Sari la conținut
Forum Roportal
mrmyagi

Analize medicale - Interpretari rezultate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

VSH 1ora- 3 Sediment - rare celule spilateliale plate,1-2 leucocite/camp rare microcristale de oxalati de calciu,rare celule levurice.

VSH 2 ore- 6

glicemie-92

proteina C reactiva - pozitiv++

colesterol-257

trigliceride-101

uree serica-21

creatinina-0,84

acid uric-3,6

calciu seric total-9,58

Examen complet urina

bilirubina-negativ

urobilinogen-normal

corpi cetonici-negativ

acid ascorbic-negativ

glucoza-normal

proteine-negativ

hematii-negativ

pH - 6(VN 5-9)

nitriti-negativ

leucocite-25 leu/ul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

reiese cam ce iti spune medicul

 

in tabelul pe care l-am primit eu la analize am si valorile normale: iata limitele pentru femei (la barbati sunt usor diferite)

 

glicemie-92 >>>>>>>>>>>>>>> 70-120

colesterol-257 >>>>>>>>>>>>> 120-220

trigliceride-101 >>>>>>>>>>>>> 35-135

creatinina-0,84 >>>>>>>>>>>>> 0.7-1.2

acid uric-3,6 >>>>>>>>>>>>>>> 2.3-6.1

calciu seric total-9,58 >>>>>>>>> 8.4-10.2

 

bilirubina-negativ

urobilinogen-normal

corpi cetonici-negativ

acid ascorbic-negativ

glucoza-normal

proteine-negativ

hematii-negativ

nitriti-negativ

>>>>>>>>>>>> ce e normal si negativ e de bine!

 

 

 

 

VSH 1ora- 3 Sediment - rare celule spilateliale plate,1-2 leucocite/camp rare microcristale de oxalati de calciu,rare celule levurice.

VSH 2 ore- 6

proteina C reactiva - pozitiv++

uree serica-21

pH - 6(VN 5-9)

leucocite-25 leu/ul

aici nu stiu

 

 

 

se observa colesterol marit

atentie la prajeli!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma numesc Mihaela si am 22 de ani.Acum cateva zile am facut niste analize de rutina.Pe fisa cu rezultate erau ingrosate unele .Acestea sunt:

fIBRINOGEN 428mg/dl

ASLO 400UI/ml

Limfocite 43%

Colesterol 131 mg?dl

Trigliceride 44.2 mg/dl

Va rog daca stiti ce inseamna help me.Stiu doar ca nu sunt intre valorile normale.

am incercat sa aflu ceva pe net dar ceatza a fost rezultatul help me pls...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, analizele astea ti le citeste medicul de familie, ai stat atatea zile si nu te-ai dus sa vezi ce inseamna? ....

 

Stai ca intreb la soacra mea, a lucrat in domeniu...

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma numesc Mihaela si am 22 de ani.Acum cateva zile am facut niste analize de rutina.Pe fisa cu rezultate erau ingrosate unele .Acestea sunt:

fIBRINOGEN 428mg/dl

ASLO 400UI/ml

Limfocite 43%

Colesterol 131 mg?dl

Trigliceride 44.2 mg/dl

Va rog daca stiti ce inseamna help me.Stiu doar ca nu sunt intre valorile normale.

am incercat sa aflu ceva pe net dar ceatza a fost rezultatul help me pls...

 

Nu ma pricep, dar stiu sigur ca aslo e normal cred vreo 200, iar daca e mai mare inseamna ca e o infectie undeva. Dar cred ca poti gasi si pe net cate ceva, hai ca incerc si eu sa caut. :drag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ASLO e mare, are de-a face si cu reumatismul.

 

Fibrinogenul cica e normal, limfocitele la fel. De restul nu mi-a zis :drag:

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intra pe www.analizemedicale.com si www.sanatateata.com. Eu am gasit cam asa:

1. Fibrinogen: normal e intre 200 si 400. Deci e foarte putin crescut, doar la valori de peste 500 indica boli infectioase sau reumatism articular acut (dar nu e cazul)

2. ASLO - normal: 160-200. Cand e peste 200 indica o infectie cu streptococ (chiar daca streptococul nu mai e prezent in organism).

3. Limfocite - n-am gasit inca procentul normal :yes:

4. Colesterol: normal-120-260, asa ca al tau e putin crescut. Cauzele pot fi mai multe. Cel mai des, ori din alimentatie ori sintetizeaa organismul.

5. Trigliceride - normal: 50-150. Sunt scazute. Au rol energetic, dar nu exista referiri la ce ar insemna scaderea lor, probabil un organism mai slabit.

 

Dar mergi la medic, ca doctorul stie sa le coreleze pe toate, asa n-ai cum sa iti dai seama. Nu intra in panica pentru ca nu ai de ce :drag: sanatate ! :flirt:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intra pe www.analizemedicale.com si www.sanatateata.com. Eu am gasit cam asa:

1. Fibrinogen: normal e intre 200 si 400. Deci e foarte putin crescut, doar la valori de peste 500 indica boli infectioase sau reumatism articular acut (dar nu e cazul)

2. ASLO - normal: 160-200. Cand e peste 200 indica o infectie cu streptococ (chiar daca streptococul nu mai e prezent in organism).

3. Limfocite - n-am gasit inca procentul normal :(

4. Colesterol: normal-120-260, asa ca al tau e putin crescut. Cauzele pot fi mai multe. Cel mai des, ori din alimentatie ori sintetizeaa organismul.

5. Trigliceride - normal: 50-150. Sunt scazute. Au rol energetic, dar nu exista referiri la ce ar insemna scaderea lor, probabil un organism mai slabit.

 

Dar mergi la medic, ca doctorul stie sa le coreleze pe toate, asa n-ai cum sa iti dai seama. Nu intra in panica pentru ca nu ai de ce :bear: sanatate ! :doh:

 

Multumesc mult..

Mi-a trecut sperietura.problema era ca valorile de referinta de la laborator erau altele decat cele gasite pe site-ul www.analizemedicale.ro.Mersi mult.Poate mai vvb..pupici si mersi ink o data.

 

Da, ASLO e mare, are de-a face si cu reumatismul.

 

Fibrinogenul cica e normal, limfocitele la fel. De restul nu mi-a zis :P

Stiam de problema cu reumatismul..Asta se rezolva.RETARPEN la greu:)Multumesc si mai vb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

In data de 21.02.2007 seara, a inceput sa ma doara foarte tare piciorul ,dimineata cand m-am trezit am constatat o umflatura,dureroasa in zona inghinala pe partea dreapta.Ca orice femeie, m-am dus la un control ginecologic si de acolo am fost trimisa la un chirurg deoarece ,d-na doctor mi-a spus ca nu este o problema ginecologica.In urma analizelor am primit un antibiotic,,CEFALEXINA,, si un unguent,,diclofenac,,pentru dureri.Chirurgul mi-a spus ca am un ,ganglion,,.Mi se pare cam putin, sa iau doar un antibiotic.Nu ma indoiesc de rezultatul si tratamentul primit dar, vreau un sfat.Mentionez ca in famile, mama mea a avut ,,TBC ganglionar,,.

Am sa atasez buletinul de analize medicale si va rog ,un sfat.

Multumesc.

post-83614-1172493344_thumb.jpg

post-83614-1172493368_thumb.jpg

Editat de ramona1970

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×