Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Nicolae Teslea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu credeam ca Nicolas Tesla a fost polonez.

 

:friends: E trist ca sunt multi romani care au facut inventii...cruciale,pentru omenire dar din motive diverse,nu au primit si recunoasterea meritata!

Romania,bate recordul in nerecunoasterea "valorilor" sale...

Citisem undeva,cu foarte mult timp in urma ca Nicolae Teslea a fost in realitate,parintele pc-ului de azi...americanii,fiind dupa el....

Ca si in cazul lui Mirahorian... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este adevarat cu PC ,ce legatura are Tesla cu ...computerele..niciuna.

asa daca vb de Romani ,Coanda ar fi cel mai nimerit ,fara el nu mai erau supersonicele... :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu credeam ca Nicolas Tesla a fost polonez.

 

pai ... polonez a si fost, cel putin in acte si-n suflet...

 

istro-romanii ... au fost uitati de toti, ca si celelalte ramificatii vlahe !

 

nimeni si nimic nu ne indreptateste sa ne arogam drepturi asupra originii lui Tesla !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi -am amintit ca si eu am un magnetofon ..Tesla .da ,cu lampi. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tesla e considerat de multi cel mai important inventator roman

ce credeti e adevarat?

nu ,de ce ar fi..?

:friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cele mai multe inovatii atribuite lui tesla erau si sunt atat de surprinzatoare , incat nu au fost luate-n seama.

exemple sunt prea multe

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

informatii de pe google :

 

"Era istro-roman de origine si il chema Nicolae Teslea

 

Marele savant si inventator Nicolae Teslea (Nikola Tesla) s-a nascut in noaptea de 9 spre 10 iulie 1856, ca fiu al preotului ortodox Milutin Teslea si al Gicai Mandici. Familia tatalui era de graniceri antiotomani, in fostul imperiu austro-ungar.

 

Numele initial de familie era Draghici, dar el a fost inlocuit in timp, prin porecla de Teslea, dupa meseria transmisa in familie, de dulgher (teslari). Tatal lui Nicu Teslea (Tesla) a mai avut un frate, Iosif, militar de cariera, care dupa absolvirea scolii de ofiteri a predat matematica in diferite scoli militare, ca pana la urma sa ajunga profesor la Academia de Razboi din Viena. Tatal lui Teslea, initial, si el elev la scoala militara, si-a schimbat repede profesia, trecand la seminarul teologic, devenind preot ortodox in 1845, cand s-a insurat cu Gica. Biserica in care a slujit initial parintele Teslea se gasea in comuna Similian, la poalele muntilor Velebiti, acoperiti de paduri de stejar, fag si corn, in provincia Lica, cu centrul la Gospici, unde a fost transferat si parintele.

 

Henri Coanda il prezinta pe marele inventator Tesla ca roman banatean din Banatul sarbesc, dar realitatea era ca prietenul sau Nicolae era istro-roman din Croatia. Provincia Lica era locuita compact de istro-romanii morlaci, inca din sec. XV-XVI. Gospici se afla la cativa kilometri de tarmurile Marii Adriatice, iar satul Similian la 12 km de Gospici, satul fiind patria lui Tesla, Teslea, Tesla. "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×