Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Busola Connex

Postări Recomandate

Abonatii retelei Mobifon au fost iritati ieri de introducerea fara consimtamantul lor a serviciului de monitorizare "Busola Connex"

 

Acest sistem, lansat in plin an electoral, permite urmarirea pas cu pas a tuturor clientilor

 

Operatorul stie, cu o marja de eroare de 50 de metri, pozitia in care se afla fiecare abonat

 

Prin lege, Serviciul de Telecomunicatii Speciale are acces la baza de date a operatorilor de telefonie

 

Connex afirma ca nu este incalcata viata privata pentru ca abonatul este cel care opteaza pentru folosirea serviciului

 

Monitorizarea functioneaza, insa, chiar daca telefonul e oprit sau "busola" nu este activata

 

Ministerul Comunicatiilor afirma ca serviciul e perfect legal

 

Parlamentarii Opozitiei vor explicatii de la Connex si intentioneaza sa ceara Comisie de ancheta.

 

Aticolul complet in Ziua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiati ca tehnologia folosita de zapp este cea mai noua si cea mai performanta in domeniul telefoniei mobile?

prin sistemul oferit de zapp nu poti fi ascultat si urmarit ca prin gsm. cauza care afecteaza functionarea zapp la parametri corespunzatori. adica sa le bagam bete-n roate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stiut. Am fost abonat zapp pentru un an iar tarifele au fost rezonabile (2 centi in grup, 4 centi in retea, 16 cu alte retele).

 

Am folosit intens internetul. Dar dupa o perioada nu a mai mers ca la inceput. Nu stiu cum merge acum, dar vad ca este principala oferta cu care isi cauta clienti noi.

 

Am avut insa probleme cu semnalul si oferta de la orangea fost mai buna asa ca m-am mutat la sfarsitul contractului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca folosesc inca Xnet-ul cred ca spune totul (poate nu m-am prins eu cum trebuie configurat calculatorul dar ma indoiesc).

 

Daca ar fi fost o solutie convenabila, fi sigur ca vedeam acum reclame TV care sa-la promoveze. Pentru internet mobil cea mai buna solutie cred ca este Zapp.

 

Dar cum eu il foloseam acasa nu prea se merita (e mai bina cu antena sau cablu - sper ca o sa vina saptamana viitoare sa o monteze).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te monitorizeaza la toate firmele de tel mob telefoanele sunt inscrise pe celule in orase atunci cand zice retea ocupata sunt prea multi utilizatori intr-o celula care folosesc mobilul spre exemplu daca setez celula telefonului pe cismigiu de Pasti la 12:00 pot da telefon din curtea bisericii sa zic Hristos a inviat si alti 30 nu pot asta se intampla la nocaia si se realizeaza de la calc se inregistreaza un meniu special cu tot felul de optiuni dintre care unel strica telefonl definitiv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

busola connex e cam inutila, cel putin asa mi se pare mie, mai ales ca imi cunosc destinatiile sau locurile in care ma aflu. dar totusi nu prea vad cat de ajutor poate fi pentru o persoana din alt oras etc... la ce-i trebuie sa stie in ce cartier e? :- in fine, eu am dezactivat acest serviciu pentru ca nu-mi trebuie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×