Sari la conținut
Forum Roportal
angry_angel

profesia: alegator

Postări Recomandate

de fiecare data cand sunt satul de politica romaneasca ma tratez de depresie cu sfantul caragiale..personal l-as declara erou national fiindca a reusit sa descrie genial tagma [de ipocriti] ce-si doreste un singur lucru...votul alegatorului!

acum cand suntem la un pas de votul uninominal poporul roman nu este cu mult diferit de poporul din '90....o masa oarba ce alege in functie de carisma,discurs politic si campanie...ba din contra,mai rau,a aparut ''votul de blam''...ultima expresie a neputintei in materie de maturizare politica.

ajung sa cred ca ca daca ar candida un cimpanzeu care promite sa arunce cu banane in d'alde bush sau blair l-am vota pe nerasuflate...am ajuns sa ne dorim sa inlocuim hotii cu bufonii...dar asta poate fiindca romanii nu realizeaza un lucru..intr-o intreprindere este de preferat sa ai un contabil sadic decat unul prost..iar conducerea romaniei are nevoie disperata de profesionalism..acea forma de politician abil care zambeste public atunci cand este jignit si ti-o trage in culise de iesi pe urma insarcinat in luna a 12 a cu tripleti :P

intrebarea mea este simpla...in situatia votului uninominal veti vota un fotbalist sau un contabil obscur dar competent?...un cantaret cunoscut sau un jurist?....un politician sau un bufon?...fiindca daca nu vom stii sa facem diferenta vom fi mutati pe luna...sa uite comunitatea europeana ca a existat candva un popor roman ce dupa 17 ani... balbaiala a ajuns sa-i placa..asa cum unui detinut incepe sa-i placa inchisoarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu mai ne gandim la ce a fost la referendum oricum banii sau dus ... presedinte avem ... dar ce facem ca bat la usa alegerile europarlamentare si partidele politice din Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de fiecare data cand sunt satul de politica romaneasca ma tratez de depresie cu sfantul caragiale..personal l-as declara erou national fiindca a reusit sa descrie genial tagma [de ipocriti] ce-si doreste un singur lucru...votul alegatorului!

acum cand suntem la un pas de votul uninominal poporul roman nu este cu mult diferit de poporul din '90....o masa oarba ce alege in functie de carisma,discurs politic si campanie...ba din contra,mai rau,a aparut ''votul de blam''...ultima expresie a neputintei in materie de maturizare politica.

ajung sa cred ca ca daca ar candida un cimpanzeu care promite sa arunce cu banane in d'alde bush sau blair l-am vota pe nerasuflate...am ajuns sa ne dorim sa inlocuim hotii cu bufonii...dar asta poate fiindca romanii nu realizeaza un lucru..intr-o intreprindere este de preferat sa ai un contabil sadic decat unul prost..iar conducerea romaniei are nevoie disperata de profesionalism..acea forma de politician abil care zambeste public atunci cand este jignit si ti-o trage in culise de iesi pe urma insarcinat in luna a 12 a cu tripleti :stars:

intrebarea mea este simpla...in situatia votului uninominal veti vota un fotbalist sau un contabil obscur dar competent?...un cantaret cunoscut sau un jurist?....un politician sau un bufon?...fiindca daca nu vom stii sa facem diferenta vom fi mutati pe luna...sa uite comunitatea europeana ca a existat candva un popor roman ce dupa 17 ani... balbaiala a ajuns sa-i placa..asa cum unui detinut incepe sa-i placa inchisoarea.

Alegerile uninominale se vor desfasura aproximativ la fel cu alegerile pentru primarii. Oricum, in majoritatea cazurilor tot nu vor castiga cei obiectiv mai buni, ci aceia care vor avea mai multi bani pentru afise, mitinguri, propaganda la TV, in ziare. Candidatii vor trebui sa cheltuiasca mari sume de bani, iar după alegeri vor cauta sa si-i scoata, cu dobanda.

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alegerile uninominale se vor desfasura aproximativ la fel cu alegerile pentru primarii. Oricum, in majoritatea cazurilor tot nu vor castiga cei obiectiv mai buni, ci aceia care vor avea mai multi bani pentru afise, mitinguri, propaganda la TV, in ziare. Candidatii vor trebui sa cheltuiasca mari sume de bani, iar după alegeri vor cauta sa si-i scoata, cu dobanda.

nu chiar...una este sa-ti nenorocesti tara si alta este sa obtii un avantaj din a-ti face treaba...pana la urma ei nu muncesc pe degeaba[nimeni nu o face] insa din pacate oamenii cred ca noi le facem lor un serviciu daca ii platim..realitatea este ca ei isi prezinta abilitatile si cv-ul iar noi alegem [cel putin teoretic].

cei catre au afaceri cinstite au tot interesul sa dispara coruptia si sistemul clientelar asadar pot sa sustina la randul lor candidati[chiar si independenti].

problema este ca nu cred ca un om normal poate sa ''aleaga'' mai mult de 10-20 de parlamentari de pe o lista....iar restul vor intra la norma :stars:

cel mai bun sistem ar fi fost ca la alegerile ptr primari sa se aleaga reprezentanti locali[in functie de ponderea locuitorilor] astfel incat daca nu si-ar fi facut treaba sa poata fi trasi la raspundere de propriul electorat...dar in discutie este ''vot uninominal'' si nu ''votul ideal''.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

angry_angel, ai intrat invreun partid politic? :stars:

 

sau esti doar cetateanu' turmentat?

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
angry_angel, ai intrat invreun partid politic? :rock:

 

sau esti doar cetateanu' turmentat?

nope.ptr mine politica este o prea mare mizerie...nu cred ca as rezista..eu imi incerc sa-mi fac treaba mea bine..

cred ca aleg cetateanu'turmentat,macar asa o sa am o scuza :offtopic:

pur si simplu ma sperie ideea ca romanii inca nu stiu sa aleaga un lider in functie de ceea ce au nevoie...adica vor castiga populistii si circarii :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...adica vor castiga populistii si circarii :crazy:

 

 

si nu de asta au romanii nevoie? :blink:

 

daca nu, inseamna ca suntem o populatie de masochisti ca numai de`astia ne-am ales :aranjare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cel mai bun sistem ar fi fost ca la alegerile ptr primari sa se aleaga reprezentanti locali[in functie de ponderea locuitorilor] astfel incat daca nu si-ar fi facut treaba sa poata fi trasi la raspundere de propriul electorat...dar in discutie este ''vot uninominal'' si nu ''votul ideal''.

In teorie suna bine, dar in realitate..............

Vezi Bucurestiul: doar primari slabi, e drept ca nici unul nu a fost reales, dar toti au fost pe listele partidelor anti-FSN,PDSR,PSD. Puteau sa puna si ultimul maimutoi, tot ar fi iesit.

Iar la sectoare este cam la fel: cei din sectorul 6 probabil sunt la curent cu "realizarile" lui Poteras, totusi la alegerile viitoare vor alege tot o persoana propusa de partidele anti-PSD, chiar daca este mult mai slaba decat candidatul PSD. A fost doar un exemplu al faptului ca si in cazul unor alegeri uninominale, tot partidul va fi ales si nu omul. Poate peste vreo 50 de ani.....

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In teorie suna bine, dar in realitate..............

Vezi Bucurestiul: doar primari slabi, e drept ca nici unul nu a fost reales, dar toti au fost pe listele partidelor anti-FSN,PDSR,PSD. Puteau sa puna si ultimul maimutoi, tot ar fi iesit.

Iar la sectoare este cam la fel: cei din sectorul 6 probabil sunt la curent cu "realizarile" lui Poteras, totusi la alegerile viitoare vor alege tot o persoana propusa de partidele anti-PSD, chiar daca este mult mai slaba decat candidatul PSD. A fost doar un exemplu al faptului ca si in cazul unor alegeri uninominale, tot partidul va fi ales si nu omul. Poate peste vreo 50 de ani.....

asta fiindca bucurestiul are peste 2 milioane de locuitori si un sg primar...insa daca impartim 23 de milioane (plus sau minus) si le impartim la 400[aprox nr parlamentari] obtinem 57.500 alegatori...cu cat electoratul target este mai mic cu atat responsabilitatea de-al multumi este mai presanta[altfel esti dat la o parte]...in felul acesta orasele mici din romania ar fi reprezentate in parlament intr-o masura potrivita..in felul acesta ar castiga orasele mici[ce s-ar coaliza mai bine] iar liderii de la bucuresti daca nu vor reusi sa scuture praful nepasarii se vor trezi ca nu mai au loc nicaieri.

evident ca este doar o teorie..insa sua functioneaza excelent pe acest sistem si oamenii au o mare incredere in congresul american....asta fiindca ei voteaza oameni[sprijiniti de partide] ce isi cunosc datoria fata de alegatori.

problema este ca in romania candidatii sunt obligatoriu afiliati unui grup....o solutie imposibil de aplicat ar fii fost ca legea electorala sa impuna un plafon de cheltuieli ptr campanii...in felul acesta nemaicontand de cata finantare dispune un partid ci de cum isi administreaza banii de campanie..si de ce mesaj transmite :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In teorie suna bine, dar in realitate..............

Vezi Bucurestiul: doar primari slabi, e drept ca nici unul nu a fost reales, dar toti au fost pe listele partidelor anti-FSN,PDSR,PSD. Puteau sa puna si ultimul maimutoi, tot ar fi iesit.

Nu e chiar aşa. At

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×