva, nicio conventie sociala, pretentie sau asteptare la modul presant etc.

In cazul celeilale prietenii, ei bine, da, aici cumva muncesc ca sa o intretin, ne auzim de cateva ori pe saptamana (chiar si atunci cand nu avem mare lucru sa ne spunem), ne vedem de cateva ori pe an, pentru ca ea e genul care are nevoie de "conexiuni" permanente, eu sunt asa, mai zeama lunga.

Restul nu exista, se cheama aliante temporare, dictate de context. :pardon:

Daca as insista pe o prietenie de la care nu primesc feed-back? Probabil ca da, in sensul ca as cauta sa inteleg ce se intampla- acolo unde e ceva de inteles, evident.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu toti am emigrat cu cateva valize, insa pe parcursul anilor cum ne-am gospodarit a facut diferenta cine ce a ajuns la anii de pensionare. Cu toti aveam aceleas oportunitati, insa nu toti au decis la fel cand si-au ales sursa financiara, adica munca. Voiau sa lucreze usor cu multe zile libere si multe pahare in mana pline cu bauturi.

Eu nu programez pe nimeni in activitatile familiei sa nu se plictiseasca sau sa astept ca ajung tarziu la masa. Noi mancam cand e gata mancarea, restul cand sosesc.

Insa peste un timp se dovedeste ca a avut alti prieteni de ocazie cu care s-a simtit in apele sale la betie.

De obicei ma lasa rece povestea oricui, desi unii povestesc intamplari mai iesite din comun decat se intimpla in filmele indiene.

Asa am crezut si eu cat am stat acolo, insa afara se schimba totul in toate relatiile.

Nu mai valoreaza nimic conceptele cu care am fost inzestrati in scoli, ideile comuniste de spalat creier se risipesc imediat pe pamant liber.

 

Complet off topic ca de obicei. doh.gif

 

stii cum e, unii tin mai mult la o relatie de amicitie, unii nu se omoara sa o pastreze .

daca de mai multe ori vezi dezinteres si initiativa doar din partea ta, poti concluziona ca n-a fost prea strinsa relatia, cel putin nu de ambele parti si poti renunta.

o prietenie serioasa rezista in timp si daca nu va puteti vedea asa des si conexiunea se face si dupa timp mai indelungat.

Pe prietena mea cea mai buna o cunosc de 18 ani si dea lungul timpului am avut perioade cand nu ne-am vazut saptamani sau luni intregi, din lipsa de timp, dar mereu tineam legatura chiar si 5 minute la telefon sau cate un SMS. Vedeam si eu si ea ca tinem la aceasta prietenie, numai ca circumstantele erau de multe ori nevaforabile pentru a ne intalni, dar cand reuseam sa ne vedem era ca si cum ne-am fi vazut doar cu o zi in urma. E un feeling pe care il ai si stii ca cineva vrea sa-ti fie prieten si tine la prietenia pe care o oferi si tu.

De exemplu, recent am planificat cred ca de vreo doua luni incoace sa ne vizitam si niciodata nu a iesit, ba din cauza ca atunci cand ea are liber eu sunt ocupata, sau invers, ba ca s-au imbolnavit copii, ori al meu ori ai ei, ba ca a fost plecata in concediu sau in weekend, ba ca nu m-am simtit eu bine, samd. Dar cu toate asta, amandoua am incercat si a fost vointa. Asta conteaza.

 

 

Asa ma gandesc si eu, ca relatia cu persoana din situatie nu a fost stransa sau profunda. In ceea ce ma priveste cred ca o sa renunt. Chiar si sotul m-a intrebat de ce ma preocupa intratat faptul ca amica respectiva nu prezinta interes sa mentinem legatura. Ma preocupa pentru ca ne intelegeam bine, aveam fun cand socializam si nu am avut vreodata divergente. De aia ma mir de raceala asta de relatie. Dar se poate datora si faptului ca nici sotul nu mai socializeaza cu barbatul ei si probabil ca aia era mai mult lipiciul prieteniei.

 

 

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Las pesoana sa ma caute. Daca ne-am indepartat prea mult nici nu ii raspund. Uite asa am ajuns sa am oroare de unii cu care eram foarte apropiata. Doi la numar.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Persoana cu care nu te vezi o vreme, devine o straina, se creste diferit si separat de trecut, se schimba totul in viata, se maturizeaza, va fi influentat de alte lucruri ca in tinerete. Eu mereu m-am descurcat fara alte persoane in viata, nu suport niste naravuri sa-mi sufle jar de necaz la tot pasul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietenele pe care nu i-am vazut de o vreme ma gasesc altfel si nu se simt comfortabil in preajma mea ca eu sint imbracata altfel ca ele si nu le convine pe motivul ca ele sint serioase, iar eu nu par a fi!!! Nu mai avem nici nimci de discutat, parca nu ne-am fi cunoscut, eu nu insist ca totul este ca pe vremuri, cand ele se simt complexate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Complet off topic ca de obicei. doh.gif

nici sotul nu mai socializeaza cu barbatul ei si probabil ca aia era mai mult lipiciul prieteniei.

 

:yes: Daca a fost o relatie unde mereu in cuplu se petrecea, nu vor altfel de prietenie.

Poate ei n-au copiii, ca si asta de multe ori pune prietenii la mare distanta. Mie mi-a spus cea mai draga prietena sa nici n-o mai sun pana nu-mi cresc mai mari copiii cam de 6-8 ani ca al ei sint maricei pe langa ai mei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost o relatie unde mereu in cuplu se petrecea, nu vor altfel de prietenie.

 

Probabil ca ai dreptate. Fiecare avem cercurile noastre separate de prietene, si poate ca uneori sau in majoritatea cazurilor nu se poate forta o prietenie mai profunda doar pentru ca sotii nostrii se cunosc. Daca a fost ceva cordial dar superficial la inceput, nici de mirare ca s-a evaporat odata cu pierderea contactului. Am observat chestia asta si cu alte cunoscute care sunt nevestele prietenilor sotului. Chestia e ca eu sunt o persoana foarte sociabila si daca simpatizez pe cineva si imi lasa o impresie buna, daca ma simt bine in compania lor, doresc sa socializez cu acele persoane. Se pare ca altii nu. Oh well...life goes on.

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Legile fac eu, n-am prieteni si nici n-am nevoie de nimeni. Cei care se declara prieteni, au nevoie de ceva mereu!!!

 

m-as simti tare aiurea asa...sa nu am nici macar o singura prietena...de ce crezi ca toti sunt profitori?

 

eu am doua prietene...una de vreo 26 de ani, alta de vreo 7... eu am plecat din tara, dar tinem legatura prin telefon, prin facebook, iar cand ajung acasa si ne intalnim e ca si cum ne-am fi despartit cu o zi inainte.

daca as simti o raceala din partea uneia as cauta sa aflu/inteleg de ce. as insista o perioada, pentru ca nu mi-as dori sa le pierd.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×