Sari la conținut
Forum Roportal
Mafiotu82

Vanzare-cumparare apartament

Postări Recomandate

mama mea a cumparat un apartament de la cineva acum 10 ani dandu i un avans si facand un antecontract de mana.cand a venit timpul sa i dea si restul de bani si sa incheie actul de vanzare cumparare acea pers a fost de negasit.predarea apartamentului s a facut dar nu s a intocmit actul de vanzare cumparare.ideea e ca persoana a surpat in instanta antecontractul de mana pe motiv ca nu s a facut plata si acum a facut act de vanzare cumparare la altcineva.mama l a dat in judecata pentru instituirea dreptului de retentie cu 2 luni inainte de a face actul la ceilalti si totusi el l a facut fiind dat in judecata de noi pentru actiune in pretentii.ceilalti care le a facut actul insa au venit la noi sa intre in posesia apartamentului .actul lor e facut ilegal sau nu?pot sa intre in posesie?va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Proprietarul de drept,NU poate intra in posesie. in cazul de fata cumparatorul imobilului in cauza.

Pana cand instanta nu emite un act definitiv si irevocabil in privinta dreptului de retentie,daca se admite sau nu, noul proprietar nu poate intra in posesie.

 

Pentru ca timp de 10 ani, este clar ca mama ta a facut cheltuieli necesare si utile in favoarea proprietarului.

Pe acest lucru s-a instituit in principal dreptul de retentie.

Iar antecontractul poate avea clauze de nerestituire a avansului dat in anumite conditii.(nu stim).

 

Dar vanzarea este perfect legala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mama mea a cumparat un apartament de la cineva acum 10 ani dandu i un avans si facand un antecontract de mana.cand a venit timpul sa i dea si restul de bani si sa incheie actul de vanzare cumparare acea pers a fost de negasit.predarea apartamentului s a facut dar nu s a intocmit actul de vanzare cumparare.ideea e ca persoana a surpat in instanta antecontractul de mana pe motiv ca nu s a facut plata si acum a facut act de vanzare cumparare la altcineva.mama l a dat in judecata pentru instituirea dreptului de retentie cu 2 luni inainte de a face actul la ceilalti si totusi el l a facut fiind dat in judecata de noi pentru actiune in pretentii.ceilalti care le a facut actul insa au venit la noi sa intre in posesia apartamentului .actul lor e facut ilegal sau nu?pot sa intre in posesie?va multumesc

A doua zi dupa ce am raspuns, mi-am dat seama ca asta nu este un caz real si este o speta imaginara. :lol:

Nu imi dadea pace cuvantul "surpare" , fiindca este un termen destul de desuet,si nu il mai auzisem decat o singura data si cu multi ani in urma. Asta mi-a dat de gandit.

Cu toate astea, este extrem de bine gandita si interesanta. :good:

 

Raspunsul la speta este: contractul este legal! (obligatia vanzatorului este de a preda bunul, iar a cumparatorului de a platii pretul)

Raportul juridic nascut din antecontract s-a stins, prin predarea bunului.

Atata timp cat cumparatorul nu si-a indeplinit obligatia, contractul de V-C,ulterior incheiat este perfect valabil.

 

Cu toate acestea,noul proprietar nu poate intra in posesie pana la definitivarea litigiului ce priveste dreptul de retentie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×