Sari la conținut
Forum Roportal
Chris_P

Calitate servicii consulare romanesti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Apelez la persoanele care vor sa-mi dea o mana de ajutor pentru un studiu ce va fi inclus intr-o teza de doctorat orientata pe domeniul serviciilor consulare. In acest scop a fost realizat un formular de sondaj de opinie, care se gaseste la urmatorul link:

 

http://www.formulareonline.ro/form.php?id=9494

 

Fac mentiunea ca sondajul este complet anonim, nu se cer nici un fel de date personale, nici macar email... Are 26 de intrebari, majoritatea cu optiuni prestabilite de raspuns, facil de completat in 2-3 minute.

Cu cat sunt mai multe raspunsuri, cu atat se poate desprinde o imagine mai reala a raportului cerere/oferta in domeniul consular, ca si a mediului de lucru.

Multumesc anticipat celor care vor raspunde apelului si as ramane indatorat daca va fi adus la cunostinta si altor persoane (prieteni, rude), indiferent de tara de rezidenta.

 

:friends:

Cristi P.

Editat de BlueS
Edit font.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

teza de doctorat orientata pe domeniul serviciilor consulare.

 

Cine vrei sa creada asta??? In plina age al informatiei on-line abia ai scos un formular comunist gasit pe undeva cu intrebari de copil retardat. Pe baza asta vrei doctorat???

Azi se cunoaste cine a scris ce pe un computer, nu ne garanta nimic, dar cel mai important concept ai uitat sau habar n-ai ca nu se merge personal la consulate decat cu anumite probleme si la timp bine stabilit ... dar si atunci nu ne imbaracam cu catel si purcel ca

n-avem unde le lasa. Ma asteptam si la intrebarea: Cati bani aveti???

Intrebarile trebuie sa fie variate, nu de cate ori mergeti la ambasada: 1 data, de 2X ci cateodata, frecvent sau deloc dar cine a tocmit nu e de pe lumea asta se vede clar, atunci inca Ambasada era eveniment de zile mari cu palarii cilindrice pe cap si baston. Distantele in km ... insa majoritatea care se duc la ambasade masoara in miles distantele, dar avem o noua metoda de folosit sau de oferit servicii diplomatice, prin computer sau vine consului la noi decat mergem noi la ei!!! sau noi mergem acasa si e mai economic.

Ma gandesc cum e formularul, asa-s si serviciile, deci ma lipsesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrei sa creada asta??? In plina age al informatiei on-line abia ai scos un formular comunist gasit pe undeva cu intrebari de copil retardat. Pe baza asta vrei doctorat???

Azi se cunoaste cine a scris ce pe un computer, nu ne garanta nimic, dar cel mai important concept ai uitat sau habar n-ai ca nu se merge personal la consulate decat cu anumite probleme si la timp bine stabilit ... dar si atunci nu ne imbaracam cu catel si purcel ca

n-avem unde le lasa. Ma asteptam si la intrebarea: Cati bani aveti???

Intrebarile trebuie sa fie variate, nu de cate ori mergeti la ambasada: 1 data, de 2X ci cateodata, frecvent sau deloc dar cine a tocmit nu e de pe lumea asta se vede clar, atunci inca Ambasada era eveniment de zile mari cu palarii cilindrice pe cap si baston. Distantele in km ... insa majoritatea care se duc la ambasade masoara in miles distantele, dar avem o noua metoda de folosit sau de oferit servicii diplomatice, prin computer sau vine consului la noi decat mergem noi la ei!!! sau noi mergem acasa si e mai economic.

Ma gandesc cum e formularul, asa-s si serviciile, deci ma lipsesc.

 

O-ho-ho... domnule Orhidee....sau mai bine domnule Gica-contra... formular comunist????!!! Inseamna ca habar nu ai cum se faceau pe atunci acele servicii consulare... erau interogatorii! Cat despre "copil retardat", poate ai buna cuvinta sa-mi explici la ce te referi...nu de alta, dar se pare ca ai cunostinte temeinice in domeniu si poate ne impartasesti si noua din ele...

In anunt am facut remarca anonimitatii participarii. Ai gasit cumva in formular vreo intrebare care cerea date personale (nume, prenume, CNP, adresa, telefon, etc.)? Ai impresia ca nu am alceva mai bun de facut decat politie pe internet sa vad cine si de unde scrie (eventual de pe ce calculator, cu ce SO)? Sunt altii care au timp si chef de asa ceva, eu nu!

Si fiindca ai adus vorba: chestionarul NU se adreseaza celor care NU au avut vreo treaba in ambasada/consulat! Iar cu "timpul stabilit" las-o mai moale.... mergi o data acolo si intreaba-i pe cei aflati in sala de asteptare daca i-a chemat cineva in ziua aceea (ce exceptia serviciilor obligatoriu preprogramate, cum este depunerea cererii pentru un pasaport nou)....

Iar chestia cu "miles" e tare! Daca nu ai puterea sa intelegi ca pentru a face comparatii intre rezultatele mai multor teste de pe tot globul trebuie folosita o unitate de masura unitara ("intamplator" aleasa din Sistemul Metric international)...inseamna ca ori nu poti sa faci o simpla operatie matematica, ori mesajul nu era pentru tine si puteai elegant sa treci mai departe (citeste povestea cu Oblio... o sa te ajute sa intelegi..).

Propunerile cu servicii intocmite prin computer sau sa vina consulul acasa la petent nu sunt imposibile, dar exista DOAR in conditii speciale si numai pentru anumite servicii, care NU fac obiectul unui sondaj de masa. Sa generalizezi asa ceva la toate serviciile dovedeste o ruptura de realitate sau imi intareste convingerea ca nu ai fost vreodata la o ambasada sau consulat. Iti doresc sa-ti rezolvi problemele ca si pana acum, ducandu-te direct in tara, dar lasa-i pe altii sa aiba opiniile lor asupra eficientei sau economicitatii...

In final, replica ca te lipsesti de servicii consulare din cauza unui chestionar seamana cu povestea in care s-a suparat vacarul pe sat (daca nu o stii, caut-o pe internet)....

Ma astept la o replica "usturatoare", dar nici eu nu sunt carpa de sters la c*r...mai vorbim...

O zi buna tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am completat chestionarul,dar am o mentiune.Am bifat pe experientele din anii trecuti,nu prea placute din nefericire.Dar stiu ca in ultimii aproximativ 6 ani,nu s-au schimbat cu nimic conditiile la colsulatul de aici.

 

PS:Poate totusi terminati cu cearta,chiar nu e cazul si nici locul.

Apreciez cu adevarat pe cineva care vine cu observatii constructive. Nimeni nu s-a nascut intelept si de aceea nu are dreptul de a se situa ostentativ "deasupra" altuia. Daca o face, o face asumandu-si riscul unui raspuns pe masura...

Multumesc pentru timpul acordat completarii chestionarului. ACESTA era si scopul: impartasirea unei experiente diverse (si cand zic diverse inseamna DIVERSE!) privind serviciile consulare romanesti, de oriunde din lume.

Iata: se poate si asa! Vreti sa discutam pe teme consulare? Cu cea mai mare placere! Divergenta de opinii sau exprimarea unor opinii opuse se poate face prin cuvinte amabile si respect reciproc.

...chiar mi-as dori sa putem discuta pe o asemenea tema...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×