Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Profilul omului implinit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A.Maslow si-a intemeiat teoria (ma refer in special la piramida trebuintelor) pe subiecti cu grad ridicat de dezvoltare personala. A facut studii numeroase si a evidentiat 12 trasaturi ale omului implinit:

 

1.O perceptie superioara a realitatii

Perceptia celorlalti nu este distorsionata de factori subiectivi precum frica, mila, trebuintele nesatisfacute, prejudecati, proiectii.

 

2.O mare putere de acceptare a celorlalti, a naturii, a sinelui

Omul implinit isi accepta calitatile si defectele fara sa se simta vinovat pentru ceea ce este.

 

3.Spontaneitate, simpatie, naturalete

Comportamentul omului implinit este direct, deschis, natural, nu e prea mult dominat de un rol social, nici mascat de Persona. Nu-si ascunde sentimentele si nu pretinde a fi altcineva decat este. Are un mod de gandire unic, diferit fata de ceilalti, dar comportamentul lui nu este neaparat neconventional.

4.Centrare pe probleme

Constientizeaza ca are o misiune de indeplinit si isi dedica intreaga energie pentru indeplinirea ei. Maslow crede ca e imposibil sa te realizezi fara o chemare launtrica pentru ceva anume.

 

5.Nevoia de intimitate si izolare

Omul implinit are o nevoie mai mare de solitudine. Din aceasta cauza poate fi vazut ca fiind rece sau neprietenos.

 

6.Bogatie crescuta a reactiilor emotionale

O persoana implinita percepe realitate ca fiind intr-o continua schimbare, pentru ea totul e nou si interesant. Este intr-o continua stare afectiva de admiratie si uimire.

 

7.Experienta de varf (peak experience)

Omul implinit traieste momente de beatitudine, incantare, simtind ca are putere de transcendere si cosmizare.

Dupa parerea mea, aceasta trasatura aduce putin a extaz mistic.

8.Identificare crescuta cu umanitatea

Manifesta permanent dorinta de a-i ajuta pe ceilalti. Chiar daca este dezamagit de atitudinile celor din jur, el nu inceteaza sa ii ajute.

 

Cred ca seamana cu fuzionarea afectiva cu mediul, trasatura specifica celor care dau p+ la testul Szondi si care au un Eu fluid.

 

E interesant de observat din perspectiva AT aceasta trasatura. Berne ar numi-o

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am o vorba :o: ; unii se nasc agitati , altii obositi, unii intelepti chiar.

te poti naste implinit?

daca nu,vasta ce rol joaca in ecuatie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mi se pare ok ce zice Maslow.

Categoric nu sunt un om implinit. 2 trasaturi am. Sigur, am inclinatii pt. mai multe, dar 2 in mod constant. Conflictele interioare sunt cele care ma impiedica sa fiu implinita.

 

Referitor la pct. 8, una e sa ajuti un om pe care il maraie cainii pe strada ta si alta e sa insisti ca acel om sa-si cumpere dispozitiv impotriva cainilor, fiindca s-au inmultit foarte tare si nu mai esti in siguranta pe strazi, si astia de la Primarie..., ai tu unul acasa, nu costa mult etc. Mi-a atras mai demult atentia Salvatorul Necerut al lui Berne, e nevoie de multa finete cand se foloseste conceptul. Daca e folosit ca o formula matematica, riscul e sa ne trezim cu oameni neimplicati, fara atitudine, fara pozitie.

 

Foarte fain topicul!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma recunosc in toate. Dar poate am eu o parere prea buna despre mine. Glumeam :)

 

Si eu ma recunosc in toate :) Cred ca sunt prea generale criteriile, ca daca intri in bani marunti cine stie cat ne-am mai regasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

factorul genetic joaca un rol important, dar nu ne putem limita doar la el.

In legatura cu varsta pot spune ca Maslow si-a facut studiile pe adulti.

 

Mi-a atras mai demult atentia Salvatorul Necerut al lui Berne, e nevoie de multa finete cand se foloseste conceptul. Daca e folosit ca o formula matematica, riscul e sa ne trezim cu oameni neimplicati, fara atitudine, fara pozitie.

 

Foarte fain topicul!

multumesc.

Intr-adevar ai dreptate cu Salvatorul Necerut, am generalizat. Cred ca m-am grabit sa folosesc termenul. Se poate totusi ca cei cu aceasta trasatura sa fie si Salvatori Neceruti. Dar oare mai pot fi impliniti daca sunt Salvatori Neceruti?

 

Eu nu ma recunosc in toate. :lol:

Si crd ca oamenii inainte de a fi indivizi sunt mase, de asta e nevoie de formule de simplificare.

Interesanta problematica nomoteticului si idiograficului in cazul de fata. Maslow a facut studiul pe indivizi distincti si a vazut ca aceia care sunt impliniti au in comun 12 trasaturi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca descrierea este prea generala, cum spuneam. Daca dadea niste etaloane de masura, poate nu ma ridicam la nici un nivel. Asa cum sunt prezentate sunt mai mult niste deziderate, cu care sigur ca ma identific.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca descrierea este prea generala, cum spuneam. Daca dadea niste etaloane de masura, poate nu ma ridicam la nici un nivel. Asa cum sunt prezentate sunt mai mult niste deziderate, cu care sigur ca ma identific.

Da.

Una e sa vrei sa le ai, alta e sa le ai.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×