Sari la conținut
Forum Roportal
El`luchador

Tichet cadou

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cine stie daca se pot cumpara tigari pe tichet cadou?? am cautat legea tichetelor :cheer: dar nu spune nicaieri de tigari sau alcool,

Editat de El`luchador

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine stie daca se pot cumpara tigari pe tichet cadou?? am cautat legea tichetelor :cheer: dar nu spune nicaieri de tigari sau alcool,

poti cumpara orice pe tichet CADOU

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mersi

absolut orice?? vreau legea...sau ceva sa le dau la vanzatoare peste nas

lasa mai legea....

deci...

prin lege se spune ca:

cu tichetele de mancare poti cumpara numai alimente

http://www.romleas.ro/legi/Legea142/INDEX.HTML

cu tichetele cadou poti cumpara orice de valoarea respectivului tichet/te

in orice magazin unde se primesc aceste tichete cadou, poti intra si cumpara orice pe ele..

inclusiv tigari si alcool..( daca ai peste 18 ani ..nu?)

acum, daca tu vrei sa-ti cumperi un strung, ma indoiesc ca cineva iti v.a face cadou un tichet in valoare de 50.ooo euro.. :cheer:

valoare maxima a unui tichet cadou este de 50 ron.

si de 450 ron pe an..

legea 193 din 17 mai 2006

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu scrie in lege dar pentru comercianti nu este convenabil sa vanda tigari ( pe care le achita cu cash ) in schimbul tichetelor cadou . :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu scrie in lege dar pentru comercianti nu este convenabil sa vanda tigari ( pe care le achita cu cash ) in schimbul tichetelor cadou . :cheer:

le este lene sa la depuna pentru a-si primi banii pe ele..

in lege scrie ca sunt obligati sa le primeasca cei care au contracte semnate cu cei de la sodexho pass. cheque dejeuner, hungastro, bon cadeau, bon apetite,etc..

cine stie cati sunt..sunt vre-8 opt..

in fine...

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lene , nelene , asta este la noi , tocmai asta am spus si eu , nu scrie in lege dar asta este legea nescrisa a comerciantilor de la noi :cheer:

Dar daca merge in Real, Pic si altii de genul poate sa cumpere tigari cate vrea .

De regula micii comercianti fac mutre :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, a primit si mama mea tichete cadou si la Peny Market si Plus, in perioada pastelui, nu primeau tickete de niciun fel... Daca la marketuri nu primeau, la magazine normale si buticuri nu am ce comenta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lasati mai tichetele de masa(am si eu magazinele mele unde dau tigari pe tichete de masa), aici vorbim despre tichete cadou, la peny market cand mam dus cu tichetul cadou, asta a fost prima reactie: ca nu dau tigari pe tichet, apoi s-au uitat mai bine au vazut ca e tichet cadou si au acceptat...si ma minimax la fel, dar mam dus la un magazin si mam certat cu cu vanzatoarele...ele nici nu vroiau sa auda de tichet cadou, stiau una si buna: nu dau tigari pe tichet...nu ma intereseaza legea nescrisa, in legea scrisa pot lua tigari pe tichet cadou? dak da..unde scrie(am legea tichetelor in calculator dar nu scrie nicaieri ca pot, nici ca nu pot cumpara alcool sau tutun)

Editat de El`luchador

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lasati mai tichetele de masa(am si eu magazinele mele unde dau tigari pe tichete de masa), aici vorbim despre tichete cadou, la peny market cand mam dus cu tichetul cadou, asta a fost prima reactie: ca nu dau tigari pe tichet, apoi s-au uitat mai bine au vazut ca e tichet cadou si au acceptat...si ma minimax la fel, dar mam dus la un magazin si mam certat cu cu vanzatoarele...ele nici nu vroiau sa auda de tichet cadou, stiau una si buna: nu dau tigari pe tichet...nu ma intereseaza legea nescrisa, in legea scrisa pot lua tigari pe tichet cadou? dak da..unde scrie(am legea tichetelor in calculator dar nu scrie nicaieri ca pot, nici ca nu pot cumpara alcool sau tutun)

QUOTE (csifer @ May 3 2008, 10:01 AM)

Tichetele cadou se acordă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×