Sari la conținut
Forum Roportal
maiia

Am nevoie de un raspuns va rog!(de preferat din partea unui membru avocat daca nu e cu suparare)

Postări Recomandate

Am o prietena (casatorita) plecata in strainatate si are doi copii! A aflat ca are cancer si doctorii nu ii mai dau sanse de supravietuire mai mult de cateva luni. M-a rugat sa ma interesez daca este posibil si este valabil in fata legii un act facut la notariat prin care ea dupa moarte isi da drepturile de tutore (mama) parintilor ei (dupa experienta casatoriei sotul -strain, nu ar fi in stare sa creasca si sa educe copii dupa moartea ei. Este legal un astfel de act (aici sau in strainatate)? Parintii ei ar putea cere prin act judecatoresc dreptul de a lua copii in custodie?

 

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o prietena (casatorita) plecata in strainatate ...

 

In ce tara este prietena ca cere sfat legal asa de mana a doua ??? In mijlocul Saharei undeva ???

 

Daca mai are de trait sa mearga in viata in fata justitiei si sa se rezolve situatia, insa ma tem ca ea n-are cuvint fiind de alta natie si femeie sau ceva asemanator.

 

Daca ea nu stie sa se apere in acea tara straina, ce sanse au parintii ei sa faca dreptate dupa ce ea nu mai exista !!! bazat peun document sau numai vorbe ?!?!? Parintii ei cunosc limba tarii respective ???

 

Autoritatile recunosc dorinte sotiei din spatele sotului si al familiei sale ???

 

De ce nu merge de Craciun acasa cu copiii in Romania ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, mi-a cerut sa o ajut, si cu ocazia asta m-am adresat si voua

Am sa cer mai multe detalii

 

Editat de maiia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, mi-a cerut sa o ajut, si cu ocazia asta m-am adresat si voua

Am sa cer mai multe detalii

Am vazut un film american :dupa moartea sotului copii au ramas cu mama normal, iar parintii sotului au dat in judecata sotia fiului lor sa castige copii, considerand-o incapabila sa educe copii ( au acuzat-o ca ar fi depravata si drogata cu toate ca nu era adevarat). In cele din urma bunicii au luat copii, iar cand primul copil a implinit varsta de 12 ani, acesta a optat sa locuiasca cu mama .S-au rejudecat si mama a recastigat copii

 

Mi-a venit si mie in minte varianta asta!

Ea locuieste in Brazilia .

Nu stiu de ce nu vine de Craciun, poate are de gand cine stie

:) am vazut si io multe filme :) :)

 

in tribunal lucrurile stau cu totul altfel ca la holywood stii 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) am vazut si io multe filme :) :)

 

in tribunal lucrurile stau cu totul altfel ca la holywood stii 8)

Mai ales că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o prietena (casatorita) plecata in strainatate si are doi copii! A aflat ca are cancer si doctorii nu ii mai dau sanse de supravietuire mai mult de cateva luni. M-a rugat sa ma interesez daca este posibil si este valabil in fata legii un act facut la notariat prin care ea dupa moarte isi da drepturile de tutore (mama) parintilor ei (dupa experienta casatoriei sotul -strain, nu ar fi in stare sa creasca si sa educe copii dupa moartea ei. Este legal un astfel de act (aici sau in strainatate)? Parintii ei ar putea cere prin act judecatoresc dreptul de a lua copii in custodie?

 

Va multumesc

 

Pai cred ca mai de folos ar fi ca prietena ta sa se intereseze de legislatia tarii respective. mai ales daca e casatorita cu respectivul si copiii au cetatenia acelei tari. Vorba lui Harald, nu isi poate lasa copiii prin testament cui vrea ea.....

 

In Romania, doar daca tatal isi neglijeaza si/sau puen in pericol copii se poate cere plasamentul lor la bunici. (zic din teorie)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×