Sari la conținut
Forum Roportal
Madee

Dry brush? help

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna!

am ajuns aici din intamplare cu ceva vreme inainte. cautam niste inf despre pictura in ulei, materiale etc. toate bune si frumoase:) am gasit raspunsuri la majoritatea chestiunilor importante.

acu' .. dupa un maraton de utube si-apoi altul de search pe google m-am impotmolit .. e 4 jumate.. dimineata..

poate cineva sa ma ajute intr-o chestiune? :pardon:

dry brush. http://www.youtube.com/user/PortraitDrawing aici mi-a picat fata. dupa ce m-am documentat, atat cat am reusit sa gasesc pe gogu, am inteles ca suportul e hartia de acuarela. btw am o experienta.. sa zicem medie in pic. in ulei pe panza si lemn. problema e ca in acuarela ioc.. habarnam ce hartie se foloseste. pictura online are ceva oferte dar n-as vrea sa cumpar in necunostinta de cauza.

deci, daca are cineva vreo idee in legatura cu dry-brushingu' in general - suport, pensule, tehnici v-as fi recunoscator:)

cele bune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amice,m-a lasat masca si pe mine,daca vrei sa desenezi in stilul ala iti trebuie o foaie oarecare :beach: ,pensule si probabil imbaxita cu niste oxizi sau praf de carbune si fara apa. Si pensulele sunt pensule de ulei si chiar si de acuarela :o: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe canalul sau tipu zice ca foloseste hartie de acuarela si specifica faptul ca picteaza doar in ulei. fara mediu, diluant ori alte nebunii. din ce-am mai gasit pe net, hartia tre sa fie intr-adevar mai .. speciala, cu sicativitate mare, deci ma indoiesc ca pe o coala de bloc ar merge asa ceva. inca mai caut inf, da am dat doar de chestii generice pana acu, de.. fiecare cu "secretele" sale:)

cele bune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dry inseamna uscat...gandeste si tu un pic :beee:,uleiul nu e uscat.

 

d p wikipedia: Drybrush is a painting technique in which a paint brush that is relatively dry, but still holds paint, is used. Load is applied to a dry support such as paper or primed canvas. The resulting brush strokes have a characteristic scratchy look that lacks the smooth appearance that washes or blended paint commonly has.

 

The drybrush technique can be achieved with water-based media and with oil-based media. With water-based media such as inks, acrylic paints, tempera paints or watercolor paints, the brush should be dry or squeezed dry of all water. The brush should then be loaded with paint that is high viscosity or thick. The loaded brush should then be applied to a dry support. With other water-based media, the brush should be loaded with paint then squeezed dry. The dry but sparsely loaded brush should then be applied to a dry support.

 

With oil-based media, such as oil paint, a similar technique may be used, although instead of water, the brush should be dry or squeezed dry of oil and solvent. Because oil paint has a longer drying time than water-based media, brushing over or blending drybrush strokes should be avoided to preserve the distinctive look of the drybrush technique.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in fine...e cam aiurea ce zice aici :-j ,tipu in orice caz a folosit alta tehnica decat cea expusa aici :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie sau la un moment dat sterge cu o guma pentru a albi foaia pe alocuri?

Eu cred ca ai dreptate, ousor, nu pare sa fie ulei. E ceva uscat, praf.

Si eu am desenat ceva de genul. Mina de creion praf, dar nu cu pensula o aplicam pe hartie ci frecam cu degetul sau cu o alta hartie, apoi lucram cu guma stergand pana obtineam formele dorite.

Bine, nu cu rabdarea lui nenea, dar tehnica pare asemanatoare...

post-92094-1294427276_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inca un vid. peste care am dat, se vede procesu' mai pe larg aici. omu foloseste again, hartie de aqua. culoare d ulei(negru) si guma de sters.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inca un vid. peste care am dat, se vede procesu' mai pe larg aici. omu foloseste again, hartie de aqua. culoare d ulei(negru) si guma de sters.

Da, aici se vede clar ca foloseste vopsea, dar nu pare sa fie ulei, mai degraba tempera. Oricum, nu vad cum ar functiona guma de sters pe ulei :blink:

Si foloseste si creionul, nu doar pt a schita...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vidu respectiv era o incercare de a-i imita tehnica lu nenea din primu post, un fel de elogiu... nu vad de ce tipu care se straduie, ar "minti" in legatura cu folosirea culorilor de ulei :haha: apoi pe la inceput, da si o lista cu ce foloseste.

si mie(inca) imi vine greu sa pricep cum se pot folosi uleiurile de parca ai lucra in carbune, si cum obtzi highlighturi cu o guma de sters :P oricum, pana nu voi incerca pe pielea mea:P nu cred sa ma dumiresc:)

 

cele bune :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×