Sari la conținut
Forum Roportal
soarele

Ce pot face ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce pot face daca si acum cand suntem impreuna gandim separat??? Fiecare suntem sclavii obiceiurilor si lumii in care am crescut. Ne-am propos sa ne modelam unul pe celalalt astfel incat sa fie bine pentru amandoi. Insa nu am reusit. E drept ca au trecut abia 2 luni juma, dar nu s-au inregistrat decat schimbari in rau ... cel putin eu m-am schimbat in rau ... as zicea chiar in foarte rau ... am ajuns la faza in care nu ma mai recunosc si nu-mi mai pot controla reactiile ... am ajuns sa nu inteleg de ce m-am schimbat ... pentru ce m-am schimbat ... pentru ce ... as vrea sa pot da putin timpul inapoi ... nu, degeaba ... aceleasi greseli as face ... as vrea sa pot opri putin timpul acum pentru ca micul meu creier sa poata gandi in tihna ... dar nu se poate ... as vrea sa merg mai departe, dar neavand timp sa gandesc probabil voi lua iar o decizie proasta ... am nevoie de timp ... e singura nevoie pe care o am acum ... stiu sigur ca el nu se va schimba ... sigur sigur ... de fapt mi-a si zis acest lucru ... el nu se poate schimba si pace ... nu vrea sa se minta ... nu vrea sa se schimbe ... ne-am aruncat vb grele ... eu am vrut sa-i arat realitatea, el ... tot in necunostinta de cauza m-a jignit ... cel putin asa vreau sa cred ... ca nu stie ce a spus ... nu si-a dat seama la suparare ... si am luat asupra mea vinovatia ... de fapt chiar eu sunt vinovata de toate cele ... am facut mutarea fara a ma gandi la efecte secundare ... eu il iubesc ... mult ... dar nu vreau sa-mi bat joc de sentimentele mele in primul rand ... pur si simplu trebuie sa ma respect ... si nici de el nu-mi pot bate joc ... nu mi-am batut joc de nimeni niciodata ... am ajutat cu ce am putut ... daca am avut cu ce ... acum am zis ca renunt pentru ca in urma unor repetate depresii nervoase nu am mai suportat situatia ... chiar nu stiu ce pot face ... am nevoie de multa tihna in gandire ... trebuie sa iau o decizie ... trebuie sa redevin cea de acum catva timp ... dar nu mai stiu cum ... vreau sa nu mai sufere nimeni ... vreau sa iau decizia corecta ... daca el nu se poate schimba ... ce pot face eu pentru amandoi ... nu cred ca sunt in stare ... el chiar zice sa am rabdare cu el ... dar pana cand ... si sa-i arat ce nu e bine sau cand gresete ... oare nu ar trebui sa vada singur? eu nu pot face asta ... pur si simplu ... si as vrea sa ma gandesc mai mult la mine ... imi doresc sa pot face acest lucru ... dar cum ... sunt lipsita de putere acum ... doar Dumnezeu mai este cu mine. atat. si ma rog sa ma lumineze sa iau decizia corecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pot face daca si acum cand suntem impreuna gandim separat??? Fiecare suntem sclavii obiceiurilor si lumii in care am crescut. Ne-am propos sa ne modelam unul pe celalalt astfel incat sa fie bine pentru amandoi. Insa nu am reusit. E drept ca au trecut abia 2 luni juma, dar nu s-au inregistrat decat schimbari in rau ... cel putin eu m-am schimbat in rau ... as zicea chiar in foarte rau ... am ajuns la faza in care nu ma mai recunosc si nu-mi mai pot controla reactiile ... am ajuns sa nu inteleg de ce m-am schimbat ... pentru ce m-am schimbat ... pentru ce ... as vrea sa pot da putin timpul inapoi ... nu, degeaba ... aceleasi greseli as face ... as vrea sa pot opri putin timpul acum pentru ca micul meu creier sa poata gandi in tihna ... dar nu se poate ... as vrea sa merg mai departe, dar neavand timp sa gandesc probabil voi lua iar o decizie proasta ... am nevoie de timp ... e singura nevoie pe care o am acum ... stiu sigur ca el nu se va schimba ... sigur sigur ... de fapt mi-a si zis acest lucru ... el nu se poate schimba si pace ... nu vrea sa se minta ... nu vrea sa se schimbe ... ne-am aruncat vb grele ... eu am vrut sa-i arat realitatea, el ... tot in necunostinta de cauza m-a jignit ... cel putin asa vreau sa cred ... ca nu stie ce a spus ... nu si-a dat seama la suparare ... si am luat asupra mea vinovatia ... de fapt chiar eu sunt vinovata de toate cele ... am facut mutarea fara a ma gandi la efecte secundare ... eu il iubesc ... mult ... dar nu vreau sa-mi bat joc de sentimentele mele in primul rand ... pur si simplu trebuie sa ma respect ... si nici de el nu-mi pot bate joc ... nu mi-am batut joc de nimeni niciodata ... am ajutat cu ce am putut ... daca am avut cu ce ... acum am zis ca renunt pentru ca in urma unor repetate depresii nervoase nu am mai suportat situatia ... chiar nu stiu ce pot face ... am nevoie de multa tihna in gandire ... trebuie sa iau o decizie ... trebuie sa redevin cea de acum catva timp ... dar nu mai stiu cum ... vreau sa nu mai sufere nimeni ... vreau sa iau decizia corecta ... daca el nu se poate schimba ... ce pot face eu pentru amandoi ... nu cred ca sunt in stare ... el chiar zice sa am rabdare cu el ... dar pana cand ... si sa-i arat ce nu e bine sau cand gresete ... oare nu ar trebui sa vada singur? eu nu pot face asta ... pur si simplu ... si as vrea sa ma gandesc mai mult la mine ... imi doresc sa pot face acest lucru ... dar cum ... sunt lipsita de putere acum ... doar Dumnezeu mai este cu mine. atat. si ma rog sa ma lumineze sa iau decizia corecta.

 

dupa doar 2 luni tu ai astfel de ganduri? :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare suntem sclavii obiceiurilor si lumii in care am crescut. Ne-am propos sa ne modelam unul pe celalalt astfel incat sa fie bine pentru amandoi. Insa nu am reusit. E drept ca au trecut abia 2 luni juma, dar nu s-au inregistrat decat schimbari in rau ... cel putin eu m-am schimbat in rau ... as zicea chiar in foarte rau ... am ajuns la faza in care nu ma mai recunosc si nu-mi mai pot controla reactiile ... am ajuns sa nu inteleg de ce m-am schimbat ... pentru ce m-am schimbat ... pentru ce ... as vrea sa pot da putin timpul inapoi ... nu, degeaba ... aceleasi greseli as face ... as vrea sa pot opri putin timpul acum pentru ca micul meu creier sa poata gandi in tihna ... dar nu se poate ... as vrea sa merg mai departe, dar neavand timp sa gandesc probabil voi lua iar o decizie proasta ... am nevoie de timp ... e singura nevoie pe care o am acum ... stiu sigur ca el nu se va schimba ... sigur sigur ... de fapt mi-a si zis acest lucru ... el nu se poate schimba si pace ... nu vrea sa se minta ... nu vrea sa se schimbe ... ne-am aruncat vb grele ... eu am vrut sa-i arat realitatea, el ... tot in necunostinta de cauza m-a jignit ... cel putin asa vreau sa cred ... ca nu stie ce a spus ... nu si-a dat seama la suparare ... si am luat asupra mea vinovatia ... de fapt chiar eu sunt vinovata de toate cele ... am facut mutarea fara a ma gandi la efecte secundare ... eu il iubesc ... mult ... dar nu vreau sa-mi bat joc de sentimentele mele in primul rand ... pur si simplu trebuie sa ma respect ... si nici de el nu-mi pot bate joc ... nu mi-am batut joc de nimeni niciodata ... am ajutat cu ce am putut ... daca am avut cu ce ... acum am zis ca renunt pentru ca in urma unor repetate depresii nervoase nu am mai suportat situatia ... chiar nu stiu ce pot face ... am nevoie de multa tihna in gandire ... trebuie sa iau o decizie ... trebuie sa redevin cea de acum catva timp ... dar nu mai stiu cum ... vreau sa nu mai sufere nimeni ... vreau sa iau decizia corecta ... daca el nu se poate schimba ... ce pot face eu pentru amandoi ... nu cred ca sunt in stare ... el chiar zice sa am rabdare cu el ... dar pana cand ... si sa-i arat ce nu e bine sau cand gresete ... oare nu ar trebui sa vada singur? eu nu pot face asta ... pur si simplu ... si as vrea sa ma gandesc mai mult la mine ... imi doresc sa pot face acest lucru ... dar cum ... sunt lipsita de putere acum ... doar Dumnezeu mai este cu mine. atat. si ma rog sa ma lumineze sa iau decizia corecta.

 

Fiecare suntem sclavii obiceiurilor si lumii in care am crescut.

 

da, dar suntem oameni si nu animale si nu ne lasam condusi de instincte si ... bla bla ... deci, daca vrei ceva lasa educatia in urma si fa ce vrei acum ... nu te agata de trecut daca vrei sa mergi inainte

 

Ne-am propos sa ne modelam unul pe celalalt astfel incat sa fie bine pentru amandoi

 

mare greseala, nu poti schimba pe nimeni decat pe tine insati si daca vrei sa fie bine pentru amandoi nu trebe sa va schimbati ci doar sa va acceptati defectele sau ceea ce nu va convine unul la altul

 

pentru ce m-am schimbat

 

pentru a fi langa el

 

neavand timp sa gandesc probabil voi lua iar o decizie proasta ... am nevoie de timp

 

inainte de actiune e necesara gandirea si meditarea din inima ... timp ai, liniste in cap ai nevoie si asta o faci singura linistindu-te si crezand in Domnul ca va face ce e mai bine pentru tine, tu doar roaga-L si lasa sa curga ...

 

el nu se poate schimba si pace

 

asta sa-ti fie foarte clar

 

eu am vrut sa-i arat realitatea,

 

fiecare om are propria realitate, n-ai cum sa i-o arati tu pe a ta decat partiala si mai ales nu i-o baga pe gat ... fiecare are nevoie de independenta

 

pur si simplu trebuie sa ma respect

 

respecta-te dar o sa ramai ... singura ; multe femei singure au acelasi principiu: trebuie sa se respecte ...

 

vreau sa iau decizia corecta

 

deie Domnul :hi:

 

si sa-i arat ce nu e bine sau cand gresete

 

asta doar Dumnezeu poate face, nu te mai crede Dumnezeul lui, nu mai incerca sa-i controlezi simtirile si reactiile ... lasa-l pur si simplu sa fie cum e!!!

 

o relatie inseamana multa acceptare si rabdare fata de celalalt... inseamna sa ii aprobi ceea ce lui ii place chiar daca tie iti provoaca repulsie ... inseamna sa fgii langa el cand plange si nu sa-l dojenesti ca a gresit ... pur si simplu sa fii prietenul lui si sa-l iubesti asa cum e fara sa incerci sa-l schimbi

 

numa bine ,

Editat de ellla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pot face daca si acum cand suntem impreuna gandim separat??? Fiecare suntem sclavii obiceiurilor si lumii in care am crescut. Ne-am propos sa ne modelam unul pe celalalt astfel incat sa fie bine pentru amandoi. Insa nu am reusit. E drept ca au trecut abia 2 luni juma, dar nu s-au inregistrat decat schimbari in rau ... cel putin eu m-am schimbat in rau ... as zicea chiar in foarte rau ... am ajuns la faza in care nu ma mai recunosc si nu-mi mai pot controla reactiile ... am ajuns sa nu inteleg de ce m-am schimbat ... pentru ce m-am schimbat ... pentru ce ... as vrea sa pot da putin timpul inapoi ... nu, degeaba ... aceleasi greseli as face ... as vrea sa pot opri putin timpul acum pentru ca micul meu creier sa poata gandi in tihna ... dar nu se poate ... as vrea sa merg mai departe, dar neavand timp sa gandesc probabil voi lua iar o decizie proasta ... am nevoie de timp ... e singura nevoie pe care o am acum ... stiu sigur ca el nu se va schimba ... sigur sigur ... de fapt mi-a si zis acest lucru ... el nu se poate schimba si pace ... nu vrea sa se minta ... nu vrea sa se schimbe ... ne-am aruncat vb grele ... eu am vrut sa-i arat realitatea, el ... tot in necunostinta de cauza m-a jignit ... cel putin asa vreau sa cred ... ca nu stie ce a spus ... nu si-a dat seama la suparare ... si am luat asupra mea vinovatia ... de fapt chiar eu sunt vinovata de toate cele ... am facut mutarea fara a ma gandi la efecte secundare ... eu il iubesc ... mult ... dar nu vreau sa-mi bat joc de sentimentele mele in primul rand ... pur si simplu trebuie sa ma respect ... si nici de el nu-mi pot bate joc ... nu mi-am batut joc de nimeni niciodata ... am ajutat cu ce am putut ... daca am avut cu ce ... acum am zis ca renunt pentru ca in urma unor repetate depresii nervoase nu am mai suportat situatia ... chiar nu stiu ce pot face ... am nevoie de multa tihna in gandire ... trebuie sa iau o decizie ... trebuie sa redevin cea de acum catva timp ... dar nu mai stiu cum ... vreau sa nu mai sufere nimeni ... vreau sa iau decizia corecta ... daca el nu se poate schimba ... ce pot face eu pentru amandoi ... nu cred ca sunt in stare ... el chiar zice sa am rabdare cu el ... dar pana cand ... si sa-i arat ce nu e bine sau cand gresete ... oare nu ar trebui sa vada singur? eu nu pot face asta ... pur si simplu ... si as vrea sa ma gandesc mai mult la mine ... imi doresc sa pot face acest lucru ... dar cum ... sunt lipsita de putere acum ... doar Dumnezeu mai este cu mine. atat. si ma rog sa ma lumineze sa iau decizia corecta.

 

 

Este cam devreme sa ceri cuiva sa se schimba.Si oricum intr-o relatie nu ii ceri partenerului sa se schimbe,poti doar sa ii spui ce te deranjeaza,cum vezi tu relatia,cum ai vrea sa fie...dar nu sa spui:"trebuie sa te schimbi".Fiecare trebuie sa se schimbe pentru el si mai apoi ptr ceilalti.Daca vrei sa il aduci la forma pe care o doresti tu sa fie,isi va pierde din naturalete,din felul sau de a fi.Persoanele pe care le iubim trebuie sa le acceptam asa cum sunt cu bune si rele si sa ii sustinem sau sa ii ajutam-cum putem-sa se schimbe singuri-daca asta vor ei,nu noi. (valabil si invers)

Daca dupa 2 luni,tu ai ajuns sa ai depresii,si sa iti pui astfel de probleme-in loc sa va cunoasteti cat mai bine,sa incercati sa va acceptati,sa va bucurati de lucrurile simple,sa va iubiti si sa fiti fericiti.......

 

NEXT.S-ar putea sa nu fie el alesul....

P.S. Dati-va timp oameni buni..de abia aveti 2 luni..sunteti la inceput....pai dupa 2 ani ce veti face????? :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt singura vinovata ... nu i-am impus, nu-i impun si nu-i voi impune niciodata sa faca ceva care nu-i place ... nici lui si nici altcuiva ... oricum nimeni nu ma intelege ... nici macar el ... eu de ce ar trebui sa-l inteleg ... asa ca sa se simta bine toata lumea ... iar de mine ... de mine nu-i pasa nimanui ... sunt cu totii langa mine, dar totusi sunt singura ... nu sunt langa mine decat atunci cand au nevoie de mine ... apoi doar "buna" si "pa" mai exista intre noi ... iar el nici macar nu imi permite sa fac parte din lumea lui ... facem totul impreuna pana intr-un punct cand fiecare o ia pe drumul lui ... sunt ... nici eu nu mai stiu cum sunt ... am nevoie de timp ... sau poate ar fi mai bine sa plecam impreuna cateva zile ... undeva unde sa fim numai noi doi ... sa vorbim deschis si sa ... reusim sa ne intelegem ... dar tot eu sa propun?!? parca imi e frica sa mai deschid gura ... nu stiu ... nu stiu ... nu stiu ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca acordul intr-o problema grea il obtii mai usor daca o prezinti gradat, fara prea multe detalii, ca sa poata spune,,da" la fiecare etapa. Sunt multi cei care au tentatia sa spuna imediat ,,nu" unei prezentari sumare sau sa-i accentueze defectele.

 

Si iar se mai spune ca, de e necesar sa reprosam ceva cuiva, sa incepem cu calitatile lui si apoi cu defectele noastre. :spiteful:

 

Regula de aur: zambeste. Sufletului tau in primul rand. Meriti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt singura vinovata ... nu i-am impus, nu-i impun si nu-i voi impune niciodata sa faca ceva care nu-i place ... nici lui si nici altcuiva ... oricum nimeni nu ma intelege ... nici macar el ... eu de ce ar trebui sa-l inteleg ... asa ca sa se simta bine toata lumea ... iar de mine ... de mine nu-i pasa nimanui ... sunt cu totii langa mine, dar totusi sunt singura ... nu sunt langa mine decat atunci cand au nevoie de mine ... apoi doar "buna" si "pa" mai exista intre noi ... iar el nici macar nu imi permite sa fac parte din lumea lui ... facem totul impreuna pana intr-un punct cand fiecare o ia pe drumul lui ... sunt ... nici eu nu mai stiu cum sunt ... am nevoie de timp ... sau poate ar fi mai bine sa plecam impreuna cateva zile ... undeva unde sa fim numai noi doi ... sa vorbim deschis si sa ... reusim sa ne intelegem ... dar tot eu sa propun?!? parca imi e frica sa mai deschid gura ... nu stiu ... nu stiu ... nu stiu ...

 

rabdare si dragoste ...

 

si respecta regula de aur de mai sus :flowers: si totul va fi bine

 

ps.lumea te intelege dar nu iti poate daceva ce numai la Dumnezeu exista ... in fond fiecare trebe sa aiba grija de el insasi si apoi de ceilalti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca doar dupa doua luni se intampla ce spui, esti sigura ca ceea ce simti este dragoste????? Ma indoisec, poate vad eu altfel problema si sigur este asa. Totusi... dupa parerea mea ... dragostea nu are cum sa te schimbe in rau... asta nu e dragoste.... Poate nu e decat dorinta ta de a fi cu cineva, sau poate a fost un pariu pus cu tine insati sau altcineva... poate ai vrut sa/ti demonstrezi ca il poti avea, iar acum, cand este..... a disparut interesul.... sau cine stie, singura care iti poate raspunde esti TU! Nu trebuie sa te intorci in timp, daca simti cu adevarat ca nu merge, intoarce spatele, trezeste-te pana nu e si mai dureros! Dupa un timp apare obisnuinta, obisnuinta cu .. orice! Te vei obisnui cu jignirile, te vei obisnui cu ceea ce-ti cere, chiar daca nu e bine.... Nu vreau sa ii iau locul doctorului Andrei :o: dar, incearca sa pleci undeva, mai departe sau sa nu te intalnesti cu el o perioada. Vezi ce se intampla, sigur ceva bun, parerea mea....

Relatii de genul asta nu duc la nimic bun. Nu pot duce, chai daca uneori sunt neintelegeri intre doi parteneri terbuie sa fie cat mai rare si sa faca impacarea cat mai dulce. Dar ea, impacarea, nu poate fi <dulce> dupa ce arunci o ploaie de jigniri....

Mai reflecta, si revino cu o veste buna, oricare ar fi ea!!

__________________________________

 

ORICAT DE GREA TI SE PARE IN UNELE MOMENTE......., VIATA MERITA TRAITA!.....POATE DOAR SI NUMAI PENTRU FARAMA DE ZAMBET CU CARE ITI RETRAIESTI AMINTIRILE!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... iar el nici macar nu imi permite sa fac parte din lumea lui ...
Intra tu in lumea lui,cu bocancii....s-ar putea sa-i placa asta...si sa vrea asta...

 

Cand iubesti,e imposibil sa nu gasesti cheia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... m-am schimbat in rau nu fata de el, ci fata de ceilalti ... ii acord toata atentia mea si aici cred ca am gresit ... il fac sa se simta bine, iar lui ii cresc cornitze si se comporta ca un copil ... chiar nu mai stiu cum sa procedez ... nu poate fi si el matur ... face totul doar ca sa fie facut de el, dar nu se concentreaza deloc la ceea ce trebuie sa faca ... si bineinteles ca strica ... vreau sa pot sa mai am rabdare ... vreau sa vada singur ceea ce trebuie facut ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×