Sari la conținut
Forum Roportal
Lirio

Defectele fizice devenite complexe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa incepem prin "nimeni nu e perfect"?Cred ca toata lumea a auzit propozitia asta cel putin o data in viata.Eu una sunt perfect de acord cu ea.Totusi,ne este destul de greu sa ne obisnuim cu ideea imperfectiunii(si ma refer la partea fizica a omului).Problemele mai mari apar atunci cand defectele noastre se transforma in adevarate complexe care ne impiedica sa mai socializam,sa mai iesim din casa etc.Ca orice persoana si eu am complexe;ma deranjeaza unele lucruri pe care eu le numesc defecte(desigur,mama mea nu suporta sa ma auda spunand asta,amintindu-mi mereu ca fie va trece-daca vorbim de semnele pubertatii-,fie ca nasul meu se potriveste perfect profilului fetei-mai grosut-).Ideea este acum urmatoarea:unii dintre noi(printre care si eu)ne consideram mai urati decat suntem de fapt si defectele pe care ni le gasim sunt mult mai multe decat cele pe care le observa altii la noi;ce credeti?

Cand cineva imi face un compliment,deseori ma gandesc ca mi-l face doar din amabilitate...sa fie oare doar o idee obsesiva pe care mi-am format-o?

Si inca ceva:eu una nu judec persoanele dupa aspect si nu sunt genul care sa considere orice un defect;ideea este:si altii sunt dispusi sa vada dincolo de aceste "defecte"(care,app,poate exista doar in mintea noastra)?

 

Desigur,sunt constienta si de calitatile mele,dar,desi presupusele defecte sunt mai putine,parca tot ele au intaietate cand ma privesc in oglinda.

Cred ca tema asta este una care merita dezbatuta pe larg...,poate de-aia am si scris atat de mult :spiteful: :roll:

 

 

 

P.S.Va rog,fara comentarii jignitoare la adresa cuiva sau cu un limbaj...neadecvat!

 

O zi frumoasa! :roll:

Editat de Ana1996

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai un defect, real sau imaginar, ori incerci sa-l rezolvi/ameliorezi ori renunti sa te mai gandesti la el ca-ti aduce stima de sine la pamant, cea mai buna metoda :spiteful: .

 

Ideea este acum urmatoarea:unii dintre noi(printre care si eu)ne consideram mai urati decat suntem de fapt si defectele pe care ni le gasim sunt mult mai multe decat cele pe care le observa altii la noi;ce credeti?

 

Adevarat in multe situatii, oricum oamenii daca vor iti gasesc defect, sa fii PERFECT, nu conteaza, daca vor iti gasesc ceva, asa ca mai bine gasesti oameni intelegatori care nu vor sa se ridice pe ei aducandu-te pe tine jos.

 

 

Cand cineva imi face un compliment,deseori ma gandesc ca mi-l face doar din amabilitate...sa fie oare doar o idee obsesiva pe care mi-am format-o?

 

Nu poti citi gandurile oamenilor, iar interpretarile pe care le faci din modul non-verbal prin care iti transmite o persoana un mesaj verbal nu sunt certitudini, intuitia te fraiereste daca tu cauti sa-ti confirmi un lucru, din pacate asta e un lucru foarte comun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi,ne este destul de greu sa ne obisnuim cu ideea imperfectiunii(si ma refer la partea fizica a omului).

O fi greu dar merita sa te obisnuiesti.

 

Trasatura numarul 1 in atractivitate atat la barbati cat si la femei este increderea in propria persoana. Cat de bine te simti in propria piele.

 

Daca increderea este prezenta... se poate trece peste foarte foarte multe aspecte.

Am intalnit femei absolut superbe cu trasturi ce obiectiv ar putea fi argumentate ca fiind in afara tiparelor frumusetii. Dar stii ce? Le asimilasera in sarmul personal. Si ce daca avea nasul coroiat, nu avea nici o problema cu asta.

 

Lucrez in domeniul chirurgiei estetice si vreau sa spun ca de cele mai multe ori, efectul pozitiv al unei operatii este mai mult de natura psihologica. Persoanele care-si fac o operatie sau alta pur si simplu capata mai multa incredere in ele. Ajung sa se imbrace mai sexy, sa aiba mai multa grija de ele. etc. etc.

 

Desigur, mai exista si minoritate obsedata de perfectiune. Minoritatea asta, in urma unei interventii, schimba o problema cu alta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa incepem prin "nimeni nu e perfect"

Ana - cu timpul marea majoritate ne acceptam imperfectiunile. La 20 de ani esti mai sensibil si mai usor de influentat. Apoi ajungi sa intelegi ca cei care te iubesc (sau te plac) o fac independent de un fund mare, un tic nervos, un nas prea carn....

Mai rau e atunci cand deficientele sunt de caracter. Astea se trec cel mai greu cu vederea.

 

O fi greu dar merita sa te obisnuiesti.

Lasa catelusule ca nu-i asa greu :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alaltieri ma uitam la un film cu o tipa superba, frumoasa, tipa asta fiind Kelly LeBrock, a zis ea cand era mai tanara: "Don't hate me because I'm beautiful." Cam asa suntem si noi oamenii, avem tendinta de-a uri ce ne este superior.

Daca nu esti frumos, esti urat, trebuie sa te accepti, macar sa ai incredere in tine, asa vei atrage mai multe persoane.

Nu sunt de acord cu faptul daca ai incredere in tine, devii automat sexy, da, te ingrijesti, ai un aer atragator, dar daca ar fi sa alegi intr-o frumusete neingrijita si intr-o uratenie ingrijita, cred ca frumusetea o alegi, cat timp iti ofera servicii sexuale, o si aranjezi, ma refer la ambele sex.

Dar ca sa vezi potentialul, trebuie sa fii la randul tau frumos. In gen oamenii frumosi sunt cu oameni frumosi, fiind si exceptii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a ajuns deja la frumusete fizica, ok.. frumusetea chiar e subiectiva, asta datorita modului in care omul poate fi programat chiar daca are anumite tendinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumusetea inseamna sanatate, iar sanatate inseamna proportie si simetrie a fetei si a corpului.

Sunt chestii ale omului, genetice, cand te reproduci vrei sa dai cele mai bune gene.

E si normal sa fii complexat de defectele fizice, daca nu am fi, am deveni monstrii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frumusetea inseamna sanatate, iar sanatate inseamna proportie si simetrie a fetei si a corpului.

Sunt chestii ale omului, genetice, cand te reproduci vrei sa dai cele mai bune gene.

E si normal sa fii complexat de defectele fizice, daca nu am fi, am deveni monstrii.

Si totusi.... cum definim un defect fizic?

Eu port ochelari.... e asta un defect fizic? Tehnic vorbind sigur ca e.

Mai am si fata asimetrica... poate ca nu-i fac concurenta lui Quasimodo dar este ceva vizibil, mai ales cand port ochelarii (o ureche e mai sus). Ar trebui sa-mi fac complexe acum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt defecte, oricum toti suntem asimetrici, daca trece un plan sagital prin mijlocul nostru, avem 2 jumatati asimetrice.

Traim cu ele, dar asta nu inseamna ca trebuie sa credem ca nu se vad si ca le stergem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×