Sari la conținut
Forum Roportal
Ovi1108

Ce-ar fi daca pe toate buletinele de vot am avea o rubrica speciala...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Voi incerca sa introduc o idee in cadrul acestui forum pentru a obtine un "feedback" referitor la o problema cu care se confrunta din ce in ce mai multi oameni de o buna perioada de timp.Nu stiu cat de originala este ideea sau daca a mai fost dezbatuta aici sau pe vreunul din forumuri,de aceea imi cer scuze in cazul in care va trebui sa va spuneti,inca odata parerea,referitor la acest subiect.Bun...acum sa va spun despre ce e vorba:

Din ceea ce vedem in jurul nostru putem trage concluzia ca foarte multa lume isi pierde interesul de a-si exprima votul.Majoritatea oamenilor care nu doresc sa voteze o fac(sau mai bine spun...nu o fac) pentru ca nu considera ca vreunul din candidati merita votul lor.De aceea propunerea mea,este ca pe toate buletinele de vot(inafara de cazul unor referendumuri)sa se introduca o rubrica speciala "Nu optez pentru nici unul dintre candidati" iar oamenii respectivi sa poata puna stampila pe acea rubrica fara a le fi anulat votul.Initial multa lume ar putea spune ca avem deja "optiunea" aceasta,prin anularea votului.Dar nu consider normal ca cei ce doresc sa-si exprime o opinie clara,prin anularea votului lor,sa fie bagati in aceeasi "oala" cu cei analfabeti,handicapati sau pur si simplu...pusi pe glume.

Consider ca astfel se vor avea posibilitatea foarte multi oameni sa-si exprime opinia CLARA ca cei ce li se pun in fata nu le reprezinta interesele,iar la numararea voturilor(si cu siguranta for fi mult mai multe) sa se citeasca procentul celor ce au optat pentru aceasta varianta.Va fi o forma de protest impotriva unei clase politice rupta de interesele celor ce ar trebui sa-i reprezinte si de asemenea un semnal de alarma pentru politicieni.

Ma gandesc ca,in functie de cati de multi oameni vor dori sa facem acest lucru,sa putem merge mai departe cu o petitie si ...cine stie?!Astept cu foarte mare interes parerea voastra :)

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inutil. 80% au votat pentru parlament unicameral si 300 de parlamentari iar dictatorul Basescu nu este de acord cu asta.

Editat de marinaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inutil. 80% au votat pentru parlament unicameral si 300 de parlamentari si dictatorul Basescu nu este de acord cu asta.

Imi cer scuze,poate n-am fost destul de clar prin ceea ce am scris,dar spuneam ca referendumurile(cazul la care te referi tu) nu pot avea o astfel de rubrica...pentru ca acolo avem numai doua optiuni(...din pacate) "da" sau "nu".In cazul unor alegeri insa....e cu totul altceva,iar acolo consider ca putem face asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aceea propunerea mea,este ca pe toate buletinele de vot(inafara de cazul unor referendumuri)sa se introduca o rubrica speciala "Nu optez pentru nici unul dintre candidati" iar oamenii respectivi sa poata puna stampila pe acea rubrica fara a le fi anulat votul.

Un proces de votare, are ca scop alegerea unor oameni care să administreze resursele unor comunităţi, dintr-o mulţime de alţi oameni. Dacă unul dintre candidaţi primeşte votul, adică încrederea celor mai mulţi alegători, atunci acela va administra resursele.

 

Acesta e scopul unui scrutin: alegerea cuiva.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca astfel se vor avea posibilitatea foarte multi oameni sa-si exprime opinia CLARA ca cei ce li se pun in fata nu le reprezinta interesele,iar la numararea voturilor(si cu siguranta for fi mult mai multe) sa se citeasca procentul celor ce au optat pentru aceasta varianta.Va fi o forma de protest impotriva unei clase politice rupta de interesele celor ce ar trebui sa-i reprezinte si de asemenea un semnal de alarma pentru politicieni.

 

Este o idee buna! Nu stiu daca nr. de voturi de acest tip i-ar afecta in vreun fel pe politicieni, deoarece pe ei nu-i afecteaza nimic in afara propriilor interese, totusi in acest fel li s-ar da oamenilor posibilitatea de a-si exprima nemultumirea indreptata impotriva intregii clase politice participante la alegeri, in acel moment.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De obicei se consideră ce cei care nu snt de acord cu niciun candidat sunt cei care nu se prezintă la vot. O asemenea rubrică ar fi utilă doar

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un proces de votare, are ca scop alegerea unor oameni care să administreze resursele unor comunităţi, dintr-o mulţime de alţi oameni. Dacă unul dintre candidaţi primeşte votul, adică

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca,in functie de cati de multi oameni vor dori sa facem acest lucru,sa putem merge mai departe cu o petitie si ...cine stie?!Astept cu foarte mare interes parerea voastra :)

Eu sunt cu tine. Semnez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cei ce au votat astfel consider ca au dreptul sa-si spuna opinia,pentru ca acest vot nu este "o abtinere" nu este ca pe acei oameni nu-i intereseaza cine iese,ei pur si simplu considera ca "a vota un rau mai mic" nu este o solutie!

Eu am o vorbă care mă ghidează în viaţă, şi pe care am mai scris-o aici pe forum, vorbă care zice aşa: "dacă vrei să ai succes în viaţă, fă ca lucrurile din jurul tău să fie cât mai simple, nu cât mai complicate."

 

Sigur, ideea ta e posibilă, însă are "darul" de-a încurca, pentru că votul "pentru nimeni" oricum nu foloseşte la nimic. Trebuie să fim practici şi eficienţi şi să alegem pe cine credem că e mai bun.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De obicei se consideră ce cei care nu snt de acord cu niciun candidat sunt cei care nu se prezintă la vot.

 

Intr-un fel, aceasta abtinere reprezinta un mod de protest pasiv, insa prin votarea unei optiuni de genul niciunul, se poate transforma intr-o forma de protest activ si in plus, cuantificata printr-un procent clar.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×