Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

Patruzeci de ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

se spune la la 40 de ani barbatii ajung la o varsta critica,varsta la care multi "o iau razna",se indragostesc ca in adolescenta;nu putine sunt cazurile in care isi parasesc familia pentru o noua iubire.

ma apropii si eu de 40 de ani si constat,pe zice ce trece,ca dau mai multa atentie reprezentantelor sexului frumos;sunt mult mai politicos si mai atent cu doamnele;fac voalat sau nu complimente,chiar incep sa ma bag "in seama" cu ele-fapt ce nu-mi era caracteristic pana acum decat in anumite conditii si la anumite ocazii-curtenitor am fost dintotdeauna insa acum o fac mult mai des,desi sunt la fel de critic in aprecierea frumusetii unei femei;constat chiar ca incep sa ma uit dupa ele pe strada!

care ar fi explicatia? "agatarea"de tinerete in urma inerentei inaintari in varsta?...sau o mai mare toleranta fata de propria persoana?

maturitatea deplina fizica si mentala asta sa fie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oooooooooooo da.

astept cu mare interes raspunsurile barbatilor de peste 40 de ani :P

...care vor da navala... not. :roll:

 

buleala, 10 pt sinceritate, cred. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc,de la tine venit... chiar il apreciez :roll:!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da' eu am o intrebare, totusi.

nu e posibil sa fie, pe undeva, vorba despre autosugestie? Un pic, asa. "Ba, mi-e frica de varsta critica, aoleu ce ma fac, o sa ma apuce bazdacii" si sa ti se para ca vine de la sine alinierea la "tendinta" asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

povestea deschiderii acestui subiect e simpla si totusi foarte reprezentativa;

azi dimineata in timp ce conduceam masina,singur fiind,ma gandeam ca ar fi un subiect foarte interesant de deschis aici...nu trece nici o jumatate de ora si ajuns unde aveam nevoie,vad o tipa f. corect si elegant imbracata-si buna rau pe deasupra cum zicem noi,barbatii-eu,in loc sa caut in lada frigorifica inghetata dorita de nevasta-mea,am inceput sa analizez cucoana cu pricina-am ajuns la concluzia ca-i ok din toate pct.de vedere numai are totusi aerul de femeie provenita din mediu"manelist" de langa bucuresti imbracata in dolce cabana...spre surprinderea mea :roll:,dupa cateva momente,tipa ma intreaba "ce faci .. buleala?"

iar eu la (ajuns la 40 de ani :P) ii raspund-foarte bine ,multumesc! eram prea ocupat cu admirarea fizicului tau ca sa-mi dau seama cine esti!(nma rog ceva de genul asta)

aici ce vedem?

1- cu ochii la fizicul mandrei,nici nu mi-am dat seama ca o cunosc f. bine

2- indrazneala cu care i-am raspuns-tupeu de varsta adolescentina

 

 

 

da' eu am o intrebare, totusi.

nu e posibil sa fie, pe undeva, vorba despre autosugestie? Un pic, asa. "Ba, mi-e frica de varsta critica, aoleu ce ma fac, o sa ma apuce bazdacii" si sa ti se para ca vine de la sine alinierea la "tendinta" asta?

ar putea fi vb si de asta!...am deschis topicul sa vad care ar fi motivele-mai multe opinii si experiente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred ca tu vrei doar sa raspandesti vestea... nu de alta, dar sa ai o scuza daca o "comiti" prin arsenal, pe undeva...

lasa tu flame-urile...tu nu ai nimic de zis?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se spune la la 40 de ani barbatii ajung la o varsta critica,varsta la care multi "o iau razna",se indragostesc ca in adolescenta;nu putine sunt cazurile in care isi parasesc familia pentru o noua iubire.

ma apropii si eu de 40 de ani si constat,pe zice ce trece,ca dau mai multa atentie reprezentantelor sexului frumos;sunt mult mai politicos si mai atent cu doamnele;fac voalat sau nu complimente,chiar incep sa ma bag "in seama" cu ele-fapt ce nu-mi era caracteristic pana acum decat in anumite conditii si la anumite ocazii-curtenitor am fost dintotdeauna insa acum o fac mult mai des,desi sunt la fel de critic in aprecierea frumusetii unei femei;constat chiar ca incep sa ma uit dupa ele pe strada!

care ar fi explicatia? "agatarea"de tinerete in urma inerentei inaintari in varsta?...sau o mai mare toleranta fata de propria persoana?

maturitatea deplina fizica si mentala asta sa fie?

 

eu cred ca tu vrei doar sa raspandesti vestea... nu de alta, dar sa ai o scuza daca o "comiti" prin arsenal, pe undeva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lasa tu flame-urile...tu nu ai nimic de zis?

 

ontopic.. chiar n-am remarcat nici o schimbare

si am deja 3 ani peste... tot viata aia o duc, tot aceleasi prietenii le am, nu am remarcat nici o crestere sau scadere a libidoului...

deci, pentru mine ramane valabil ce ti-am transmis mai sus, nu te mai "ingrijora" tu degeaba...

 

poate vezi 40 de ani ca pe o varsta a bilantului de la jumatatea vietii, realizari, esecuri, impliniri, satisfactii, familie, copii, avere, distractii, cuceriri, dar asta nu are legatura cu "criza varstei"

 

criza poate aparea atunci cand, la bilantul descris mai sus, bifezi mai multe nereusite, decat reusite...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×