Sari la conținut
Forum Roportal
empor

Misdiagnosed

Postări Recomandate

Am 18 ani, dar evenimentul despre care vă relatez mi s-a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce as putea crede, mai mult ca sigur ca acest diagnostic ti-a dat viata peste cap, cel putin pt o buna bucata de timp.

 

Acest diagnostic gresit da dovada de proasta pregatire profesionala a respectivilor psihoterapeuti si incapacitatea lor de a trata un pacient.

 

Tu poti oricand sa-i dai in judecata pentru malpraxis. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Să-i dau

Editat de MHortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mihai,

Cred ca ai trecut prin situatii dificile si ai avut nevoie de intelegere si ajutor pe care nu le-ai primit.

Cred ca nici acum nu ti-ar strica un sprijin de specialitate adecvat ca sa scapi de trauma diagnosticelor "la plesneala" si pentru alte rani care ti-au mai ramas.

Povestea erorilor de diagnostic nu este incredibila. In America s-a facut un experiment: cateva persoane printre care si jurnalisti s-au prezent la camera de garda a unui spital simuland simptome de schizofrenie (atat cat pot fi simulate). Au fost toti internati, au primit tratament si au inceput sa se comporte normal. Tot ceea ce faceau era explicat de personalul spitalului prin prisma diagnosticului de schizofrenie. Un "bolnav" isi nota ce se petrece si un medic le arata studentilor ca este un comportament "tipic" pentru schizofren.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu totii avem uneori probleme emotionale, asta nu inseamna ca suntem nebuni...

Da, ai dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, ai dreptate.

 

Cred ca e groaznic ce ti s-a intamplat si nu ma mai mira nimic. M-am plimbt pe la toat spitalele din Bucuresti luni de zile pana ce o cunostinta studenta la medicina mi-a spus ca am simptome de anxietate generalizata si tulburare de panica. Partea proasta e ca ajungi la niste psihiatri (la care din fericire nu am ajuns) care te indoapa cu tot soiul de medicamente pana ce ajungi leguma. Parerea mea este ca majoritatea medicilor din Romania sunt nu numai de o incompetenta crasa (in schimbul careia au mereu pretentii la spagi grase), dar nu au nici macar un minimum de umanism. Cunoastem cu totii atatea povesti incat s-ar scrie romane de groaza cu sistemul sanitar romanesc. Cu procesele de malpraxis, nu stiu ce sa spun, dar cred ca tre sa ai nervii de otel. Pana acum nu am auzit nici un medic care sa faca inchisoare sau sa i se interzica sa practice medicina pentru malpraxis. Nu stiu cum se face, dar scapa toti, chiar daca din cauza lor mor oameni. Oricum, cel mai sanatos pentru nervii tai este probabil sa accepti starea de lucruri. Incearca terapia cu un psiholog, poate te va ajuta sa nu te mai afecteze ce s-a intamplat. Dar nici cu astia nu bag mana in foc, ca deja am auzit prea multe. Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, stiu ca topicul tau e postat de mult dar am dat de el in alt topic si nu ma pot abtine sa nu-ti spun ca am picat pe spate de cata nebunie a fost in capul medicilor alora care te-au consultat.

Bai, pai ar merita sa fie dati la presa si sa li se retraga dreptul de practica - si inca e prea putin!!!! Mai mama, pai daca tu nu ai vrut sa spui motivele pentru care ai vrut sa faci aia, e clar ca lumina zilei ca era ceva serios la mijloc. Adica gestul nu era de om nebun ci de om cu o problema serioasa pe care nu stie sa si-o rezolve si trebuia sa te trimita la un terapeut.

 

Cand e vorba de medici in Romania exista o singura solutie: sa vezi cel putin 7-8. Eu am avut 2 probleme medicale diferite si tampesc cand imi aduc aminte ca au tinut cam 10 ani fiecare pentru ca cei 8, respectiv 7 medici pe care i-am vazut nu au stiut nici unul ce sa-mi faca! Abia al 9-lea, respectiv al optulea mi-au spus ce am si ce trebuie facut (niste lucruri simple, by the way). Da iti dai seama cat am innebunit pana atunci?!

 

Bafta si daca mai ai astfel de probleme, ia-ti o pereche de pantofi rezistenti si pleaca la cautat medici buni. Din 10, o fi vreunul care sa simti ca te intelege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mihai,

Cazul tau mi se pare interesant,dar ma gandeam si eu :Oare ce anume di comportamentul tau ia sugerat DR diagn de schizofrenie?

Apoi spui ca ai fost la mai multe spitale renumite si acolo medicii si psihologii au ajuns la concluzia ca ai alte diagnostice, deci ceva din comportamentul tau era atipic.

Apropo la Botosani este doar un singur medic?

Ai fost vazut si de psiholog pt ca eu stiu ca se fac ambele examene?

Chiar sunt curioasa mie mi se pare ciudat ce ti sa intamplat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×