Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

o persoana deosebit de inteligenta insa ... ce il impiedica pe oliver sa fie fericit/implinit/linistit? :jester:

 

ne spui olever?

 

ps: esti obisnuit sa scrii mesaje lungi, te rugam fa-le mai scurtute si mai consistente pt a le putea citi in intregime , multumim :)

 

ps.1: de ce "oliver"? ce reprezinta numele acesta pt tine, ce semnificatie are?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cati ani ai Oliver?

cu numai un an mai putin decit avea Iisus cind a murit

 

o persoana deosebit de inteligenta insa ... ce il impiedica pe oliver sa fie fericit/implinit/linistit? :)

 

ne spui olever?

 

ps: esti obisnuit sa scrii mesaje lungi, te rugam fa-le mai scurtute si mai consistente pt a le putea citi in intregime , multumim ;)

 

ps.1: de ce "oliver"? ce reprezinta numele acesta pt tine, ce semnificatie are?

pai la scoala ridea lumea de mine imi ziceau Gulliver...

Probabil asta o fi semnificatia numelui meu un urias in tara piticilor. Problema lui Gulliver era grandomania , :P deoarece fara voia lui pur si simplu era mai mare de o mie de ori decit orice pitic si de aia nu se putea integra in societate.

 

Si daca stiti povestea ... Gulliver s-a pisat pe palatul guvernamental ca sa stinga un incendiu , iar regina a fost asa de scirbita incit a poruncit sa i se taie imediat capul... :think:

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii isi iau pseudonime sau nume de contrascenariu, altii nume in ton cu scenariul parental.

 

Sa exemplific asa cum reiese din scrierile lui Eric Berne:

 

Luis Lazarus - nume de antiscenariu (antiteza) care vrea sa spuna "invie dracului odata din morti si fi <<cineva>>". Cica Luis Lazarus era un marinar alcoolic si ratat, sau cel putin asa se simtea. Acum are in Bucuresti vila de un milion de dolari (sau euro?), un Ferarri si ciorapi de 12 milioane perechea si e pe cale de a se sinucide prin munca (nu prin alcool) de aici se vede ca a schimbat scenariul cu un antiscenariu.

 

Oliver mie imi suna a nume de scenariu parental "inebuneste si dispari din viata noastra (a parintilor)!". Desigur ca acum parintii lui Oliver sunt reprezentati de toata lumea in ansamblu.

 

Oare Iosafat o fi numele meu de antiscenariu care inseamna "da la cap tuturor"? Sper ca nu. Lamuriti-va voi ...

 

Exemple de combinatii scenariu(1)-contrascenariu(2)

 

Vei cauta prin gunoaie(1) daca nu vei munci pe branci sa iti castigi existenta(2).

Vei fi un nimeni(1) daca nu vei fi premiant la scoala(2).

 

Atat (1) cat si (2) sunt precepte parentale (conditionari malefice parentale pentru a determina copilul sa reuseasca ini viata motivat de frica).

 

Copilul poate adopta un anti-scenariu. Ca de exemplu, nu voi munci nimic, nu voi invata nimic, iar daca e nevoie voi inebuni pentru asta, sau ma voi sinucide dar tot nu iti fac pe plac. Sau nu voi munci, voi fura. Nu voi invata, voi copia de la colegu care invata. Copilul face invers preceptelor din contrascenariu traind dupa o formula numita antiteza scenariului parental si dupa cum va dati seama exact asta face Oliver insa pe cea mai paguboasa cale, cea a nebuniei.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P Intoarcerea fiului ratacitor! :good: De unde-l scosesi ellla pe Oliver?

Mai... :jester: voi, :lol2: va cunoasteti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o persoana deosebit de inteligenta insa ... ce il impiedica pe oliver sa fie fericit/implinit/linistit? :)

 

ne spui olever?

eh , daca tot sint incognito aici macar pot sa va povestesc ...

 

dupa cum stiti orice mesia trebuia sa aiba s un iuda ... adica un diavol care ucide cu un sarut

 

am facut 11 carti mari pe care le-am dat la oameni

 

a 12-a carte a primit-o cineva pe net si a scos toate cele 1007 pagini pe hirtie. Fiind din Iasi m-am oferit sa o ajut sa lege foile in carte si sa ii fac eu coperta

 

cind m-am intilnit cu ea era ... of , cum sa zic ? foarte frumoasa. Era intr-adevar Diavolul care ucide cu un sarut... :D

 

Ei iata ce-mi lipseste ca sa fiu implinit si fericit.

 

Dar fara sa ai respectul societatii , nu poti avea nici iubirea unei femei.

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...si o prestanta si un look agreabil, ca sa nu mai vorbim de siguranta materiala gen casa masina... si cand vei fi avut toate astea si le vei fi oferit ... ea sare top in alta caruta poate...

 

intradevar, o chestie efemera chiar si pentru o viata

 

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×