Sari la conținut
Forum Roportal
midnight-ghost

Pasaje preferate din carti!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am deschis aceste topic ca sa scrieti aici pasajele voastre preferate din cartile pe care le mai cititi.

O sa incep eu: "Moarta o credeam pe cind dormea

Si-n bratele somnului cind murise"(Dracula - Bram Stocaer)

 

"Suntem bestii si asta e consolarea noastra"

"Sa nu crezi in aparente, nici in ce se ascunde in spatele lor"(Bestii - Joyce Carol Oates)

 

Caracteristica omului necopt e ca vrea sa moara eroic pentru o cauza in timp ce caracteristica omului matur e dorinta de a trai modest in slujba ei.(De veghe in lanul de secara - si.de. Salinger)

 

(Scuze daca unele dintre pasaje le-am mai scris si la alte topicuri)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O iubire mare e mai curand un proces de autosugestie...trebuie timp si complicitate pentru formarea ei...Orice iubire e ca un monodeism, voluntar la inceput, patologic pe urma - Camil Petrescu, "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dorinta de viata, se gandi el dispretuitor, incercand zadarnic sa nu inspire aer in plamanii gata sa plesneasca.nu-i nimic, va trebui sa incerce altfel.isi umplu plamanii cu aer, ii umplu cat putut de bine.cu o asemenea provizie va putea ajunge adanc sub valuri. Se intoarse in apa si cobori cu capul inainte , inotand din toate puterile cu toata vointa . cobora mereu si merey mai in adanc.tinea ochii deschisi si urmarea darele fantomatice si fosforescente ale pestilor bonita cre sagetau prin apa.pe cand inota avea si putere sa spere sa nici unul dintre pestii aceia nu se va repezi la el, ca nu cumva sa-i destinda incordarea vointei.dar nici unul nu se va repezi asupra-i si el gasi timp sa incerce un simtamamt de recunostinta pentru acert ultim hatir pe care il facea viata.

Inota in jos, mereu spre adanc, pana ce mainile si picioarele ii obosira si abia mai puteau misca.stia ca a ajuns la mare adancime.presiunea simtita in urechi devenisedurere si tot capul ii huia.rezistenta i se topea , dar isi sili bratele si picioarele sa il duca si mai in adanc, pana ce vointa i se franse si aerul ii izbucni in plamani in iures de explozie.basicile clocoteau si-i apasau obrajii si ochii , ca niste baloane micute , inainte de a-si lua zborul spre suprafata.dupa aceea venira durerea si sufocarea, dar durerea asta nu era moartea, asa spunea gandul care se mai impleticea prin constinta lui plina de umbre. Moartea nu durea.asta era viata, senzatia aceea oribila, de sufocare era cea din urma impunsatura a vietii;era ultima lovitura pe care viata mai putea sa i-o dea.

Ce cea de pe urma licarire de vointa mainile si picioarele incepura sa se agite si sa se zbata , spasmodic si fara vlaga.dar le pacalise, si pe ele si dorinta de viata pe care le facea sa se zbata si sa se agite.se afla mult prea in adanc.niciodata nu vor mai putea sa-la readuca la suprafata.parea ca pluteste lin intr-o mare de privelisti ca de vis.felurite culori si straluciri il inconjurau, il scaldau si ii patrundeau in toata fiinta,dar oare acum ce i se arata?sa-ar fi zis ca era un far.era insa inauntrul creierului sau ? o fulgerara de lumina alba si stralucitoare .se auzea un ropot prelung si zgomotos , iar lui se parea ca sa pravaleste pe o scara lunga si fara sfarsit.iar undeva, la capat, se prabusi in intuneric.atat a stiut.ca se pravalise in bezna.si in clipa cand a stiut, a incetat sa mai stie.

"Martin Eden", Jacca London

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Atunci cand realitatea deprima, oamenii incercau sa se amageasca cu mituri.." (Philip ca. Dicca - "Ubica")

 

"Orice pas inainte pe calea intelepciunii cere o doza mare de nerusinare." (Hanif caureisi - "Intimitate")

 

"Ce tulburator ca iluziile noastre sunt adesea cele mai importante credinte ale noastre." (Hanif caureisi - "Intimitate")

 

"Tie iti place toata lumea; ceea ce e totuna cu a spune ca toti oamenii te lasa indiferent." (Oscar Wilde - "Portretul lui Dorian Gray")

 

"In ziua de azi oamenii cunosc pretul fiecarui lucru si valoarea nici unuia." (Oscar Wilde - "Portretul lui Dorian Gray")

 

"Totdeauna exista ceva ridicol in simtamintele celor pe care am incetat sa-i mai iubim." (Oscar Wilde - "Portretul lui Dorian Gray")

 

"Se spune ca patima goneste gandurile intr-un cerc inchis." (Oscar Wilde - "Portretul lui Dorian Gray")

 

"Dorinta de a stapani si dorinta de a te bucura se nimicesc una pe cealalta." (John Fowles - "Iubita locotenentului francez")

 

"Viata sa-a ingramadit atat de tare in mine, incat nu mi-a mai lasat loc pentru nici un fel de dorinta, pentru nici una." (Jacca London - "Martin Eden")

 

pe.sa. bravo, morrigan, mi-ai placut. ai postat exact sfarsitul. :lol2: citatul meu preferat din ea. super carte.

 

pe.sa.2. midnight-ghost, faza cu "caracteristica omului necopt" apare intr-adevar in "De veghe..", dar si acolo e data ca un citat de Wilhelm Stecael. :lol2: just for the record.

Editat de Vero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Baraganul e ca o paine rumena stropita in ceasul apusului cu sange de soare" Ion Puiu Stoicescu "Anotimpurile eternei iubiri"

 

mi-a placut comparatia mult :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe.sa.2. midnight-ghost, faza cu "caracteristica omului necopt" apare intr-adevar in "De veghe..", dar si acolo e data ca un citat de Wilhelm Stecael. :lol2: just for the record.

[snapbacca]63988[/snapbacca]

...mi-am notat si eu treaba asta intr-un carnetel dar am uitat sa spun cu-i apartine citatul...scuze :"> :lol2: ...o sa fiu mai atenta alta data

 

"Viata unui om nu curge ordont, [...]; alearga de colo-colo peste tot; intra si iese prin timp. Prezentul abia daca exista; viitorul nici atat. Numai iubirea conteaza in fragmentele vietii unui om"(Citindu-la pe Turgheniev-William Trevor)

 

"Am visat ca eram trist si uneori am plins .Dar printre lacrimi si melancolie, inspirat de muzica versurilor si frumusetea serii, intotdeauna sa-au ridicat, precum iarba la inceputul primaverii, vlastari de fericire."(Citindu-la pe Turgheniev-William Trevor) :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Era razbunata la fel ca femeia araba din poveste, care, palmuita de sot, sa-a dus sa se planga tatalui ei ca sa-o razbune si i-a zis: "Tata, trebuie sa platesti sotului meu jignirea cu aceiasi moneda". Tatal o intreba: "Pe care obraz te-a palmuit?" "Pe cel stang, tata". El ii dadu o palma pe cel drept si ii spune: "Te-am razbunat. Acum du-te si spune barbatului tau ca, deoarece el mi-a palmuit fata, eu i-am palmuit sotia"

 

Victor Hugo "Mizerabilii"

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Iubeste!...si vei fi iubit" e textul pe un afis ecologic afis al unui prieten, il tin pe usa si-la citesc deseori ...poate se si implineste ! :"> :Pe :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe.sa. bravo, morrigan, mi-ai placut. ai postat exact sfarsitul. :lol2: citatul meu preferat din ea. super carte.

[snapbacca]63988[/snapbacca]

mersi.imi plac exact ultimele cuvinte.da si cum povesteste senzatia aia de inec.mai ales ca si eu am trecut aproape prin acea stare.a surprins exact ce trebuie.pur si simplu...iubesc pasajul ala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×