Sari la conținut
Forum Roportal
Joss

Manastiri din Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Care credeti ca sunt manastirile din Romania care merita s afie vizitate?Locatii,idei ,pareri,sfaturi.

 

Multumesc.

Editat de Joss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Regiunea tarii in care turismul monahal poate fi practicat cu mult succes crazy.gif, ca sa ma exprim foarte pretentios,

este Moldova. Manastirile din nordul Moldovei precum si din restul regiunii reprezinta de mult timp obiecive turistice importante ale tarii. Adevarate asezari turistice au devenit manastirile de acolo iar marile manastiri seamana din ce in ce mai mult cu statiuni turistice monahale, daca mi se permite sa le denumesc astfel. Majoritatea au organizate in incinta muzee, bisericile manastirilor pot fi vizitate zi lumina iar zonele verzi din curtea manastirilor reprezinta ele insele obiective turistice, fiind niste gradini foarte frumos intretinute si aranjate.

Cu drag recomand traseu pe la manastirile din Moldova dar sa nu va asteptati neaparat la o atmosfera ascetica la toate... :pardon:

Acolo se practica turism intensiv, nu gluma, iar vara e un du-te vino care te priveaza ca turist iubitor de liniste de orice placere a vizitarii acestor locuri.

Sigur ca si in alte zone ale tarii sunt manastiri superbe, cu biserici vechi, adevarate simboluri arhitecturale traditionale romanesti. Ultima pe care am vazut-o eu a fost Curtea de Arges, in aceasta vara. Nu mai spun cat de speciala este aceasta pentru istoria romanilor. Spun doar ca biserica manastirii e in restaurare exterioara a picturilor si detaliilor de basorelief, aspect nederanjant pentru vizitare. Absolut superba este gradina din jurul bisericii care cuprinde si alte cladiri ce constituie impreuna ansamblul arhitectonic Curtea de Arges. Cred ca asezamantul monahal este in intregime transformat in muzeu si este superb intretinut de cei ce-l detin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate sunt la fel de...frumoase. :crazy:

As propune ca inceput, Tanacu'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Regiunea tarii in care turismul monahal poate fi practicat cu mult succes crazy.gif, ca sa ma exprim foarte pretentios,

este Moldova. Manastirile din nordul Moldovei precum si din restul regiunii reprezinta de mult timp obiecive turistice importante ale tarii. Adevarate asezari turistice au devenit manastirile de acolo iar marile manastiri seamana din ce in ce mai mult cu statiuni turistice monahale, daca mi se permite sa le denumesc astfel. Majoritatea au organizate in incinta muzee, bisericile manastirilor pot fi vizitate zi lumina iar zonele verzi din curtea manastirilor reprezinta ele insele obiective turistice, fiind niste gradini foarte frumos intretinute si aranjate.

Cu drag recomand traseu pe la manastirile din Moldova dar sa nu va asteptati neaparat la o atmosfera ascetica la toate... :pardon:

Acolo se practica turism intensiv, nu gluma, iar vara e un du-te vino care te priveaza ca turist iubitor de liniste de orice placere a vizitarii acestor locuri.

Sigur ca si in alte zone ale tarii sunt manastiri superbe, cu biserici vechi, adevarate simboluri arhitecturale traditionale romanesti. Ultima pe care am vazut-o eu a fost Curtea de Arges, in aceasta vara. Nu mai spun cat de speciala este aceasta pentru istoria romanilor. Spun doar ca biserica manastirii e in restaurare exterioara a picturilor si detaliilor de basorelief, aspect nederanjant pentru vizitare. Absolut superba este gradina din jurul bisericii care cuprinde si alte cladiri ce constituie impreuna ansamblul arhitectonic Curtea de Arges. Cred ca asezamantul monahal este in intregime transformat in muzeu si este superb intretinut de cei ce-l detin.

Multumesc pentru informatii.

 

Toate sunt la fel de...frumoase. :crazy:

As propune ca inceput, Tanacu'.

Nu multumesc.Prefer sa merg la manastiri pentru valoarea lor istorica si nu pentru a vedea un spectacol primitiv,unde oameni inca la statutul de neanderthal se autoproclama facatori de minuni.(culmea ca mai sunt si spectatori....incredibil..in secolul XXI)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate sunt la fel de...frumoase. :crazy:

As propune ca inceput, Tanacu'.

 

tease.gif

 

S-o trimitem pe don`soara sa viziteze si manastiri de pe la noi, ce parere ai?

Nicula, dar in oricare zi din an inafara de 15 august. Credincosii stiu de ce.....stars.gif

R

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care credeti ca sunt manastirile din Romania care merita s afie vizitate?Locatii,idei ,pareri,sfaturi.

 

Multumesc.

 

Cel putin 3 merita vizitate : Sucevita, Moldovita si Voronet. Daca esti credincios merita, daca nu esti credincios tot merita. Imprejurimile unde sunt situate sunt superbe. Atmosfera din incinta manastirilor este placuta si relaxanta daca ai norocul sa nimeresti intr-o zi de saptamana cand nu sunt multi turisti care strica toata privelistea cu aparate foto si comertul de taraba sau copii ce tipa ca vor suc din 5 in 5 minute. Dar oricum, merita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie la Putna mi-a placut foarte mult. tin si acum minte ca ne-a condus prin muzeul manstirii un calugar atat de inalt de nu se mai termina, cu niste ochi albastri si un par auriu lung pana la brau....rolleyes.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie la Putna mi-a placut foarte mult. tin si acum minte ca ne-a condus prin muzeul manstirii un calugar atat de inalt de nu se mai termina, cu niste ochi albastri si un par auriu lung pana la brau....rolleyes.gif

L-ai intalnit pe Praslea ???? laugh.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu multumesc.Prefer sa merg la manastiri pentru valoarea lor istorica si nu pentru a vedea un spectacol primitiv...

vezi ca pe expresia asta am pus copyright.

iar daca primitivismul te dezgusta, las-o balta cu vizitarea manastirilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×