Sari la conținut
Forum Roportal
geo3029

Dragoste sau obisnuinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma intrebam daca dupa o anumita perioada de timp cei 2, El si Ea stau impreuna din dragoste sau din obisnuinta de a avea pe cineva pe care il/o cunoaste .

Sunt unii pentru care dragostea dureaza tot restul vietii , dar se mai intampla ca in timp dragostea sa isi piarda din intensitate si sa intrevina obisnuinta .

E posibil sa stai cu cinvea doar din obisnuinta ?

Oricum ce am postat aici sunt doar pareri personale. Voi ce ziceti ? :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Obisnuinta apare atunci cand cei doi uita sa-si mai dedice timp, uita sa se alinte, uita sa se iubeasca....devine asa, o chestie de rutina. Cred ca mai toate cuplurile trec prin asta la un moment dat. Important e sa-si dea fiecare seama cand ceva nu mai e in regula si sa ia masuri.

Dragostea trebuie intretinuta.

 

Si da, dupa 7 ani inca il mai iubesc de nu mai pot :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
posibil sa fie si obisnuinta, poate si obisnuinta combinata cu percepte morale (mai ales daca au si copii) ... cred ca difera de la caz la caz :flowers:

 

 

Ai dreptate ca depinde de la caz la caz dara daca iubirea moare la un moment dat se poate trai impreuna numai din obisnuinta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate ca depinde de la caz la caz dara daca iubirea moare la un moment dat se poate trai impreuna numai din obisnuinta ?

posibil. din cazurile pe care le stiu eu, nu e vorba doar de obisnuinta, ci si din cauza copiilor.

iar in cele in care copii au plecat deja la casa lor ... cred ca a ramas doar obisnuinta si ideea ca la varsta aia (inaintata) n-are sens o despartire.

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate ca depinde de la caz la caz dara daca iubirea moare la un moment dat se poate trai impreuna numai din obisnuinta ?

 

 

Iubirea nu moare , in general cu trecerea vremii ea se metamorfozeaza in obisnuinta !

 

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, daca stau impreuna din obisnuinta eu zic ca isi vor cauta iubirea in alta parte si le va fi greu sa faca pasul despartirii pentru ca intervine obisnuinta care-i impiedica.

 

Dar totusi sa treiesti din obisnuinta mintindu-te ca traiesti o poveste de dragoste e cam aiurea pentru ca treiesti in minciuna zi de zi. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi, daca stau impreuna din obisnuinta eu zic ca isi vor cauta iubirea in alta parte si le va fi greu sa faca pasul despartirii pentru ca intervine obisnuinta care-i impiedica.

 

Dar totusi sa treiesti din obisnuinta mintindu-te ca traiesti o poveste de dragoste e cam aiurea pentru ca treiesti in minciuna zi de zi. :flowers:

Da, dar te-ai gandit vreodata ca pe unii rutina zilnica ii face sa nici nu-si dea seama ca iubirea lor s-a transformat in obisnuinta?

Si pe de alta parte, sunt muuuuulte cupluri care se multumesc cu putin si la care le convine situatia. Important e sa nu fie singuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu vor sa fie singuri pot sa-si gaseasca pe altcineva care le poate alunga singuratatea dar in acelasi timp le poate oferi si iubire no ?

 

Ma gandesc ca e cam greu sa traiesti din obisnuinta cu cineva care nu-ti mai ofera nimic altceva decat convietuire.

Astept cu interes parerile voastre, poate fce m un pic de lumina in dilema asta intunecoasa. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca nu vor sa fie singuri pot sa-si gaseasca pe altcineva care le poate alunga singuratatea dar in acelasi timp le poate oferi si iubire no ?

 

Ma gandesc ca e cam greu sa traiesti din obisnuinta cu cineva care nu-ti mai ofera nimic altceva decat convietuire.

Astept cu interes parerile voastre, poate fce m un pic de lumina in dilema asta intunecoasa. :o:

 

 

Sunt de acord cu tine.Daca stai cu cineva doar din obisnuinta iti irosesti inutil timpul,si nu faci decat sa vezi cum viata trece pe langa tine.Eu cred ca cei care stau din obisnuinta au pierdut cam destul de mult din frumusetea vietii,si isi irosesc l o perioada de timp in care ar pute sa faca altceva care sa ii faca fericiti.Ma indoiesc ca o relatie "goala,seaca"(nu gesesc un alt cuvant pentru a defini o relatie "din obisnuinta"),fara continut-ca sa zic asa-poate face pe cineva fericit.

Prefer singuratatea decat sa stau cu o persoana doar din obisnuinta,sau ,dupa cum ar spune unii:"in lipsa de altceva mai bun"...

 

Atunci cand s-a instalat obisnuinta,dragostea a murit de mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×