Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Stiti deja cu totii cat accent pune crestinismul pe "credinta",pe care o considera o virtute cardinala si chiar o conditie a manturirii.

In acest topic insa imi propun sa discutam altceva: care este puterea reala a credintei,cum anume pot fi schimbate credintele si cum anume pot fi facute miracole prin credinta.

 

Mai intai ceva explicatii teoretice,despre ce anume inteleg eu prin credinta:

Credinta este interpretarea noastra asupra realitatii.A celei prezente,trecute si viitoare.Asteptarile noastre sunt credinte,felul in care suntem constienti de potentialul (puterea) noastra,e si el credinta.

Credinta este acea intrepretare a realitatii careia ii acordam,incredere,CREDIT,credibilitate,pe care o privim ca fiind cea reala.

 

Exista credinte "bune" sau "rele" dupa cum le judecam chiar noi: dupa efectul lor in vietile noastre sau dupa niste criterii "morale" care sunt ele insele parte din credintele noastre.

Astfel exista sisteme de credinte.

 

Puterea credintelor de a ne schimba perceptiile este bine documentata prin cercetarea psihologica.Efectiv,sunt multe lucruri pe care nici macar nu le mai putem percepe in functie de credintele noastre.E ca si cum acele lucruri dispar efectiv din realitatea noastra!

Totusi,a schimba perceptia/interpretarea/credinta noastra asupra realitatii,e privit in psihologie ca un proces foarte necesar,insa nu unul magic.

Sigur,v-ar putea spune un psiholog,ca o schimbare a convingerilor cuiva,ii va schimba viata in ansamblu.Insa nu in mod magic...

Ceea ce va propun eu aici,este ceva oarecum discreditat de psihologie unde este numit "gandire magica".

 

Religia in schimb,incurajeaza din plin acest demers al schimbarii credintelor si crediteaza credintele cu puteri magice uimitoare -fara insa sa ia in serios cu adevarat credinta ca putere magica de transformare a realitatii fiecaruia.

Nu veti invata la biserica cum anume sa faceti miracole,cum anume sa va schimbati convingerile,interpretarile asupra realitatii si nici macar DE CE ar schimba asta cu ceva realitatea voastra.

Preotul insusi nu va face vreo demonstratie a puterii credintei sale,nici vreun miracol -oricat de necesar...

Vor fi citate poate cuvintele lui Isus referitoare la puterea credintei...insa nimeni nu le va da o explicatie satisfacatoare si mai ales utilizabila in PRACTICA.Credinta insasi va fi asimilata/confundata cu credulitatea si supunerea oarba fata de dogmele religioase.

 

In acest topic,imi propun sa discutam nu doar din punct de vedere teoretic,ci mai ales din punctul de vedere al practicii,aceste lucruri.

 

De ce schimbarea credintelor schimba in mod magic realitatea? -pentru ca interpretarea noastra asupra realitatii,perceptia noastra asupra realitatii si realitatea insasi nu sunt separate!

Psihologii spun ca interpretarea asupra realitatii influenteaza perceptia realitatii.

Experimentatorul nu poate fi cu adevarat scos in afara experimentului.Simplul act al observarii afecteaza evenimentul -asta o spun fizicienii,nu misticii.

 

Sa schimbam o singura credinta,este un lucru dificil pentru ca ea e parte a unui sistem de credinte si e foarte bine integrata in interpretarea noastra curenta asupra realitatii.

Si am sa dau un exemplu practic: sa spunem ca am inteles ca e ceva in neregula cu saracia in care ne zbatem si am vrea sa schimbam credintele noastre in privinta asta.

Pentru a produce insa un miracol financiar,va fi nevoie sa schimbam nu doar credinta noastra referitoare la actuala noastra situatie financiara,ci credintele despre saracie si bogatie,despre bani si natura lor,despre cei bogati si despre potentialul nostru...

 

A intretine credinte divergente este nu doar o permananta sursa de conflicte interioare si exterioare,ci si de stress si esecuri.

Tot ce ne propunem este sabotat din start,chiar de noi.

Vrem bunastare insa credem ca bogatia este apanajul celor corupti...ca banii sunt diabolici,malefici...

Intretinem o atitudine critica si plina de ra fata de cei bogati -dorind sa fim bogati noi insine...(invidia)

Credem ca banii sunt "nespirituali" si ca saracia este spirituala...buna,mantuitoare,etc.Dar vrem mai multi bani...

Credem ca NU MERITAM bogatia si banii...dar cautam sa-i obtinem...

Sunt doar cateva exemple de credinte conflictuale care vor zadarnici eforturile noastre de a modela realtatea dupa bunul plac.

A mai fi credinta generala referitoare la potentialul noastru de a realiza ceva: "nu pot" si "e imposibil".Sau: "va fi foarte greu",ori: "vor fi obstacole","trebuie indeplinite conditii".

 

Stiti ce are fundamental diferit cel care a reusit acolo unde voi ati esuat? -alt set de convingeri,de asteptari,de interpretari asupra realitatii,de credinte.

Nu e nevoie sa fie un "sfant"...nici sa aiba capacitati supraumane,date lui in mod discretionar si arbitrar de o divinitate partinitoare...

Ati putea voi insiva sa faceti vindecari miraculoase de exemplu...dar...credeti ca ele sunt posibile?;credeti ca VOI puteti sa faceti asta?;credeti ca MERITATI sa faceti asta?;credeti ca e USOR sa faceti asa ceva?;credeti ca puteti sa faceti asta ACUM? (un mare obstacol il reprezinta faptul ca ne punem CONDITII nenumarate pentru a putea chiar sa realizam ceva...orice.)

 

Ati auzit de morfogenetica? (campul morfogenetic,teoria morfogenetica,etc) -e vorba despre o teorie care inca de la postularea ei s-a dovedit foarte utila,in multe domenii de cercetare iar in timp a primit si numeroase confirmari si demonstratii stiintifice.

http://www.armonianaturii.ro/Teoria-morfogenetica-I.html*articleID_521-articol

http://www.armonianaturii.ro/Teoria-morfogenetica-II.html*articleID_522-articol

In articol nu sunt nici pomenite multe alte cercetari -cele ale lui Masaru Emoto de exemplu.

 

Ideea este ca nu-mi popun in acest topic sa speculez pe seama unor idei,ci sa dau metode si exemple practice.Si sper ca nu numai eu sa fac asta.

 

Cum anume schimbam niste credinte? -cum schimbam o intrepretare a realitatii,cu alta?

Mai intai,am sa observ ca interpretarea curenta a realitatii se integreaza in sistemul de convingeri curent,ca i-am acordat credit si o privim ca REALA.Ea este actualmente ADEVARUL nostru,e insasi realitatea asa cum o percepem,intelegem si experimentam noi!

Daca vrem sa o schimbam,va trebui sa fim dispusi sa punem la indoiala intregul sistem de credinte din care face parte.Sa ne retragem creditul acordat acestei interpretari,acestei convingeri.

Putem sa ne folosim de demonstratii felurite (argumenteative sau experimentale) ca sa ne dovedim noua insine ca este falsa de exemplu...

La fel,pentru a ne induce o alta interpretare asupra realitatii,va trebui sa-i acordam credit,sa o acceptam ca noul nostru adevar,sa ne-o argumentam,sa ne-o dovedim si mai ales sa o AFIRMAM.

 

Cand vrem sa modelam cursul viitor al evenimentelor,ne va fi de folos...incapatanarea!

Incapatanati-va sa credeti ca lucrurile se vor desfasura intr-un anume mod,si nu in altul...chiar in ciuda "evidentelor" care par sa demonstreze cointrariul.

Nici macar sa nu admiteti ca ar putea macar sa se intample altfel...fiti cat de irationali cu putinta in privinta asta!

Nu aveti nici o proba...nu exista vreun motiv sa credeti ca lucrurile se vor desfasura in felul dorit de voi...si ce daca.

Amintiti-va ca nici in trecut nu aveati asemenea probe,insa erati ferm convinsi ca veti esua de exemplu...credinta voastra ca sunteti niste victime era una neclintita...si ea a fost mereu confirmata...nu-i asa?

Universul e ca o oglinda,e ca ecoul: strigi in munti: "prostule!" si toti iti vor raspunde la fel:"prostule!" -niciunul nu iti va raspunde "desteptule"!

Dumnezeu insusi (daca va place mai mult abordarea asta)nu va impune ceva...nu va contrazice...va da dreptate mereu!

Niciodata nu va va nedreptatii,insa nu din punctul de vedere al eticii voastre,ci din punctul de vedere al convingerilor voastre.

Credeti ca lumea e o jungla? -un loc plin de nedreptate si suferinta,o "vale a plangerii"? -tot universul va confirma asta pentru voi!

 

Totul este energie si energia vibreaza -o spun fizicienii.Atunci totul este pe anumite frecvente de vibratie...si totul rezoneaza cu ceea ce e pe aceeasi frecventa sau pe una foarte apropiata.

Emitem energie pe anumite frecvente si receptam energie pe aceleasi frecvente.Suntem in corespondenta cu ceea ce emitem...ceea ce emitem,se si intoarce la noi,exact ca undele facute de o picatura cazuta intr-un lighean.

Emitem ingrijorare pentru ca suntem convinsi ca ceea ce ne sperie e pe cale sa se produca...si atragem exact acel ceva.

"De ceea ce ma tem,aceea se intampla" -spune un psalmist.

"Celui ce are,i se va da si celui ce n-are,i se va lua si ceea ce are",spune Isus.

Cand emitem pe frecventele lipsei,rezonam cu lipsa si pierderea...cand emitem pe frecentele abundentei,rezonam cu abundenta,si primim inca si mai mult.

 

Cu anumite situatii suntem in armonie...cu altele nu.Cu unele suntem in consonanta,cu altele in disonanta.

Totul depinde de interpretarea noastra.

Ne vedem ca niste victime,ca fiind la mana altora,ca fiind dependenti de ceilalti,de situatii,de o divinitate tiranica? -nu vom fi contrazisi!

Ne vedem ca fiind insasi SURSA binelui? -nici atunci nu vom fi contrazisi.

Libertatea nu e posibila cand ne investim toate creditele in sclavie...

Una este sa ne vedem pe noi insine ca fiind dumnezei -cum " se facea pe sine Dumnezeu" Isus -ca asa a fost acuzat de catre detractorii sai,si alta este sa ne vedem ca niste personaje neputincioase intr-o drama regizata de altcineva,in ciuda noastra....

 

Suntem ca niste investitori -ne punem actiunile,CREDITELE intr-o anume versiune a realitatii,conforma cu credintele si interpretarile noastre asupra realitatii.

Putem sa investim foarte prost...in limitare,lipsa,necazuri...sa ne atribuim roluri in viata noastra...rolul de erou sau rolul de victima...noi il alegem.

 

Va mai las si pe voi. :o:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gandirea magica, din cate am citit eu prin cartile de psihologie, se refera la credinta falsa a copilului mic ca poate impiedica o anumita actiune sau ca poate schimba cursul unei actiuni prin simpla vointa. Nu cred ca gresesc daca afirm ca la omul matur gandirea magica o recunoastem in superstitii (exemplu: daca port tricoul rosu voi avea noroc sau daca ma iau de mot cand trece un popa, sigur nu voi avea ghinion - stiut fiind faptul ca vederea unui preot atrage ghinionul).

Cum putem schimba o credinta cu alta? Fiind mereu deschisi, receptivi la nou. Niciodata nu trebuie sa avem pretentia ca ceea ce stim noi e adevarul suprem, ca niciuna din convingerile noastre nu poate fi schimbata. Ascultand si parerea altora s-ar putea sa avem surprize si sa renuntam de buna voie la credintele noastre, care poate ni se vor parea chiar ridicole si ne vom minuna ca am putut atata vreme sa le imbratisam. :)

Editat de oama invizibilicoasa
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei...credinta asta "falsa" a copilului ca poate schhimba ceva prin simpla vointa,o impartasesc si eu,si imi dovedesc cat de "falsa" este atunci cand prin simpla vointa ii determin pe vecini sa inchida "muzica"(manelele) date la maxim...si asta in mod repetat,zilnic chiar.(fara sa-i vad macar,de la distanta,din locuinta mea)

"Simpla vointa" se poate dovedi foarte puternica...

 

Ai vazut "Star Wars"? -cand un maestru Jedi :aikido: ii spunea discipolului ca Forta poate avea o influenta puternica asupra celor cu mintile debile. :crazy:

http://www.youtube.com/watch?v=k1rlThKe1qo

 

Crezi sau nu,dar nu sunt deloc vreun caz foarte special in privinta asta...am prieteni care pot si ei sa faca asemenea lucruri.

La fel,starea vremii poate fi schimbata destul de usor,doar prin intentie...doar sa stii cum.Si din nou spun ca am intalnit si alti oameni care pot sa faca asta.

Sau sa vindeci pe cineva,adresandu-i sugestii direct telepatic! -ei bine,asta functioneaza.

 

La fel,"credinta falsa a copilului ca poate schimba cursul unei actiuni prin simpla vointa" s-a dovedit nu atat de falsa in cazul meu!

Am vrut odata sa intalnesc un tip,care sa fie nascut intr-o anumita zi,a unui anumit an -doar pentru ca determinasem o posibilitate mare de armonie cu cineva nascut in acea zi.Am afirmat cu convingere ca il voi intalni si recunoaste pe acel barbat si m-am dus la plimbare.

Am ajuns intr-un parc unde erau cateva mese de sah,si chibitand pe-acolo am primit o invitatie de la un tip sa ma joc cu el.Pe cand asezam piesele,am...STIUT,ca el e cel pe care il cautam.L-am intrebat (cu: "nu-i asa ca"(!) daca e nascut in acea zodie,apoi daca e nascut in acel an si pe urma,daca e nascut in acea zi -si mi-a confirmat uimit! -nu intelegea de unde pot eu sa stiu asemenea lucruri fara sa il fi cunoscut de dinainte...

E doar un exemplu despre determinarea cursului unei actiuni prin simpla vointa -mai am si altele,unele poate chiar mai socante.

 

Credinta "falsa" ca asemenea lucruri sunt posibile si ca tu personal le poti realiza,le face posibile.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credinta "falsa" ca asemenea lucruri sunt posibile si ca tu personal le poti realiza, le face posibile.

 

 

deci e adevarata mema aia cu "credinta ta te-a vindecat fiule"

Editat de Big Lebowski
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

:) Mi-am amintit o intamplare. Eram in anul intai de master si nu prea fusesem la cursuri in primul semestru. Asa ca, nu cunosteam salile si daca ma apucam sa caut sala unde urma sa am curs in ziua cand ma hotarasem, in sfarsit, sa fiu si eu constincioasa cred ca bananaiam mult si bine prin Universitate si tot n-o gaseam. Mai fusesem la cateva cursuri, dar in alte sali, si atunci cunoscusem cativa colegi si colege. Deci, am ajuns la Universitate si mi-am aprins o tigara si m-am gandit ca ar fi bine daca m-as intalni cu vreunul dintre colegii pe care apucasem sa-i cunosc, dar m-am gandit in special la o tipa. Ce crezi? Nici n-am apucat sa termin de fumat ca o vad aparand. :o: Ce sa fie asta? Oare vointa mea a fost puternica sau a fost doar o simpla coincidenta? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa fie asta? Oare vointa mea a fost puternica sau a fost doar o simpla coincidenta? :blink:

 

coincidenta,

 

cand incepi sa crezi ca Arcangelo, cai verzi pe pereti aia deja se cheama ca ai narcisism decompensat

Editat de Big Lebowski
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare vointa mea a fost puternica sau a fost doar o simpla coincidenta? :blink:

Cand ajungi sa produci "simple coincidente" zilnic,iti dai seama ca nu are cum sa ti se para ca tu esti sursa acestor schimbari.Nu doar "ti se intampla" chestii,ci tu le faci sa se intample.

 

Uite un truc foarte usor de invatat,care nu a dat gres vreodata pana acum: daca ai o intalnire stabilita cu cineva...de care de fapt din diferite motive nu mai ai chef,imagineaza-ti chipul acelei persoane si spune-i mental ca nu doresti sa te mai intalnesti cu ea...ca nu vrei sa fi vizitata.Am invatat asta de la maica-mea,careia i-a reusit asta intotdeauna.Si ghici ce -si mie la fel.

Nu a existat nici macar o singura ocazie in care sa nu fi functionat.

 

La fel,imi "sun" telepatic unii prieteni care au ceva abilitati,si ma suna si ei pe mobil,dupa cateva secunde chiar! -tocmai se gandisera asa...din senin,fix atunci sa vorbeasca cu mine. :P :roll:

Uneori nici nu mai stim cine pe cine a apelat...ca intentia se transmite instantaneu si devine greu de spus cine a fost cel cu ideea.

 

Am mai spus,asemenea abilitati sunt de fapt destul de comune.Doar ca majoritatea oamenilor nici macar nu ia in calcul posibilitatea de-a folosi asemenea capacitati -pe care le crede rezervate vrajitorilor,sfintilor sau operelor de fictiune.

 

cand incepi sa crezi ca Arcangelo, cai verzi pe pereti aia deja se cheama ca ai narcisism decompensat

Stii ce e amuzant? -ca sunt foarte multi oameni care cred cu fanatism chiar ca Isus a facut asemenea lucruri,dar daca cineva de langa ei le spune ca poate sa faca asemenea lucruri si ca le si face,il cred nebun!

Si stii ceva,celor care au un scepticism pronuntat este foarte dificil (spre imposibil) sa le demonstrezi ceva ce contravine credintelor lor.

Uite,stii ce e uimitor la povestea cu tipul ala? -faptul ca dupa ce i-am povestit cate-n luna si in stele despre el (facusem astrograma momentului nasterii lui de-acasa) -fara sa am de unde sa stiu acele lucruri,lasandu-l uluit,a sfarsit spunand ca el tot nu crede in astrologie...

M-a facut sa ma intreb ce anume l-ar fi putut convinge pe un asemenea om sa-si schimbe paradigma.

 

In plus,convingerea puternica a unora ca asamenea lucruri sunt imposibile,poate sa fie atat de puternica incat sa nu poti efectiv sa le demonstezi nimic!

Un prieten foarte sceptic si cam materialist,m-a somat sa-i dovedesc odata capacitatea mea de a schimba starea vremii...am esuat lamentabil!

 

Am mai spus asta deja: universul nu va contrazice credintele,oricare ar fi ele.Daca sunteti ferm convinsi de ceva,devine extrem de imporbabil si aproape imposibil ca cineva sa va poata demonstra contrariul.

 

Am vazut un clip pe youtoube -undeva in India,un realizator de emisiune tv foarte sceptic,convins ca nu exista nimic magic in lumea asta si ca toti misticii,gurusii,yoghinii,samanii,etc sunt doar niste sarlatani sau niste nebuni,l-a provocat pe un celebru vrajitor sa il...ucida,in direct,folosindu-si puterile magice!

Vrajitorul a esuat lamentabil,in timp ce realizatorul tv isi batea joc de toate eforturile pa care le facea! (spunea combinatii complicate de mantre,il atingea pe corp in diferite puncte,se concentra din rasputeri,invoca entitati...el stie...doar ca nu a putut sa ii faca absolut nimic)

Nu sunt deloc convins ca vrajitorul chiar era un sarlatan -acceptase sa vina la emisiune special pentru a-si dovedi puterile,sigur de ele,mai cu seama ca ajunsese renumit pana in acel moment pentru ele.Nu ar fi acceptat sa vina sa se expuna ca un excroc,se faca public de ras,daca stia ca ceea ce face el este o sarlatanie.

 

Probabil ca ar fi fost mai bine sa incep topicul prin a spune ca nu intentionez sa conving pe cineva de nimic din ce nu vrea sa creada.

Scopul meu a fost altul: sa i ajut pe cei care vor sa-si schimbe credintele si sa-si exploreze potentialul.Sa inteleaga ca exista o lume de posibilitati de explorat,ca viata nu doar li se intampla,ci ca pot sa isi determine constient,intentionat cursul vietilor.(macar partial,pentru inceput)

 

Sa nu creada cineva ca eu sunt vreun fel de zeitate omnipotenta,depasind omenescul -nu intentionez sa gasesc adoratori;doar sa transmit putinul pe care l-am inteles in privinta asta.

Exemplele sunt si ele menite sa deschida ochii celor interesati,nu sa demonstreze lumii ca sunt o fiinta "superioara" careia trebuie sa i se dedice un cult.

 

Nu-mi vine sa cred ca sunt singurul care are de dat asemenea exemple...ci maidegraba ca altii nu doresc sa o faca,din diferite motive.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred in magie. Intalnirea cu anumite persoane care mi-au facut mult bine, o consider magie :)

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PV ezoteric, ma feresc de anumite directii ale gandului meu... ca nu e bine (mind over matter).

PV psihologic, uuu, it iz za gandirea magica... :crazy:

PV al conversatiei, e ceva interesant de discutat :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×