Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lately, m-am lovit de multe cazuri de infidelitate.

Stiu ca mai este un topic despre asa ceva, insa directia discutiei mele e pe undeva mai aparte.

 

Nu ma intereseaza de ce inseala barbatii si femeile. Cred ca am inteles punctul multora de vedere la acest aspect.

Eu vreau sa va intreb ce se intampla cu omul tradat. Ce intelege el atunci cand e ranit de infidelitatea omului iubit?

O percepe si ca pe o vina a sa, or pur ca pe o vina a partenerului? .. ajunge sa fie complexat?.. si de poate sa ierte..totusi, cum uita?..si cata incredere mai poate avea nu atat in omul prezent, cat in restul oamenilor care ii apar in cale?

In plus, as vrea sa aflu si cum percepe omul care tradeaza-tradarea si 'rana' provocata persoanei dragi. Cat de constient e el/ea de raul pe care il provoaca?..il percepe ca pe un rau care poate lasa urme adanci..sau..ca pe ceva care 'trece'..coz uneori, 'viata e o curva cu toti?'..

 

Mai presus de faptul ca mintim sau nu (tradare recunoscuta sau descoperita)..suntem ca oameni, responsabili atunci cand tradam?

De ce unii dintre noi atunci cand simtitm nevoia sa fim si infideli..raamnem totusi intr-o relatie? De ce altii considera ca, o viata avand doar, au dreptul sa ascunda infidelitatea si astfel sa priveze pe celalalt de dreptul de a alege intre a pleca sau a ramane in acea relatie?

 

In fine, ..o sa mai revin cu intrebari pe parcurs.

E o discutie libera intre oameni cu experienta de viata -directa sau indirecta chiar.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred in fidelitate.. ba chiar mi se pare anormala inhibarea instinctelor de dragul.. nu stiu de dragul cui sa spun.

Am fost inselata, nu o cunosteam pe tipa asa ca nu am prea avut la ce sa ma gandesc. Poate daca o cunosteam era altceva, dar asa... o relatie de o noapte cu o necunoscuta nu mi s-a parut periculoasa.

Bineinteles ca am zbierat, dar nu a durut, nu s-a schimbat nimic in relatia noastra.

 

Mi s-a intamplat si mie... si nu a fost acelasi lucru.. el nu a aflat ci a simtit. Cred ca niciodata nu m-a iertat, povestea iesea la suprafata in cele mai curioase ocazii, iar in cele din urma m-am saturat sa mi se tot scoata ochii si relatia s-a rupt. Mi-a parut rau ca l-am ranit, mi-a parut rau dupa el, dar cred ca a doua oara as proceda la fel.

Nu ma voi forta sa fiu fidela, atat timp cat nu voi promite fidelitate (niciodata, banuiesc).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns.

 

As avea cateva intrebari extinse, daca mi se permite:

 

1. Ai descoperit tu ca ai fost inselata sau a recunoscut el?

2. De ce crezi ca te-ar fi afectat mai tare daca tipa respectiva era o cunostinta de a ta?

3. Ai spus ca 'o relatie de o noapte cu o necunoscuta nu mi s-a parut periculoasa'. Il iubeai cu adevarat? (poti dezvolta asta macar in cateva cuvinte?)

4. El ti-a promis vreodata ca va fi fidel..sau ca iti va spune daca vreodata va fi atras de alta prea tare?

5. Tu spui ca niciodata nu vei promite fidelitate..sa inteleg ca nici nu te vei lega de oameni care iti pretind asa ceva pt linistea lor ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Ai descoperit tu ca ai fost inselata sau a recunoscut el?

A avut grija o persoana binevoitoare sa ma informeze cu cine si unde l-a vazut. L-am intrebat, a recunoscut, am discutat, apoi subiectul a fost inchis pentru totdeauna.

 

2. De ce crezi ca te-ar fi afectat mai tare daca tipa respectiva era o cunostinta de a ta?

3. Ai spus ca 'o relatie de o noapte cu o necunoscuta nu mi s-a parut periculoasa'. Il iubeai cu adevarat? (poti dezvolta asta macar in cateva cuvinte?)

Probabil daca era o cunostinta m-as fi intrebat daca nu cumva e ceva mai mult, as fi inceput sa caut diferente intre mine si ea...

Da, il iubesc.

 

4. El ti-a promis vreodata ca va fi fidel..sau ca iti va spune daca vreodata va fi atras de alta prea tare?

Nu...si nici nu i-am cerut sa o faca.

 

5. Tu spui ca niciodata nu vei promite fidelitate..sa inteleg ca nici nu te vei lega de oameni care iti pretind asa ceva pt linistea lor ?

Ii las pe ei sa hotarasca daca isi asuma "riscul"... dar, in mod clar, nici infidelitate nu promit. :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil daca era o cunostinta m-as fi intrebat daca nu cumva e ceva mai mult, as fi inceput sa caut diferente intre mine si ea...

 

Crezi ca luxul de a ignora constient mai usor acest aspect, ..e mai putin periculos dpdv al intrebarilor rascolitoare decat ar fi fost in cazul in care nu ti l-ai fi permis si persoana respectiva ti-ar fi iesit in cale din cand in cand?

 

Eu cred ca te afecteaza la fel de mult, desi inhibi acest lucru. (e o parere doar, te rog anunta-ma daca intrec masura).

Ca fapt divers, tu spui ca nu crezi in fidelitate..dar..crezi ca totusi exista oameni care sa fie fideli?

 

Ai mai intarit faptul ca 'a fi fidel' denota o inhibare a instinctelor. Nu sunt cazuri cand aceste inhibari fac mai mult bine decat rau in jur? Cum ar fi de exemplu : 'imi vine sa ii trag o palma, dar ma abtin?'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce e atat de importanta "fidelitatea"? -pentru ca exista gelozia.Nu putem accepta sa impartim afectiunea si nici sexul partenerului cu altcineva.

Asta e de fapt problema.

Si e si o problema de sinceritate fata de tine insuti si fata de celalalt -de ce sa minti? -de ce sa faci promisiuni pe care stii ca nu poti sa le tii? -poti tu sa te fortezi sa iubesti pe cineva? -sa nu iubesti pe altcineva? -sa fi atras sexual exclusiv de o anumita persoana? -nu poti.Dar poti sa te comporti ca si cum nu ar fi asa...doar ca atunci te minti pe tine si pe ceilalti.

Si e si o(mare) problema de incredere: stam alaturi de partener din iubire?,sta alaturi de noi din iubire? -atunci de ce nu e incredere acolo? -de ce exista frica? -chiar vrea cineva ca partenerul sa ramana langa el din frica si nu din iubire? -eu zic ca asta e cu adevarat intrebarea.

Poate ca unii vor asta -dar vor ceva urat si fals.Din frica fugi,nu cauti sa te apropii de cineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fidelitatea este pe undeva sinonima cu egoismul, iar infidelitatea este rezultatul relatiilor lungi sau mai grav, casatoriei. Plictiseala si saturatia sunt inevitabile in opinia mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faci ca muulti altii si incepi sa acoperi incorectitudinea cu proteste gen powerflower.

 

Nu ai decat sa inseli pe cine vrei tu atata timp cat omul acela stie de la inceput in ce se baga si care iti sunt ideile vis-a-vis de asta.

E dreptul tau, corect. Dar totodata e dreptul celuilalt sa te aleaga sau nu, in cunostinta de cauza.

 

Si areti doar o parte din adevar. Nu inseamna ca daca unii oameni prefera din teama de a pierde pe cineva sa ii accepte infidelitatile..toti sunt si ar proceda la fel! Cine suntem noi sa judecam asta?

 

Cat despre 'te minti pe tine si pe ceilalti'..consider ca nu e cazul sa generalizezi.

De ideea : 'Chiar daca exista tentatii in jur, ALEG de buna voie si nesilit de nimeni sa fiu FIDEL, ai auzit?

Chiar ti se pare atat de imposibil sa iti alegi valori in viata si sa ceri sa fii respectat de a se juca mereu cartile pe fata daca se depasesc anumite granite?

De ce trebuie mereu sa ne ascundem iresponsabilitatea si egoismul in spatele platformei de 'sunt om, nu sunt perfect?'. Important e ca ESTI CONSTIENT, nu ca nu esti perfect.

 

 

Fidelitatea este pe undeva sinonima cu egoismul, iar infidelitatea este rezultatul relatiilor lungi sau mai grav, casatoriei. Plictiseala si saturatia sunt inevitabile in opinia mea.

Pe undeva..pe unde?

Adica sunt egoist daca pretind fidelitate?..nu tin pistolul la tampla, doar o cer pentru linistea mea, sa zicem.

Plictiseala si saturatie ..periodice sau permanente? Ai putea rezista psihic intr-o astfel de relatie de plictis si saturatie..permanenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte complicate intrebari s-au pus la acest topic.

 

Pina la urma, ce inseamna fidelitate si ce inseamna infidelitate? Ca daca stau si ma gindesc bine, majoritatea intrebarilor tale, s., puse din perspectiva inselatului, au in vedere de fapt asteptarile asteptate.

 

Daca sexul este doar o chestiune instinctuala, fidelitatea sexuala este, intr-adevar, absurda. Dar intrebarea-i daca noi, oamenii, ne f**** animaliceste sau nu.

Daca sexul este insa si, in mare masura, participare emotionala, oare iubirea pentru partener ne-ar permite cu adevarat sa simtim emotii asemanatoare in intimitate cu altcineva?

 

Din punctul meu de vedere, problema loialitatii este, de fapt, cea reala. A-i fi loial celuilalt inseamna sa nu-l cobori sub pozitia pe care i-ai oferit-o si te-ai angajat sa i-o oferi in viata ta. Si mai este si o problema de corectitudine. A oferi ceea ce ceri.

Editat de Cristinick
Atentie la limbaj!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe undeva..pe unde?

Adica sunt egoist daca pretind fidelitate?..nu tin pistolul la tampla, doar o cer pentru linistea mea, sa zicem.

Plictiseala si saturatie ..periodice sau permanente? Ai putea rezista psihic intr-o astfel de relatie de plictis si saturatie..permanenta?

Intr-o oarecare masura, nu in totalitate. Eu, personal, nu cer nimanui nimic si nu prea ma intereseaza astfel de chestii. La randu-mi nu ofer nimic. Consider o tampenie asta.

Da, as putea rezista pentru ca am alte prioritati in viata. Tu vorbesti de infidelitate fizica, presupun, dar ce te faci cu cea din gand? E mult mai grava.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×