Sari la conținut
Forum Roportal
imin

excel - cum convertesc datele calendaristice

Postări Recomandate

Am o problema - am un fisier excel extras dintr-o baza de date in care datele trebuie sa apara sub forma de numere reale (ex: 456,25 etc). Problema este ca nu toate numerele imi apar sub forma de numere reale. Unele apar sub forma de date calendaristice (ex. 12.feb). Cum pot sa aflu datele exacte (sub forma de numere reale)?

 

Mentionez ca am incercat sa schimb categoria de la data la numar din format cell, dar nu merge, adica nu obtin datele corecte.

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o problema - am un fisier excel extras dintr-o baza de date in care datele trebuie sa apara sub forma de numere reale (ex: 456,25 etc). Problema este ca nu toate numerele imi apar sub forma de numere reale. Unele apar sub forma de date calendaristice (ex. 12.feb). Cum pot sa aflu datele exacte (sub forma de numere reale)?

 

Mentionez ca am incercat sa schimb categoria de la data la numar din format cell, dar nu merge, adica nu obtin datele corecte.

 

Multumesc

.....incearca sa schimbi din format cell.....selectezi casuta sau casutele pentru modificare si din format cell selectezi "text".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mentionez ca am incercat sa schimb categoria de la data la numar din format cell, dar nu merge, adica nu obtin datele corecte.

Formatul unei celule trebuie schimbat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu a dat rezultate bune nici una dintre solutii. Pe prima am incercat-o deja, dupa cum am mentionat.

Pe cea de-a doua nu cred ca o pot utiliza pentru ca eu am scoase deja datele dintr-o baza de date (pe care nu o administrez eu) in format excel, practic nu le scriu. Am incercat sa dau cu paste special - paste values in celule formatate deja, dar tot nu merge.

 

Alte sugestii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata nu am cum sa verific daca problema poate fi rezolvata in Office 2007. Eu lucrez in Office 2003.

Multumesc tutror pentru sugestii.

 

Daca mai aveti si alte sugestii... va rog sa-mi ziceti.

E posibil sa fie o eroare din baza de date - adica sa nu fie setat corect tipul datelor? Pentru ca de ex. in loc de 23.7, imi apare 23.iul sau in loc de 3.4 imi apare 03.apr. Problema este ca sunt f. multe si nu pot face operatia manual, celula cu celula.

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. stergi continutul celulelor

2. selectezi grupul de celule in care vrei sa introduci numere reale

3. click dreapta pe selectie

4. alegi Format-Cells

5. Number - number - cu posibilitatea selectarii numarului de zecimale

 

succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca totusi problema ta se rezolva din Format Cell, pentru ca programul genereaza ,dupa un anumit algoritm , corespondenta intre categorii, ex. numarului 12.36/cat.general ii corespunde 12 January 1900/cat.Date, in mod normal selectand celulele,coloana, chiar intreg tabelul(daca acesta contine doar nr. reale) si schimband categoria ar trebui sa obtii ceea ce te intereseaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca totusi problema ta se rezolva din Format Cell, pentru ca programul genereaza ,dupa un anumit algoritm , corespondenta intre categorii, ex. numarului 12.36/cat.general ii corespunde 12 January 1900/cat.Date, in mod normal selectand celulele,coloana, chiar intreg tabelul(daca acesta contine doar nr. reale) si schimband categoria ar trebui sa obtii ceea ce te intereseaza.

 

Datele pe care le am sunt in format dd.mmm (custom). Iar cand dau format cell - number sau general, de exemplu la 23.iul. in loc sa-mi dea 23,7 (care ar fi valoarea corecta) imi da 39286.

Celelalte date care imi apar corect in tabel sunt in format general.

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×