Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am parcurs forumul si am gasit in arhive persoane interesate de subiect. In masura in care acel topic nu mai este activ, va invit sa exploram impreuna lumea magica sau tehnica a acestei ramuri de yoga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pot spune doar atat :ca fara practica ,cunoasterea mantrelor nu duce la nimik.

 

Din propria experienta pot spune ca au o putere incredibila.Doar 30 minute de incantare a unei mantre poate avea efecte uriase asupra constiintei,a starii,a corpului fizic...etc.

 

practic si voi practica mantra yoga,....pt ca e o unealta nobila daruita pt realizarea noastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Perfect de acord. O completare necesara: cu practica , fara cunoasterea corecta a mantrelor, nu faci nimic. Ce parere ai? Am observat ca se poarta moda spunem mantre, ne dam spirituali si in 80 % din cazuri se folosesc mantra gresite (incorecte).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O completare necesara: cu practica , fara cunoasterea corecta a mantrelor, nu faci nimic. Ce parere ai? Am observat ca se poarta moda spunem mantre, ne dam spirituali si in 80 % din cazuri se folosesc mantra gresite (incorecte).

 

Poate cea mai buna completare ,inainte de a incepe o practica cu mantre. :lol2: .

 

No..e adevarat ca "practica mantrelor" e in plina inflorire in randul omenirii.Eu consider ca e un semn bun .Asta inseamna ca incepem sa ne indreptam spre un drum bun.cat despre mantrele incorecte aparute pe "tarabele" internetului si nu numai ,..pot zice si despre asta ca face parte tot din Jocul "corect" al Universului.Multi vor mantrele pt as satisface dorintele inferioare,..de a devenii nu stiu ce fenomen.Ei bine accesul catre ele e bine pazit .

Un adevarat cautator de Dumnezeu va fi "indrumat" corect si i se va da Uneltele autentice pt as atinge scopul.Totul depinde de ceea ce sadim in noi.

Eu am cautat sa traiesc in Simplitate si asta am primit si primesc.Caut esenta care ne uneste ,si cu siguranta in ea voi 'sfarsi".

 

In biblie sta scris:"Şi care tată dintre voi, dacă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta ideea de "mantra" sau "cuvinte ale puterii". Nu sunt de acord cu folosirea mantrelor ce au legatura directa cu deitati vedice ( deitatile vedice sunt la fel de daunatoare pentru om ca si Yaldabaoth/Yahwe din crestinism si ocultism kabbalistic , Alah si intreaga gama de deitati venerate in diferite culte ) , pentru ca creaza o punte energetica prin care deitatea area acces la campul energetic al celui in cauza. Luand in considerare puterea mica si limita individului care intoneaza "frecventa" , vulnerabilitatea sa la atacuri si hotii astrale este prea mare. Vorba aia , "Nu tot ce zboara (astral) se si mananca!". :shifty:

 

 

Totusi , inainte de a intelege o mantra , cred ca este indicat sa intelegem sunetul. Arasel vorbea de cele 4 nivele ale sunetului. O explicatie in sensul asta ar fi binevenita. Pentru ca am vazut o gramada de indivizi care sunt dusi de valul new-age creat pe spinarea cunoasterii vedice , inspre ritualuri si invocatii total nebune , care creaza probleme pentru cei din jur. Sa nu vorbim de misa si influenta lor in a descentra vortexuri peste tot in tara. Majoritatea oamenilor ce doresc "spiritualizarea" nu sunt interesati de adevarata stiinta pe care se sprijina "magia" si asta creaza moda printre ei. E la moda sa intonezi mantra asta , e la moda sa faci meditatia aia , e la moda sa participi la "sedinte spirituale" si intreaga gama de profanare a adevaratei cunoasteri.

 

 

In continuare citez ceva de pe site-ul lui Arasel.

 

 

"

După natura efectelor pe care le determină utilizarea lor sau scopul urmarit de yoghin, mantrele pot fi: 1. Siddha (prieteni perfecţi) , ajut

Editat de Subliminal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, am cartea Yantra Chintamani, o sa vezi acolo ca yantra si mantra pot fi folosite in scop malefic declarat. In speta e o carte magica in care se descrie si un ritual de ucidere a unei persoane prin procedee magice. Cele patru tipuri de mantre despre care am afirmat ca sunt "ari" etc se determina traditional prin investigarea astrogramei si alegerea unui moment. Nu sunt fan al astrologiei si al astrogramelor, folosesc soft pentru asa ceva dar la maniera generalista. In functie de cuadraturi, fazele lunii si alte conjuncturi, la initiere, cel care ofera mantra (ma feresc sa folosesc cuvantul guru dupa ce ati vazut cum a ajuns sa fie privita yoga, cazul lu Bivolaru, ca sa precizez ca nu sunt de acord cu miscarile care ofera initieri in masa) determina daca mantra ii este favorabila sau nu celui initiat. Cu alte cuvinte ei determina o conjunctura energetica daca e sa vorbim in termeni generici in care mantra sa aiba eficienta si sa nu devina "dusman" sau "adversar", cu alte cuvinte sa nu isi deturneze scopul benefic in exact opusul ei. Sunt cazuri in care o mantra poate deveni inamic afirma textele traditionale. Deci ia aceasta tipologie ca generica. Se tine cont de ea. In functie de puterea lor, testeaza cu 4 mantra si spune-mi ce crezi: hrIm (I aici este un I lung, daca nu stii sanscrita nu e problema, gasesti pe net normele de pronuntare), jUm (U iar este un lung in sanscrita), hum (cu u scurt, a nu se confunda cu o alta mantra) si phat (t final e un dental). Nu o sa stau acum sa explic exact cum se pronunta dar daca e cazul, indic unde am vorbit despre metode de pronutie). Poti testa aceste 4 mantra, aduse ca test asadar pentru siddha, susiddha si ce am mai amintit anterior. E o clasificare sumara, am la indemana un text care diseaca in mai multe subtipuri principalele 4.

Despre teoria celor 4 nivele ale sunetului te poti documenta usor pe net cautand Para, Pashyanti, Madhyama si Vaikhari, dar evita pe cat posibil explicatiile de genul "Para lives in kundalini, Pashyanti lives in heart ..." si de asemenea cateva note personale gasesti aici: http://mantra.ro-design.net/despre-mantra-...in-general.html

Avem averismente cu privire la ceea ce numesti deitati, insa nu este cum spui tu. Exista intr-adevar entitati mai putin elevate, ca sa spun asa, care pot fi invocate prin mantra pentru a obtine diverse beneficii, inclusiv materiale. In cazul in care se opereaza cu mantra ale unor aspecte "supreme" tot in Suprem se dizolva toate.

Subliminal, lasa-mi pm daca doresti cartea respectiva Yantra Chintamani cred ca e uploadata undeva. Retine insa ca e dat ca avertisment sa nu operezi malefic si cred ca stii teoria despre karma, destin etc. Rau faci, de rau ai parte. O zi buna in continuare :shifty:

Editat de arasel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Determinarea momentelor favorabile se face diferit: in vajrayana se foloseste o mandala (desen simbolic) , se analizeaza visele etc. In traditia Shri Vidya (care este de baza in Shaktism) se foloseste unoeri o schema in care se aseaza diferite vocale si consoane. Intalnim astfel o alta clasificare: siddha, siddha-siddha, siddha-

saadhya, saadhya-siddha, saadhya-saadhya. Dupa acest model urmeaza ari-siddha (de exemplu in Tattva Cintamani, 68-69 http://www.muktabodhalib.org/SECURE/SHAIVA...1_5VELTHIUS.txt ) Diversificarea si aceste combinatii din cele 4 originale despre care deja am vorbit e de inteles in Shri Vidya, cea mai complexa cale din Shakta. Imi cer scuze daca folosesc termeni sanscriti necunoscuti, dar am indicat si sursa, ca sa completez afirmatiile. Cu alte cuvinte nu aduc argumente pe baza altor autori, ci prefer, in acest caz, sa merg la textul sursa. Cum ti se pare Subliminal demersul meu? Eu zic ca e corect, documentat si nu are de-a face cu "new-age". Prefer sa urmez modelul lui Eliade, de exemplu, care aduce surse lingvistice cand construieste o ipoteza. [scuze daca mai sar litere, e din cauza laptopului care are prostul obicei sa manince din litere]

Editat de arasel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clasificarea celor 4 categorii o gasim de exemplu in Brihattantrasara, 28 ( http://www.muktabodhalib.org/SECURE/SHAIVA...raVELTHIUS.txt ) : siddha.h saadhya.h susiddho.ari.h

Ele definesc generic faze de determinare a momentului favorabil sau nu. Nu trebuie sa intelegem ca se refera numai la o anumita mantra, pentru ca numarul de mantra "radacina", "samanta", sau "germene"(bija) depaseste ordinul sutelor.

Editat de arasel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg unde vrei sa ajungi. Dar modul in care prezinti stiinta "mantra" , este abrupt si ne-argumentat prin cunoastere completa. Inainte de toate , orice demers de a scoate in evidenta "utilizarea sunetului" trebuie automat precedat de evidentierea "stiintei sunetului". Altfel , intregul efort de a spori numarul celor ce folosesc o anumita "tehnica" se va reduce la nimic. Pentru ca doar Adevarul complet poate supravietui curgerii timpului.

 

Din cate stiu eu , Vede-le scot in evidenta importanta sunetului ca si principiu al creatiei , dezvoltarii si re-creatiei. Prin sunet se creaza materia si tot prin sunet se volatilizeaza materia. Orice obiect organic sau inorganic este format din 3 elemente: arhetip , sunet si culoare. Cele 3 caracteristici redau pozitia spatio-temporala si calitatea energiei. A folosi un anumit sunet , corelat la existenta unei anumite deitati sau matrice , creaza o punte de legatura etherica. Prin aceasta punte de legatura cele 2 bule de realitate(realitatea invocatorului si realitatea invocatului) isi unesc energia ( yoga ) rezultand un anumit tip de interactiune. Interactiunea poate fi benefica sau negativa.

 

 

Grila pamanteana , de 6000 de ani incoace , este fracturata si prin aceste fracturi si-au facut aparitia diferite grupuri de control. Invazia ariana din anii 2000 i.Hr. a fost cea care a dat forma structurii sociale originale din zona India.

 

"De la cuceritorii arieni provine credinţa acordată zeităţilor naturii, de exemplu zeilor Varuna şi Indra, separarea preoţilor (brahmanilor) ca clasă socială şi ceremoniile sacrificării animalelor. Imnurile religioase şi textele ceremoniilor au fst transmise prin tradiţia orală de către preoţi, generaţii de-a r

post-169777-1220822993_thumb.jpg

post-169777-1220823000_thumb.jpg

post-169777-1220823008_thumb.jpg

post-169777-1220823018_thumb.jpg

post-169777-1220823026_thumb.jpg

post-169777-1220824253_thumb.jpg

post-169777-1220824330_thumb.jpg

Editat de Subliminal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×