Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va voi prezenta in cele ce urmeaza cateva dovezi semnificative care denota autenticitatea Luminii .

 

I.

 

In primul rand , cum sunt multi atei pe forum , as vrea sa incep cu o marturie recenta a unui om de stiinta .

 

El se numeste Andrei Alexandrovici si s-a dus special sa cerceteze fenomenul Sfintei Lumini de la Ierusalim .

Aceste cercetari au avut loc in Sambata Mare a anului 2008 ( deci destul de recent ) .

Mai jos aveti interviul care i s-a luat dupa terminarea cercetarilor :

 

" - Andrei Alexandrovici , de ce ati mers Dvs special sa cercetati natura Sfintei Lumini ? Aceasta coincide cu obiectul Dvs de cercetare ?

- De 12 ani ma acup cu asa numita plasma de temperatura scaazuta .

- Ce este aceasta ?

- In aceasta stare se afla mare parte a materiei universului ( ... ) . Este un gaz foarte ionizant . Pe Pamant insa acest fenomen este foarte rar , pe care am invatat sa-l cream relativ recent .De pilda , in chirurgie a inceput sa se foloseasca "bisturie" dintr-un flux de plasma foarte subtire , care se incalzeste pana la 5000-7000 de grade .Aceasta este o plasma de temperatura inalta, cu care putem doar sa tinem materia . dar exista si plasma de temperatura scazuta , in jur de 40-80 de grade , care poate cicatriza ranile . De crearea acestui gen de aparate medicale de cicatrizare ma ocup si eu si deja am inceput producerea lor .

- Dar ce legarura are cu Sfanta Lumina ?

- Judecand dupa nelamuririle descrierii , aparitia Sfantei Lumini este insotita de aparitia plasmei , care dupa aspectul exterior aminteste mult de plasma de temperatura scazuta . lumina aceasta nu arde deloc mainile si fata . De asemenea , de aproape 1000 de ani martorii oculari vorbesc despre anumite straluciri care strabat zidurile bisericii , atat inainte , cat si dupa venirea Luminii .

- Astfel de fenomene de plasma sunt unice ?

- Desigur . In laborator cercetam plasma de temperatura scazuta numai in vid . poate exista si in aer dar in conditii sttrict determinate ... si la foarte inalta umezeala . dar , deasupra Mormantului Domnului , la pasti , este calt iar atmosfera este uscata , nu exista deloc umezeala care sa poata conduce electricitatea si nu exista o eventuala sansa de difereta puternica de potential . intre timp se arata acolo straluciri , fascicole luminoase care , dipa parerea mea , se preschimba apoi in scantei si dau nastere la Lumina .

 

Apoi , Volkov isi continua iterviul sau :

 

- Trecuse ceva timp de cand patriarhul Ierusalimului intrase in baldachin ; ceremonia incepuse ... Si deodata ... Iata ! S-a inregistrat o schimbare de fascicol de radiatii din pricina unui semnal necunoscut . Aceasta s-a petrecut la 15:04 . O oscilatie - si nimic altceva asemanator . Si /indata a aparut Patriarhul Ierusalimului cu o lumanare aprinsa .

- Si ce oscilatie a fost aceasta ?

- Incarcatura electrica . Dar ce este si de unde a provenit , nu cunosc . mai tarziu , dupa ce ma intorsesem deja la Rusia , m-am ocupat de decodificarea semnalelor radiofonice intregistrate . Procedura ( masuratorilor ) a durat sase ore si treizeci de minutre . O masuratoare cuprindea in jur de 1000 de " careuri " . O munca destul de obositoare . Dar s-a adevarot ca : inainte de aratarea Luminii a avut loc o descarcare electrica ... Acum nu va pot spune amanunte pentru ca m-am obligat fata de producatorul documentarului .Cartograma masuratorilor va fi prezentata analitic acolo . dac lucrul cel mai important l-am arata deja : a fost o descarcare electrica ... Dar de ce este important lucrul acesta ? Vedeti , aici se creaza o imagine completa , V-am spus deja despre fenomenele plasmei , caree de la sine a fost o minune , pentru ca in Biserica nnu exista nici cele mai mici conditii pentru crearea lor .Aldoile fapt inexplicabil este urmatorul : incarcatura electrica a aerului care este vizibila chiar si fara aparate .

Multi simt ca in timpul venirii Sfintei Lumini li se ridica perii de pe maini . Acesta este cu putinta numai in timpul unei mari diferente potentiale electrice . Sa zicem intre acoperisul casei si pardoseala subsolului. Si aceasta in cazul in care casa este din cuart curat si afara este furtuna . dar de Pasti , in Ierusalim de obicei nu are loc nici o furtuna , ci este vremea furmoasa . Iar insasi Biserica Domnului este construita din diferite materiale : marmura , roca calcificata si lemn . A fost construita fara un plan fara un plan omogen si are o multime de spatii auxiliare felurite . De aceea, banuiala ca dintru incepur ar fi asezat in interiorul ei un urias transformator , absolur necesar pentru acumularea de incarcatura electrica si pentru descarcarea ulterioara este ceva ireal .Cu toatea acestea , diferenta de potentiale electrice se creeaza. Si mai ales intr-o zi speciala , de Pasti , dupa rugaciunile dinbaldachin . iar aici se arata inaintea nostra ultimul aspect pe care l-am descoperit : aparitia Luminii este insotita de descarcari electrice .Adica aceasta inseamna ca aparitia Luminii este parte integrala a tuturor acestor fenomene de necrezut si inexlicabile care au o natura electrica . Nu este aceasta oare o confirmare a naturii ei minumate ? "

 

Andrei Volkuv spuse ca , cu putin mai inainte de aparitia Sfintei Lumini , au avut luc si au fost inregistrate stintific 3 evenimente inexplicabile :

- prezenta nejustificata a fenomenului plasmei

- nejustificata si inexplicabila incarcatura electrica din aer in combinatie cu constatarea unei mari diferente de potential electric

- Descarcarea electrica in vremea aparitit Sfintei Lumini .

 

 

II.

 

Si acum as vrea sa aduc aminte 3 importante marturii care atesta venirea Luminii sub forma de fulger !

Evident acest lucru nu poate fi o coincidenta .

Iar asa ceva nu se putea face la acea vreme considerand ca oamenii nu aveau nici o cunostiinta despre curentul electric . Ce sa mai vorbim despre controlarea lor si transformarea lor sub forma de fulger .

Cele 3 marturi apartin lui :

- Episcopul Areta al Cazareii ( a train in cca. 920 )

--si in ca doi ( nu i-am mai gasit a doua oara in carte , voi reveni maine pentru adaugiri , scz.)

 

 

III .

Aureola soarelui din ziua Sambetei Mari .

In perioada 2005-2008 in dimineata Sambetei Mari , soarele a fost incoronat cu o aureola luminoasa -curcueu ceresc care l-a insotit mai multe ore ( cca . 8:00 -> cca. 14:00 ) .

Fenomenul s-a repetat timp de 4 ani in aceeasi zi la aceleasi ore timp de 4 ani consecutivi .

Coincidenta ? Nu prea cred .

 

___

 

Ca sa nu mai pomenim de faptl ca Lumina nu arde .

Mai sunt multe alte minuni legate de aceasta .

EX : dupa ce Saladin a cucerit Ierusalimul , a participar la slujba Sfintei Lumini ca sa afle "inselatoria" crestinilor .

Cand Lumina s-a arata , a ordonat sa o stinga .

De 3 ori a stins-o de 3 ori s-a aprins singura la loc ( sunb evidenta paza a soldatilor otomani ) .

saladin a aprasit mai apoi rusinat si confuz Biserica :o: .

 

 

Sursa : " Sfanta Lumina - Minunea din Sambata Mare - 45 de marturii istorice "

Editat de Neverknow1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa presupunem ca totul e real si nu e inscenare. Scrie cumva pe lumina aia " made by G.O.D." ? De ce e "sfanta'? Lumanarile de pe tort care nu se pot stinge sunt si ele sfinte?

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt dovezi? Marturiile dementilor?

Flacara are proprietatea sa nu arda pielea omului?

 

E mai ceva decat fizica cuantica.

 

Tu nici nu ai citit .

Nu e nici o problema pentru ca oricum nu am facut topicul oentru tine , ca stiu ca cu tine nu se poate disuta .

Si nu vreau sa deviem de la tema asa ca nu astet vreo replica .

 

Hai sa presupunem ca totul e real si nu e inscenare. Scrie cumva pe lumina aia " made by G.O.D." ? De ce e "sfanta'? Lumanarile de pe tort care nu se pot stinge sunt si ele sfinte?

 

Pai daca nu este explicabil , nu e clar ca e facut de ceva supranatural ??! ( Adica de Dumnezeu ?)

Evident este sfanta pentru ca a venit de la Dumnezeu . :roll:

Editat de Neverknow1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca nu este explicabil , nu e clar ca e facut de ceva supranatural ??! ( Adica de Dumnezeu ?)

 

 

Nu e clar. Este un fenomen fizic si atat.

 

Dumnezeu nu este singurul care are puteri supranaturale. Chiar si tu ai. Uite, de exemplu, stii cine iti citeste postarile si cine nu. Vezi pana in adancu lu sufletu omului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un fenomen complet inexplicabil ?

Si mai lasama cu puterile supranbaturale ca nu exista .

Nu mai aborda la cele mai ilogice explicatii , omulle de stiinta :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa presupunem ca totul e real si nu e inscenare. Scrie cumva pe lumina aia " made by G.O.D." ? De ce e "sfanta'? Lumanarile de pe tort care nu se pot stinge sunt si ele sfinte?

Este Sfanta in primul rand pentru ca e clara legatura cu sarbatoarea Invierii lui Hristos.

Apoi acea lumina nu are proprietatile luminii cunoscute. Rusul acela vorbea de fulgere globulare, dar la 80 de grade cat zicea el ca au astfel de fulgere e clar ca nu ar putea aprinde lumanari, deci Lumina de la Sfantul Mormant este altfel de lumina decat cea materiala cunoscuta.

Editat de _altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai aborda la cele mai ilogice explicatii , omulle de stiinta :roll:

 

 

Tu i-ai spus lui Kontroversy ca nu ti-a citit postarea. De unde puteai sa stii asta, daca nu aveai puteri magice? :blink:

 

Multumesc, nu mi-a mai zis nimeni om de stiinta pana acum. E un compliment nemeritat, dar il accept :aranjare:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat biografia "cercetatorului" si nu am gasit nimic concludent. O asemenea descoperire "stiintifica" ar fi facut destule valuri, suficiente valuri incat macar institutul la care lucreaza el, daca lucreaza, ar fi devenit unul celebru. M-am uitat pe siteul institutului de energie atomica Kurchatov, si nu apare numele Volkov acolo, deci in niciun caz nu e seful acestui institut, cum se lauda ortodocsii pe forumul lor. Apoi metoda stiintifica folosita, aka osciloscop pare cam primitiva. Nu ai sanse sa detectezi plasma rece sau ce balmajesc ei acolo cu asa ceva. Exclus. Apoi, toate detaliile tehnice sunt prezentate cam aiurea. Iar plasma rece tot are cateva sute de grade... Deci, cam aiurist scenariu, studii amanuntite redactate stiintific despre fenomen = 0 (doar aceleasi comentarii pe site-uri crestine), numele cercetatorului nu duce la o pista reala...mai departe trageti voi concluziile. Plasma rece sau ultra-rece nu se formeaza in atmosfera pe un fitil de lumanare. E ca si cum ai zice ca focul se aprinde in apa. :doh:

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×