Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

as dori f. mult sa lucrez in Dubai....dar mai intii doresc sa iau legatura cu cineva care locuieste acolo.

Caut aproape cu disperare sa vorbesc pe net cu cineva care este acolo si nu gasesc.

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dubaii face parte din Emiratele Arabe, stii asta precis si unde se afla pe harta.

 

Traditia islamica aplicata este aproape "0" fata de Arabia Saudita, se bea in public, se danseaza, femeia are drept sa conduca masina si sa iasa din casa neinsotita, ceea ce in alte state arabe se pedepseste cu moartea !!! Sint si fete cu cercei in buric !!! rusoaice erau atunci foarte multe.

 

Orasul seamana cu San Diego, California. Cladiri splendide atit de business cat si pentru locuit.

E plin de filipinezi pe langa indieni si pakistanezi ca "gazdele" NU pun mana pe munca !!!

 

Plata serviciilor nu se face ca in State, este un agent care recruteaza muncitori chiar si doctori si el iti da salariu !!! tu n-ai cum sa negociezi. Ai viza doar pentru acel job, daca pleci ca nu-ti mai convine ceva, te pune in ziar ca fugitiv si nimeni nu te angajeaza !!! Vei fi silit sa parasesti Emiratele.

 

Doar americanii sau nemtii cu contracte in calitate de ceva 'inalt" sint considerati, restul strainilor sint doar oameni sa nu zic sclavi.

 

Asta a fost acum cativa ani acolo si cam asa era situatia, de romani n-am auzit insa era plin de germani si englezi. La aeroport ne-a luat pasapoartele chiar si cel american !!! si doar la intoarcere le-am primit inapoi !!! sa vada daca nu cumva cineva sta mai mult decat are viza !!!

N-am auzit sa fi schimbat de atunci ceva pentru tarile ca RO, HU, etc. dar merita intrebat daca iti place caldura de 50*C la vara si humiditate 99% !!! Succes !!! Mie, ca turist, mi-a placut.

 

bai dar tare desteapta, desteapta si umblata, esti bai Olgutzo bai, fata babei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bai dar tare desteapta, desteapta si umblata, esti bai Olgutzo bai, fata babei...

Subscriu si eu.

 

Auzi Olga, de cate secole nu ai mai fost si tu aici in Emirate?

 

Stii tu cati romani sunt si cum muncesc? Stii ca sunt doctori, ingineri, avocati, arhitecti (si alte meserii )romani? stii cati romani sunt in Dubai mai ales. Avem si noi in UAE comunitatea noastra, mai mica binenteles dar suntem si nu suntem sclavii nimanui asa cum crezi tu.

 

Eu cred ca ar trebui sa te abtii de la comentarii daca nu stii ce vorbesti sau cel putin sa ei in considerare ca lumea se schimba continuu.

 

as dori f. mult sa lucrez in Dubai....dar mai intii doresc sa iau legatura cu cineva care locuieste acolo.

Caut aproape cu disperare sa vorbesc pe net cu cineva care este acolo si nu gasesc.

Multumesc!

Mihaibeciu, cam tarziu am gasit eu topicul asta.

 

Daca nu ai ajuns aici pana acum, spune-mi cum pot sa te ajut. Nu ;locuiesc in Dubai, ci in Abu Dhabi, dar o sa incerc sa te ajut.

 

"Rahaturile" alea postate mai devreme:IGNORE PLEASE!

 

as dori f. mult sa lucrez in Dubai....dar mai intii doresc sa iau legatura cu cineva care locuieste acolo.

Caut aproape cu disperare sa vorbesc pe net cu cineva care este acolo si nu gasesc.

Multumesc!

Mihaibeciu, cam tarziu am gasit eu topicul asta.

 

Daca nu ai ajuns aici pana acum, spune-mi cum pot sa te ajut. Nu ;locuiesc in Dubai, ci in Abu Dhabi, dar o sa incerc sa te ajut.

 

"Rahaturile" alea postate mai devreme:IGNORE PLEASE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutari tuturor!

 

am si eu cateva intrebari referitoare la aceasta destinatie.

anul acesta voi absolvi turismul in romania, iar dupa aceea planuiesc sa plec in dubai. nu in vacanta, ci as dori sa imi gasesc un job acolo, in domeniu, daca se poate, dar nu neaparat. problema este ca pe site-urile de joburi din romania nu am gasit nimic. unde as avea sanse sa gasesc un job serios (sincer, desi imi doresc foarte mult sa ajung acolo, nu m-as duce ca si camerista sau chelner de ex., avand in vedere ca am o functie destul de respectabila in prezent (director magazin - lucrez de aprox 3 ani la o firma de distributie IT). ce ma sfatuiti in acest sens? unde ar trebui sa pun CV-ul pentru a avea sanse. Am auzit ca lucreaza romani chiar si la Burj Al Arab. Cei care ati avut ocazia sa gasiti un job acolo (sau aveti cunostinte) cum ati procedat.

 

Si cum sunt salariile? Pot sa-ti asigure un trai cel putin decent? Cum sunt preturile? Din cate am auzit, cazarea este destul de scumpa si trebuie sa inchiriezi in avans pe un an intreg. In momentul in care gasesti un job acolo primesti automat si viza, sau exista riscul sa ratezi jobul din cauza ca nu poti obtine viza pt UAE.

 

Orice sfat din partea voastra mi-ar fi de mare ajutor.

Astept cu interes raspunsurile voastre.

 

Multumesc,

 

Ramona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutari tuturor!

 

am si eu cateva intrebari referitoare la aceasta destinatie.

anul acesta voi absolvi turismul in romania, iar dupa aceea planuiesc sa plec in dubai. nu in vacanta, ci as dori sa imi gasesc un job acolo, in domeniu, daca se poate, dar nu neaparat. problema este ca pe site-urile de joburi din romania nu am gasit nimic. unde as avea sanse sa gasesc un job serios (sincer, desi imi doresc foarte mult sa ajung acolo, nu m-as duce ca si camerista sau chelner de ex., avand in vedere ca am o functie destul de respectabila in prezent (director magazin - lucrez de aprox 3 ani la o firma de distributie IT). ce ma sfatuiti in acest sens? unde ar trebui sa pun CV-ul pentru a avea sanse. Am auzit ca lucreaza romani chiar si la Burj Al Arab. Cei care ati avut ocazia sa gasiti un job acolo (sau aveti cunostinte) cum ati procedat.

 

Si cum sunt salariile? Pot sa-ti asigure un trai cel putin decent? Cum sunt preturile? Din cate am auzit, cazarea este destul de scumpa si trebuie sa inchiriezi in avans pe un an intreg. In momentul in care gasesti un job acolo primesti automat si viza, sau exista riscul sa ratezi jobul din cauza ca nu poti obtine viza pt UAE.

 

Orice sfat din partea voastra mi-ar fi de mare ajutor.

Astept cu interes raspunsurile voastre.

 

Multumesc,

 

Ramona

 

Buna Ramona,

 

Trimite CV-ul la jobs@lalsatinternational.ro si o sa-ti gasim ceva in Dubai.

 

Toate bune.

Radu

Editat de Lalsat International

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Subscriu si eu.

 

Auzi Olga, de cate secole nu ai mai fost si tu aici in Emirate?

 

Stii tu cati romani sunt si cum muncesc? Stii ca sunt doctori, ingineri, avocati, arhitecti (si alte meserii )romani? stii cati romani sunt in Dubai mai ales. Avem si noi in UAE comunitatea noastra, mai mica binenteles dar suntem si nu suntem sclavii nimanui asa cum crezi tu.

 

Eu cred ca ar trebui sa te abtii de la comentarii daca nu stii ce vorbesti sau cel putin sa ei in considerare ca lumea se schimba continuu.

 

 

Mihaibeciu, cam tarziu am gasit eu topicul asta.

 

Daca nu ai ajuns aici pana acum, spune-mi cum pot sa te ajut. Nu ;locuiesc in Dubai, ci in Abu Dhabi, dar o sa incerc sa te ajut.

 

"Rahaturile" alea postate mai devreme:IGNORE PLEASE!

 

 

Mihaibeciu, cam tarziu am gasit eu topicul asta.

 

Daca nu ai ajuns aici pana acum, spune-mi cum pot sa te ajut. Nu ;locuiesc in Dubai, ci in Abu Dhabi, dar o sa incerc sa te ajut.

 

"Rahaturile" alea postate mai devreme:IGNORE PLEASE!

 

Numele meu este Corina ,am 29 ani sunt casatrita si m indraznit sa iti scriu datorita postarii tale si maiales a mesajului de incurajare pt. o alta persoana de pe forum. Am sa incerc cat mai scurt posibil sa iti spun ce am dori.

dorim sa achizitionam o locuinta in Dubai dar nu stim cum sa incepem si mai ales de unde. Am vazut un reportaj la Tv despre aceasta posibilitate si ne intereseaza sa investim in dubai dar nu cunoastem pe nimeni acolo care sa ne ajute.

in cazul in care ai o idee despre cum am putea ajungela o agentie imobiliara de acolo sau din Romania care sa ne indrume, ar fi extraordinar.

Iti multumim anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numele meu este Corina ,am 29 ani sunt casatrita si m indraznit sa iti scriu datorita postarii tale si maiales a mesajului de incurajare pt. o alta persoana de pe forum. Am sa incerc cat mai scurt posibil sa iti spun ce am dori.

dorim sa achizitionam o locuinta in Dubai dar nu stim cum sa incepem si mai ales de unde. Am vazut un reportaj la Tv despre aceasta posibilitate si ne intereseaza sa investim in dubai dar nu cunoastem pe nimeni acolo care sa ne ajute.

in cazul in care ai o idee despre cum am putea ajungela o agentie imobiliara de acolo sau din Romania care sa ne indrume, ar fi extraordinar.

Iti multumim anticipat!

 

pai in emirate in toate mall-urile sunt firme care ofera locuinte. deci dai o fuga pana acolo si mergi intr-un mall si iei contact cu firmele respective . se fac contracte pentru construirea de blocuri tot timpul. din cate stiu eu se dau pe 99 de ani. cu ocazia asta cred ca primesti si rezidenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×